۷ نکته‌ای که در مورد آسیابک‌ها نمی‌دانستید

آسیابک‌ها حشراتی هستند با ظاهری تقریباً مشابه با سنجاقک. این حشرات شکارچی هستند و معمولاً در نزدیکی و روی آب استخرها، جویبارها، با پروازهای بلند و سریع خود قابل تشخیص!

آسیابک‌آسیابک‌ها حشرات زیبا و جذابی هستند اما این غارتگران وحشی آرواره‌های تیز و دید ۳۶۰ درجه دارند و می‌توانند به سمت عقب هم پرواز کنند!

در حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش، آسیابک‌ها از جمله نخستین حشراتی بودند که قدم بر کره زمین گذاشتند. آن‌ها زمان زیادی برای افزایش توانایی در پرواز و شکار داشتند.

در این مقاله ۷ ویژگی واقعی این حشرات خطرناک را به شما معرفی می‌کنیم تا دیدتان نسبت به این جانداران قدیمی و منحصر به فرد تغییر کند.

آسیابک‌ها قادرند در هنگام حرکت نیز طعمه خود را شکار کنند

آسیابک‌سوسک‌ها، پشه ها و سایر حشرات ریز در هنگام پرواز توسط آسیابک‌ها غافلگیر می‌شوند. این نوع حشرات خطرناک، طعمه خود را برای شکار کردن تعقیب نمی‌کنند اما با انجام محاسبات دقیق در هوا شکارشان می‌کنند.

آسیابک‌ها در ذهن خود سرعت و مسیر طعمه هدف را مورد بررسی قرار می‌دهند و طی یک حرکت غافلگیرانه به مقصود خود می‌رسند. آن‌ها در شکار کردن بسیار توانا هستند به طوریکه تا 95 درصد در این امر موفق نشان می‌دهند.

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد:

یک گروه تحقیقاتی متوجه شده‌اند که توانایی سیستم عصبی یک آسیابک‌ تقریبا با آدمی برابری می‌کند. آن‌ها قادرند در شلوغی و در میان پرواز تعداد زیادی از حشرات، بر روی یکی از آن‌ها تمرکز کنند. درست مثل دوستتان در یک مهمانی پر سر و صدا که می‌تواند بی توجه به صداهای پس زمینه، به حرف‌های شما تمرکز کند.

سایر تحقیقات یک هماهنگی کامل بین ۱۶ نورون را نشان می‌دهد که بین مغز آسیابک‌ و موتورهای حرکتی این حشره در ناحیه سینه آن‌ها وجود دارد. با کمک این سیستم نورونی، آسیابک‌ها می‌تواند یک هدف متحرک را دنبال کند، مسیر را تحلیل کند و طعمه را در میانه راه گیر بیاندازد و به طور ماهرانه‌ای مسیر خود را تنظیم کند. یک قانون در این رابطه وجود دارد و آن این است که تا همه چیز تمام نشده، هیچ سر نخی از طعمه باقی نخواهد ماند.

وقتی حرف از آسیابک‌ها به میان می‌آید، به علت سرعت، توانایی و کارایی بالای این حشره، ناخودآگاه، جت جنگی رادارگریز به ذهن خطور می‌کند.

آسیابک‌ها آرواره‌های بسیار تیزی دارند

آسیابک‌استراتژی شکار آن‌ها بسیار جذاب است. اما توانایی این حشرات در ریز ریز کردن طعمه، دلاوری آن‌ها در غارتگری را در یک سطح بالاتر نشان می‌دهد. سنجاقک‌ها و آسیابک‌ها در دسته سنجاقک‌سانان [Odonata] به معنای «دندان داران» قرار می‌گیرند و دلیل این نام گذاری آرواره دندانه دار آن‌هاست.

آسیابک‌ها هنگام شکار طعمه را با پاهای خود می‌گیرند، سپس بال‌های طعمه را با آرواره‌های خود جدا می‌کنند تا طعمه قادر به فرار کردن نباشند. در نهایت حشره مورد تهاجم به زمین می‌افتد. تمام این فرآیندها در هنگام پرواز رخ می‌دهد.

خدا را شکر، آسیابک‌ها نمی‌توانند انسان‌ها را نیش بزنند. آرواره تعداد زیادی از گونه‌های این حشره به اندازه‌ای قدرتمند نیستند که به پوست آسیب برسانند. فقط تعداد محدودی از گونه‌های این حشره به معنای واقعی می‌تواند نیش بزند و این واکنش، تنها موقع دفاع کردن از جاندار سر می‌زند. پس هنگام گذر کردن از کنار منطقه مسکونی این حشرات هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

آسیابک‌ها دیوانه‌وار پرواز می‌کنند

گونه‌های محدودی در قمرو حیوانات سراسر جهان یافت می‌شوند که می‌توانند مانند آسیابک‌ها پرواز کنند. این جانداران به کمک ماهیچه‌های ناحیه سینه، می‌توانند دو جفت بال خود را به صورت مجزا کنترل کنند. این گونه امکان تغییر زاویه حرکت هر بال خود را دارند و می‌توانند چابکی فوق‌العاده خود را در هوا به رخ همگان بکشند.

آسیابک‌ها می‌توانند به هر سمتی از جمله عقب یا کناره‌ها، پرواز کنند و حتی قادرند به مدت یک دقیقه یا بیشتر در یک نقطه از هوا ساکن بمانند.

این توانایی‌های خارق‌العاده نقش زیادی در حمله‌های غافل‌گیر کننده آن‌ها ایفا می‌کند چون می‌توانند از هر سمتی به هدف هجوم برند.

نه تنها این حشرات چابکی خاصی دارند، بلکه بسیار سریع هستند و بعضی از گونه‌های آن‌ها می توانند تا ۱۸ مایل بر ساعت در هوا حرکت کنند.

آن‌ها هم چنین برای توانایی زیادشان در پروازهای طولانی مدت شهرت یافته‌اند. یکی از گونه‌های این حشرات، Pantala flavescens، می‌تواند پهنای یک اقیانوس را به طول ۱۱ هزار مایل طی کند و لقب طولانی‌ترین مهاجرت یک حشره را به خود اختصاص بدهد.

به علت سرعت، مسافت و انعطاف بالا هنگام شکار، آسیابک‌ها یکی از بی‌نظیرترین پرنده‌های این کره خاکی هستند.

تمام ناحیه سر آسیابک‌ها را چشم پوشانده است

آسیابک‌اگر به سر این حشره نگاه کنید فقط چشم بزرگی می‌بینید. یا بهتر است بگوییم ۳۰ هزار واحد بینایی مشاهده می‌کنید.

ناحیه سر سنجاقک‌سانان با چشم‌های بسیار بزرگی پوشیده شده است که مجموعا ۳۰ هزار لایه را شامل می‌شود که این واحدهای بینایی هر کدام اطلاعات دقیقی در رابطه با محیط اطراف در اختیار حشره قرار می‌دهند.

آسیابک‌ها نزدیک ۳۶۰ درجه زاویه دید دارند و تنها یک نقطه در پشت سر آن‌ها نقطه کور محسوب می‌شود.

میدان دید شگفت انگیز آن‌ها یکی از دلایلی‌ست که به این حشرات این قابلیت داده شده تا در شلوغی و اجتماع سایر حشرات بدون برخورد با موانع و حشرات دیگر به هدف شکاری خود دست پیدا کند.

این گونه از جانداران نه تنها میدان دید وسیعی دارند بلکه قادرند دنیا را رنگ‌هایی مشاهده کنند که برای ما قابل تصور نیست. طبق نظر New Scientist:

ما انسان‌ها با دید سه کروماتیکی شناخته شده‌ایم که معنای آن مشاهده تمام رنگ‌ها به صورت ترکیبی از سه رنگ قرمز، آبی و سبز است. این توانایی به لطف سه نوع پروتئین حساس به نور، که اپسین نام دارند فراهم شده است. در داشتن این ویژگی ما تنها موجودات این کره خاکی نیستیم.

دید ۲ ، ۳ یا ۴ کروماتیکی در دنیای جانوران، از پستانداران گرفته تا حشرات بسیار معمول است . اما در رابطه با آسیابک‌ها، طی مطالعه‌ای که روی ۱۲ گونه از این حشره انجام شد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که حداقل ۱۱ و حداکثر ۳۰ اپسین بینایی در چشم این جانداران وجود دارد.

آسیابک‌ها می‌توانند دو سال زیر آب زندگی کنند

آسیابک‌این حشرات در آب تخم ریزی می‌کنند و تا زمانی که نوزاد حشره سر از تخم بیرون نیاورده تا ۲ سال در آب زندگی می‌کنند. در واقع بستگی به اندازه جثه، بعضی گونه ها تا ۶ سال در وضعیت لارو باقی می‌مانند. آن‌ها هنگام رشد و بزرگ تر شدن تا ۱۷ بار پوست اندازی می‌کنند تا بتوانند به آسیابک‌هایی تبدیل شوند که ما در هوا می‌بینیم.

نوزادان این حشره در این دوره از زندگی، به زیستن در آب سازگاری پیدا کرده‌اند و می‌توانند در آب نیز با سرعت نور طعمه بگیرند. آن ها نوزادان سایر حشره‌ها، بچه قورباغه‌ها و حتی ماهی‌ها را شکار می‌کنند.

آن‌ها غذایی که به دست آورده‌اند را با سایر نوزادان هم نوع خود به اشتراک می‌گذارند و برای خود مهمانی ترتیب می‌دهند. این حشرات به بالاترین سطح برای شکار کردن رسیده‌اند.

بعضی از گونه‌های آسیابک در آب شور تخم گذاری می‌کنند

تخم گذاری آسیابک Chris Goforth یکی از حشره‌شناسان می‌گوید: «تعداد بسیار بسیار کمی از حشرات هستند که می‌توانند در اقیانوس‌ها زندگی کنند. دلیل‌های زیادی برای این امر وجود دارد اما یکی از واضح‌ترین مواردی که می‌توان برای اثبات این ادعا مطرح کرد این است که آب اقیانوس‌ها شور است و عمده حشرات نمی‌توانند این شرایط را بپذیرند. اما برای آسیابکها مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

بعضی از گونه‌های این حشره مثل اژدهای دریا (Erythrodiplax berenicei) می‌تواند در آب‌هایی که چندین برابر شورتر از آب اقیانوس هستند نیز با موفقیت زاد و ولد کند.

در واقع، اژدهای دریا گونه‌ای نادر است چون محل زندگی‌اش مرداب‌های شور و دریاچه‌های نمکی‌ست. اژدهای دریا تنها آسیابک شمال آمریکا (نه کل کره زمین) است که محدود به زندگی در محیط های نمکی شده است.

می‌توانید مخفیگاه این حشرات در سر تا سر جهان پیدا کنید

آسیابک‌ها باید از خطرهایی که آدمیزاد ایجاد می‌کند، از آلودگی هوا گرفته تا تخریب محیط زیست، در امان باشند. خدا را شکر که مخفیگاه‌هایی برای آن‌ها وجود دارد.

بریتانیای بزرگ نخستین زیستگاه آن‌ها را در سال ۲۰۰۹ تحت عنوان مرکز آسیابک احداث کرد.

گاردین می گوید: «این پناهگاه جدید که در منطقه طبیعی Wicken Fen واقع در کمبریج‌شر قرار گرفته امیدوار است بتواند ۴۲ گونه یافت شده در بریتانیا را از خطر انقراض نجات دهد. محافظان محیط زیست کاهش گونه‌های این حشره را به از بین رفتن مناطق آبی و استفاده کشاورزان از حشره کش‌ها نسبت می‌دهند.

علاقمندان به این گونه از حشرات می‌توانند از حفاظت گاهی که در جنوب غربی ایالات متحده آمریکا واقع شده است دیدن کنند. آسیابک Sanctuary Pond در البوکرکی واقع در ایالت نیومکزیکو نخستین پناهگاه برای این گونه از حشرات در کشور آمریکاست و از گونه‌های زیادی از آسیابک‌ها و آسیابک‌ها میزبانی می‌کند.

علاقمندان در امتداد اقیانوس آرام می‌توانند از چندین پناهگاهی که برای حفاظت از آسیابک‌ها در ژاپن مهیا شده دیدن کنند.

آسیابک‌ها با شکار حشرات و کنترل جمعیت آن‌ها، لطف زیادی در حق ما انسان‌ها می‌کنند. شکار سوسک‌ها و حشراتی که نیش می‌زنند برای ما فایده‌های بیشتری دارند.

آن‌ها همچنین به ما کمک می‌کنند تا از روی توانایی‌های خارق‌العاده شان در پرواز و بینایی، به فناوری‌های پیشرفته‌تری دست پیدا کنیم.

کم‌ترین کاری که ما انسان‌ها می‌توانیم برای آن‌ها انجام دهیم حفاظت از محیط زیست آن‌هاست تا بتوانند ۳۰۰ میلیون سال دیگر نیز عمر کنند.

مترجم: سیدجواد میری اسفندآبادی
منبع: JAYMI HEIMBUCH/mnn.com

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar