خانه » سرگرمی و سبک زندگی » آموزش » ۵ نکته که سخنرانی بعدی شما را جذاب‌تر می‌کند

۵ نکته که سخنرانی بعدی شما را جذاب‌تر می‌کند

اگر قرار است در میان جمعی سخنرانی کنید، نوشته زیر که سایت به روز نیوز برای شما آماده کرده به شما کمک می‌کند تا سخنرانی‌تان جذاب‌تر شود و همچنین استرس کمتری داشته باشید.

۵ نکته که سخنرانی بعدی شما را جذاب‌تر می‌کند

۱- چه کسی هستید؟ اینجا چه می‌کنید؟

این دو پرسش را سرسری نگیرید. بعد از ۳۰ سال سخنرانی‌های گوناگون، موضوع بزرگی که همیشه ذهن مرا درگیر می‌کند این است که خیلی از سخن‌رانان هنوز نمی‌توانند به این دو سوال ساده که در بالا مطرح شد پاسخ مناسبی بدهند. اینان سخنرانی هستند که مخاطب خود را نمی‌شناسند (یا مهم تر از آن نمی‌دانند که مخاطبانشان چه انتظاری از سخنرانی دارند) و قصد دارند به سختی پیامی را به شنونده‌ها القا کنند که حاضرین یا آن را نمی‌خواهند یا به آن‌ نیازی ندارند.

پس قدم اول این است: مخاطبین خود را بشناسید (چه چیزهایی می‌دانند و چقدر از موضوع مورد بحث اطلاعات دارند). مطمئن شوید که از محتوا و زبان مناسبی هنگام سخنرانی بهره می‌گیرید.

۲- سه تا «الف» را فراموش نکنید

قبل از هر نوع سخنرانی این سه واژه را فراموش نکنید:

  • آمادگی
  • آمادگی
  • آمادگی

درست است که آماده کردن مطلب و تمرین و تکرار زیاد آن خیلی خسته کننده است، اما زمانی که برای این کار می‌گذارید ارزشش را دارد. نیاز نیست که کل مطلب را مثل نمایشنامه شکسپیر خط به خط حفظ کنید. اما باید آمادگی لازم را داشته باشید که هنگام سخنرانی نیازی به نگاه کردن به نوشته‌ها نداشته باشید.

باید به محتوایی که ارائه می‌دهید تسلط کامل داشته باشید تا قادر باشی که توجه مخاطبان خود را حفظ کنید. اگر مدام به دست نوشته‌هایتان نگاه کنید و سرتان پایین باشد، ارتباط متقابل چشمی را از دست می‌دهید و سخنرانی با شکست مواجه می‌شود.

همیشه پیش از موعد مقرر، متنی که خودتان نوشتید را با صدای بلند بخوانید تا ایراداتی که ممکن است در روز سخنرانی پیش آید برطرف سازید.

۳- رهبر باشید!

همانند یک گله دام که به رئیسی برای فرمان دادن و اطاعت کردن نیاز دارد، شما هم باید رهبر باشید، یعنی اینکه کنترل مخاطبین در دستتان باشد.

چند نکته برای رسیدن به این مهم را در ادامه بیان می‌کنیم:

  • سخنرانی را فراموش کنید و جو خوبی در سالن حاکم کنید.
  • کاملا آماده باشید. ماهرانه و حرفه‌ای بحث را پیش ببرید و طوری نباشد که بین برگه‌های مختلف دست و پایتان را گم کنید.
  • ارتباط مستقیم چشمی را حفظ کنید. به مخاطبین نگاه کنید. به صورت دیداری به افرادی که در قسمت‌های مختلف اتاق هستند ارتباط برقرار کنید تا آن تاثیری که لازم است در همه افراد حاضر ایجاد شود.
  • از زبان اجزای بدن استفاده کنید. کتاب‌های زیادی در زمینه زبان بدن نوشته شده اما در هنگام سخنرانی به این دو نکته خیلی توجه کنید: دست به سینه در یک نقطه نایستید و تمام وقت را پشت تریبون نگذرانید. به جای این رفتارهای نه چندان مناسب بهتر است که کمی دوستانه و پر تحرک‌تر باشید و مثل چوبی خشک در یک جا نایستید.

۴- «سخنرانی کردن» را فراموش کنید و به «نمایش دادن» فکر کنید

اگر بگوییم «سخنرانی»، چه چیزی به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ به احتمال زیاد نمایش چند اسلاید و منتقل کردن پشت سر هم یک عالم نوشته و اطلاعات به ذهن شما خطور می‌کند. بی خود نیست که پیشنهاد می دهیم که با اجرای نمایش در حین سخنرانی آشنا شوید. از تکنیک‌های قصه‌گویی استفاده کنید تا مخاطب بیشتر مشتاق شنیدن شود و سخنرانی شما جذابیت بیشتری پیدا کند.

قرن‌ها تجربه در زمینه قصه‌گویی در اختیار ماست. در این تکنیک باید داستان را به سه بخش ابتدایی، میانی و پایانی تقسیم کنید. ساختار داستان به این صورت است که شخصیت آن را از یک نقطه به وضعیت نهایی می‌رسانید و در این میان اتفاقاتی می‌افتد.

پس در ابتدای داستان باید وضعیت را مشخص کنیم: «چه هستیم؟» یا «چه کارهایی باید انجام شود؟». در میانه داستان باید مخاطب وارد جریان آن شود: «چه کارهایی باید انجام دهیم؟» یا «چگونه مشکلات را باید حل کنیم؟» و در انتها وضعیت فعلی را با نگاهی به آینده تکرار می کنیم: «الان در چه وضعیتی هستیم؟» و «درآینده چگونه خواهیم شد؟»

این فرمت یک ساختار احساسی ایجاد می‌کند و مخاطب را مشتاقانه وارد بحث می‌کند. سخنرانی‌تان را بیشتر شبیه نمایش‌های تئاتری کنید. من هرگز فیلم یا تئاتری ندیده‌ام که شخصیت اصلی آن با پروژکتور ور برود یا اینکه به آرامی و بدون هیچ سر و صدایی وارد صحنه شود و انتظار داشته باشد که مخاطب بفهمد او آنجاست!

از همان ابتدا دست به کار شوید، فضا سالن یا اتاق را با یک موزیک مناسب برای مخاطب آماده کنید. می‌توانید یک آهنگ تند و پر جنب و جوش را آماده کنید تا هیجان مخاطبین افزایش یابد یا اینکه با یک موزیک کلاسیک افراد را آرام کنید. همانند موسیقی‌ای که پیش از آغاز یک فیلم یا سریال پخش می‌شود، قبل از سخنرانی، یک آهنگ کوتاه و متمایز بگذارید تا بقیه افراد، زمان شروع سخنرانی را متوجه بشوند.

در تمامی لحظات سخنرانی حواستان باشد که مخاطب مشتاق به گوش کردن مانده باشد.

5- اگر سخنرانی با مشکل مواجه شد؟ سخت نگیرید…

ممکن است مشکلاتی در حین سخنرانی پیش بیاید. اصلا زندگی همین طوری است! بر این مشکلات غلبه کنید. برای مثال یکی از گوینده‌ها به طور ناگهانی در صحنه از حال رفت و من با وجود اینکه هیچ اطلاعاتی از محتوای مورد بحث نداشتم در حین رسیدن خدمات درمانی به سخنران اصلی، مجبور شدم سخنرانی‌اش را برای یک جمعیت دو هزار نفری به پایان برسانم (خدا را شکر همه چیز خوب پیش رفت). اگر اتفاقاتی در حین سخنرانی پیش بیاید، باید آمادگی‌اش را داشته باشید که بی توجه به آن‌ کار خود را ادامه دهید. در حین سخنرانی ممکن است نور پروژکتور قطع شود، یا سیستم صوتی ایراد پیدا کند و یا اینکه هزار مشکل دیگر به وجود آید. در این موقعیت‌ها دو راه پیش روی شماست:

  • مسئولان برگزاری جلسه را بکوبید! از شرایط موجود انتقاد کنید و به بدترین شکل ممکن دستپاچه شوید
  • بدون ترس و واهمه ادامه دهید و روی مخاطبین بیش از پیش تاثیر بگذارید

مخاطب به مشکلات فنی که در میان بحث به وجود می‌آید خیلی توجه نمی‌کند. اما اگر دست پاچه شوید موقعیت برتر خود را از دست خواهید داد.

به اندازه‌ای آماده باشید که اگر اتفاق ناگهانی پیش آمد بتوانید به سخنرانی خود ادامه دهید و محتوای مورد نظر را با موفقیت به گروه هدف منتقل کنید. اگر با وجود مشکلات باز هم آرام بمانید و بدون هیچ تغییری به صحبت‌هایتان ادامه دهید مخاطبان تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

یادتان نرود! در هر وضعیتی نمایش باید ادامه پیدا کند.

مترجم: سید جواد امیری اسفندآبادی
منبع: WILF VOSS/ lifehack.org

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز