خانه » اخبار » اخبار اجتماعی » افزایش طلاق در قم

افزایش طلاق در قم

طبق آمار از هر سه ازدواج در قم یکی به طلاق منجر می‌شود. روانشناسی معتقد است نخستین عامل طلاق نداشتن مهارت مقابله با مشکلات است و پیشنهاد او و یکی دیگر از روانشناسان اجباری شدن مشاوره قبل و پس از ازدواج است. آیا با آموزش و مشاوره اجباری می‌شود زندگی را برای زوج‌ها شیرین کرد؟

افزایش طلاق در قم

افزایش طلاق در قم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «استان قم در زمینه طلاق در سال 93 رده چهارم و سال 94 به رده هشتم رسیده است» این‌ موضوع را احد جمالی معاون سیاسی امنیتی استاندار قم عنوان می‌کند.

به گفته وی، سونامی خاموش طلاق استان قم را نیز مثل دیگر شهرها در برگرفته و آمارهای نگران کننده‌ای به گوش می‌رسد چرا که آمار نشان می‌دهد ۱۰ درصد از آمار ازدواج کم شده و آمار طلاق ۴ درصد افزایش‌یافته است.

این آمار آن‌قدری نگران کننده است که رئیس مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به آن ابراز نگرانی کرد و گفت: آمار 25 درصد طلاق در قم برایم نگران کننده است و رتبه هفت یا هشت استان قم در طلاق زیبنده مرکز تفکر دینی نیست.

“ثبت 1559 طلاق در 6 ماهه نخست امسال” آماری که از سوی مسئولان سونامی یا بحران و زلزله نام گذاری شده است. بنا به اعلام اداره کل ثبت احوال استان قم در ماه‌های فرودین 245، اردیبهشت 274، خرداد 305، تیر 206، مرداد 286 و شهریور 243 طلاق در استان ثبت شده است.

این در حالی است که آمار ازدواج 4930 نفر بوده که با حسابی سرانگشتی می‌توان گفت تقریباً از هر 3 ازدواج در قم 1 مورد به طلاق می‌انجامد.

ثبت روزانه ۸ طلاق در قم

رضا سلیقه اما از مطالعات صورت گرفته در حوزه طلاق در استان گفت، اینکه از سال 84 تا 93 حدود 22 هزار طلاق آسیب‌شناسی و بررسی شد. وی گفت: تنها 9.2 درصد مردان بیکار بودند که نشان می‌دهد بیکاری دلیل طلاق نیست.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه میانگین کشوری 35 درصد طلاق اما در قم 27 درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود تصریح کرد: بسیاری از آسیب‌های قم به دلیل امنیت بیشتر و وضعیت فرهنگی است همین موضوع سبب پناه برای افراد آسیب دیده می‌شود.

معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان قم هم از ثبت روزانه 8 طلاق در قم سخن گفت و اینکه دو هزار و 927 مورد طلاق در سال 94 ثبت شده است.

محمدعلی مکرمی با اشاره به اینکه بیشترین فراوانی طلاق در گروه سنی 20 تا 24 سال در بین خانم‌ها و 25 تا 29 سال دربین آقایان عنوان کرد و گفت: قریب به 19 درصد زوج‌های طلاق استان قم همسن و میانگین سنی در آقایان 33 سال ودر خانم‌ها 28 سال بوده است.

به گفته وی، 15 درصد طلاق‌های استان قم درکمتراز یک سال بعد از یک سال زندگی مشترک و 54 درصد زوج‌ها کمتر از پنچ سال بعد از زندگی مشترک خود طلاق می‌گیرند.

80 درصد طلاق‌ها زیر 30 سال است

به گفته علیرضا آقایوسفی، 50 درصد طلاق‌ها در 5 سال نخست زندگی رخ می‌دهد که 80 درصد آن‌ها شامل افراد زیر 30 سال است.

این روانشناس افزود: استان قم در سال‌های 75 به بعد هر ساله در رتبه‌های نخست تا چهارم طلاق بوده، در واقع از هر 4 ازدواج یک مورد به طلاق قانونی و یک مورد به طلاق عاطفی منجر می‌شود.
وی نخستین عامل طلاق نداشتن مهارت مقابله با مشکلات دانست و خاطرنشان کرد: مشاوره‌های قبل از ازدواج 20 درصد طلاق‌ها را کاهش می‌دهد از همین رو مشاوران و روانشناسان اعتقاد دارند باید مشاوره‌های قبل از ازدواج اجباری شود.

ابوالفضل تقی پور نیز از روانشناسان حوزه خانواده اعتقاد دارد، هیچ ازدواجی نباید بدون مشاور و امضای مشاور باشد.

وی همچنین آسان کردن شرایط ازدواج اعم از حذف آداب‌ورسوم سخت‌کننده ازدواج، تعیین سقف ورودی برای تالارهای عروسی، افزایش وام ازدواج، مقابله با آداب و رسوم تجمل گرایانه، اجباری کردن مشاوره پس از ازدواج، الزام دوره‌های آموزشی مهارت‌های زندگی را از اقداماتی دانست که می‌توان در راستای کاهش آمار طلاق انجام داد.

خانواده از اساسی‌ترین نهادهای اجتماعی است و به همین دلیل هرگونه اختلافی که در خانواده به وجود آید تأثیر مخربی نیز در اجتماع می‌گذارد. طلاق، در جامعه امروز به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی با پیچیده‌تر شدن زندگی امروز سطح آن نیز شدت یافته است اما این حقیقت که می‌توان با اقدامات علمی و اعتقادی آموزش‌های لازم را به صورت فراگیر در جامعه ایجاد کرد تا افراد با آمادگی ذهنی و روحی بیشتری در زمینه ازدواج اقدام کنند امری غیرقابل انکار است.

همچنین استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها اساسی‌ترین راهکاری است که برای مقابله با پدیده شوم طلاق که اساس خانواده‌ها را نشانه می‌رود پیشنهاد می‌شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز