خانه » بهداشت و سلامت » پیشگیری از بیماری ها » هشتاد هزار مبتلا به ایدز داریم

هشتاد هزار مبتلا به ایدز داریم

ایدز نوعی بیماری‌ ویروسی است که از طریق خون منتقل می‌شود.

سید مهدی مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به ابعاد گسترده و گسترشی که این بیماری دارد، افزود: ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در دنیا با این بیماری زندگی می‌کنند به گونه‌ای که سالیانه ۲ میلیون و صد هزار نفر آلوده به این ویروس می‌شوند.

دکتر طباطبایی در خصوص وضعیت این بیماری در ایران گفت: حدود هشتاد هزار مورد ابتلای به ایدز در کشور وجود دارد که تاکنون حدود ۳۲ هزار مورد شناخته شده که از این تعداد ۸۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

وی، اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام، درمان و حمایت را از جمله راهکارهای مبارزه با این بیماری بیان کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه به بیان برخی از چالش های موجود در کشور پرداخت و عنوان کرد: الگوی انتقال در سال‌های اولیه اعتیاد تزریقی بود اما اکنون ارتباطات جنسی نقش قابل توجهی در گستردگی این بیماری دارد به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد موارد شناسایی شده از طریق انتقال جنسی به این بیماری دچار شده‌اند.

وی، ابتلای زنان به ایدز را چالش دیگری ذکر کرد و افزود: قبل از سال ۹۴ شیوع بیماری بین زنان حدود ۱۵ درصد بوده اما در سال ۹۴ ، ۳۴ درصد از موارد جدید شناسایی شدند. این معضل مهم خطر انتقال بیماری به جنین و تولد نوزاد آلوده به ویروس را نیز افزایش می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه، ابتلای بانوان به این بیماری را زنگ خطری برای تک تک افراد جامعه عنوان و بیان کرد: به کمک آموزه‌های دینی و زیرساخت های موجود در بحث سلامت باید همه نهادها و عموم مردم پای کار آمده تا شاهد کنترل این بیماری در جامعه خود باشیم.

وی، رفتارهای پر خطر و کاهش سن اعتیاد را معضل دیگر عنوان کرد و گفت: غالب جوانان و نوجوانان به سمت مصرف مواد مخدر گرایش داشته که در این میان مواد مخدر صنعتی، خود مشکلات دیگری را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: مسئولیت مذهبی، شرعی و انسانی ما این است که با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی گامی موثر در جهت کنترل و پیشگیری از این بیماری برداریم.

طباطبایی، سال هدف سازمان جهانی بهداشت برای کنترل این بیماری را سال 2020 بیان کرد و گفت: باید تا این سال 90 درصد مبتلایان مورد شناسایی و درمان قرار گیرند. گرچه بیماری ایدز یک بیماری رفتاری است اما هرکس آلوده به این ویروس بود به دلیل رفتارهای پرخطر نیست زیرا تعدادی از آنها قربانیان رفتارهای پرخطر دیگران هستند.

وی، انگ زدایی از بیماران را یک چالش بزرگ مطرح کرد و گفت: در بحث کنترل ایدز اگر در جامعه نگاه تبعیض آمیز وجود داشته باشد قطعا کنترل بیماری با مشکل خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به کاهش بروز این بیماری افزود: رسالت ما این است تبعیض‌ها و مرگ و میر ناشی از این بیماری را در جامعه به صفر برسانیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز