خانه » اخبار » اخبار اجتماعی » بوستان‌های شهری در تصرف معتادان و قماربازها

بوستان‌های شهری در تصرف معتادان و قماربازها

امروزه در بسیاری از پارک‌های کلانشهرها و شهرهای کوچک بساط قمار و اعتیاد و خماری و نشئگی و فروش مواد مخدر و… پهن است.
‍‍معتاد
متاسفانه شهروندانی که در زندگی پر هیاهوی امروزی برای یافتن اندکی آرامش و فراغ بال و ورزش و بازی و تفریح به بوستان‌ها و پارک‌ها پناه می‌برند شاهد هجوم روز افزون آسیب‌های اجتماعی به این مکان‌ها هستند.

شرایط و تحولات اجتماعی به نحوی پیش می‌رود که دیگر مانند دو دهه گذشته نمی‌توان تفاوت چندانی میان پارک‌های مناطق حاشیه‌ای و جنوبی شهر با بوستان‌های احداث شده در محدوده‌های شمالی یا بالا نشین شهر قائل شد.

گویی این پارک‌ها و بوستان‌های محلی به محفلی برای گردهمایی افرادی از جامعه که با معضلات ریز و درشت اجتماعی روبرو هستند، تبدیل شده است.

در این نوشتار تلاش می‌شود با ارائه تصویری از وضعیت برخی یا بهتر بگوییم اغلب پارک‌ها و بوستان‌های شهری موضوع ناهنجاری‌های اجتماعی و بعضا بزه‌هایی که در آن‌ها اتفاق می‌افتد، اشاره کنیم تا شاید از این مجال روزنه‌ای برای بهبود وضعیت و ارتقای هر چه مطلوب‌تر وضعیت امنیت اجتماعی مرتبط با آن باز و گشوده شود.

اگر در گذشته فضاهای خارج از شهر و بسترهای طبیعی به عنوان محلی برای اندکی آرامش و فراغ بال برگزیده می‌شد، اما امروزه در هیاهوی زندگی شهری و در لابه لای روزمرگی تکراری، بوستان‌ها و پارک‌های شهری از محدوده‌هایی به شمار می‌روند که شهروندان و مردم ساکن در کلانشهرها با حضور در آن اندکی از دغدغه‌های تکراری و مکرر روزمره فاصله می‌گیرند.

طبیعتا در چنین شرایطی، امنیت از اصلی‌ترین الزامات برای تامین و حصول آرامش نسبی در پارک‌ها و بوستان‌های شهری و محلی به شمار می‌رود اما گزارشات منتشر شده در برخی از جراید، مطبوعات و سایت‌های خبری و درد دل‌های مردمی مؤید این امر است که شرایط آنچنان که باید برای حضور خانواده‌ها در پارک‌ها و بوستان‌های شهر و محلی مهیا و فراهم نیست.

اگر نگوییم همه، کم نیستند خانواده‌هایی که از حضور فرزندان خود در پارک‌ها و بوستان‌های محلی و شهری آنچنان که باید احساس رضایت، آرامش و فراغ بال نمی‌کنند.

دیدن تصویری از رد و بدل شدن مواد مخدر و یا نشئگی و خماری معتادانی که در گوشه و کنار پارک‌ها به سر می برند از نمونه مواردی است که کمتر کسی می‌تواند چنین ادعا کند که شاهد آن نبوده است.

طبیعتا پارک‌ها و بوستان‌های محلی نیز جزئی از این جامعه محسوب می‌شوند و نمی‌توان آن را منفک از مشکلات و آسیب‌های موجود فعلی قلمداد کرد و به هر ترتیب شرایط حاکم بر جامعه و فرازها و فرودهای اجتماعی و فرهنگی موجود در آن، پارک‌ها و بوستان‌های شهری و محلی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با همه این اوصاف عموم مردم انتظار دارند شرایط بوستان‌ها و پارک‌های محلی، از وضعیت مناسب‌تری برخوردار شود و شرایطی در این نواحی حاکم شود که خانوارها بدون دغدغه بدآموزی، همراه با فرزندان خویش در چنین نقاط و محافل و محدوده‌هایی حضور یابند.

دعوا، کتک کاری، جمع شدن جوانان و نوجوانان و پک‌های مکرر به شلنگ قلیان، ابعاد و زوایای پیدا و پنهانی از ناهنجاری پارک‌ها و بوستان‌های محلی به شمار می‌روند که یک پدر و مادر دغدغه مند کمتر حاضر به کنار آمدن با آن می‌شود و همین شرایط باعث شده تا والدین خانوارها حتی‌المقدور از حضور در چنین اماکنی (با ویژگی‌ها و مساله‌های مورد اشاره) پرهیز و اجتناب کنند.

از کمبود نیرو در دستگاه انتظامی تا لزوم حضور نیروهای داوطلب مردمی

پرویز سروری، عضو شورای اسلامی شهر تهران چندی پیش در گفت و گویی با رسانه‌ها ضمن تایید وجود معضلات و مشکلات اجتماعی متعدد در پارک‌ها و بوستان‌های شهری اظهار داشت: بسیاری از پارک‌های کشور، پاتوق معتادان، قاچاقچیان و اراذل و اوباش شده و به همین دلیل بسیاری از خانواده‌ها برای حضور در پارک، احساس امنیت و آرامش ندارند.

وی عنوان کرد: مسئولیت تامین امنیت پارک‌ها بر عهده نیروی انتظامی است اما با عنایت به محدودیت و کمبودی که دستگاه انتظامی در بخش انسانی با آن مواجه هستند، امکان پوشش حداکثری و پهن کردن چتر امنیتی در تمامی این پارک‌ها و بوستان‌ها با کمبودها و کاستی‌هایی روبرو است.

این مقام مسئول راهکاری برای این معضل ارائه می‌دهد که پیش از این در برخی از نقاط همچون منطقه ۱۵ تهران اجرایی شده و رضایتمندی مردم را نیز در بر داشته است.

سروری معتقد است با ورود نیروهای داوطلب و نهادهایی مردمی همچون بسیج می‌توان بخشی از کاستی‌ها و محدودیت‌های موجود فعلی را مرتفع کرد.

گشت زنی خود جوش بسیج مردمی بصورت محسوس و نامحسوس از مولفه‌های حائز اهمیت در حصول امنیت و آرامش هر چه بیشتر در پارک‌ها و بوستان‌های شهری و محلی محسوب می‌شود.

البته هم اکنون حضور نیروهای بسیج در برخی از پارک‌ها و بوستان‌های محلی اجرایی و محقق می‌شود اما برای رسیدن به توفیقات هر چه بیشتر و تحقق امنیت و آرامش حداکثری و مقابله، مهار و کنترل ظهور و بروز برخی ناهنجاری‌های اجتماعی قید شده در پارک‌ها، مستلزم اجرای چنین طرح‌هایی در دامنه، وسعت و فراگیری هر چه بیشتر است.

البته به عقیده کارشناسان، ریشه ای ترین اقدام برای رفع برخی از چنینن نارساهایی‌هایی به افزایش اعتبارات، تعداد نیرو و امکانات کلانتری‌ها و دستگاه‌های انتظامی معطوف می‌شود اما در شرایط فعلی که سایه کمبودهای اعتباراتی بر بخش‌های متعددی از نهادها و ارگان‌های فعال شهرستانی، استانی و کشوری سنگینی می‌کند، راهکار مورد اشاره در تحقق نسبی و تامین مطالبات مردمی در حوزه امنیت و آرامش اجتماعیِ مرتبط با پارک‌ها و بوستان‌های محلی و شهری بدون تاثیر نخواهد بود و یقینا با ثمرات و دستاوردهای مطلوبی همراه خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز