خانه » متفرقه » با نماز خواندن و مدیتیشن، چند سال به عمر خود اضافه کنید

با نماز خواندن و مدیتیشن، چند سال به عمر خود اضافه کنید

اخیرا با یکی از دوستانم راجع به فواید دعا کردن بر سلامتی بحث می‌کردم. اطلاعاتی که من در این زمینه به دست آوردم بسیار شگفت انگیز است. بدون در نظر گرفتن سابقه، سطح اقتصادی و اعتقادات، نماز خواندن و دعا کردن و مدیتیشن به داشتن زندگی سالم‌تر کمک می‌کند.

با نماز خواندن و مدیتیشن، چند سال به عمر خود اضافه کنیدپژوهش

موسسه ملی سلامت (The National Institute for Healthcare) در چند سال اخیر هر مطالعه‌ای که در آن نامی از نماز خواندن و دعا کردن آورده بود را رد می‌کرد. وب‌ام‌دی می‌گوید: موسسه ملی سلامت اخیرا در حال حمایت از پژوهشی است که زیر نظر Frontier Medicine Initiative انجام می‌شود. این مقاله بر پایه مطالعات عصب‌شناختی انجام شده و بیان می‌کند که بین سلامتی و دعا کردن مطمئنا ارتباطی وجود دارد.

بسیار جالب است که بدانید بودجه در نظر گرفته شده برای این مطالعات طی ده سال اخیر دو برابر شده است.

هارولد کوئنیگ نویسنده ایمان و سلامت روان و پروفسور وابسته به بخش روانشناختی و داروشناسی دانشگاه دوک نزدیک به ۱۲۰۰ مقاله را سند قرار می‌دهد.

مطالعات او نشان می‌دهد افرادی که به مسائل مذهبی و یا مدیتیشن تمایل دارند، استرس کمتری دارند، کمتر بیمار می‌شوند، به میزان کمتری شراب می‌نوشند و معمولا افراد آرام‌تری هستند.

وی برای اینکه بفهمد چگونه ذهن بر روی بدن تاثیر می‌گذارد، مطالعات خود را بر مدیتیشن متمرکز کرده است. این اعتقاد وجود دارد که با منعکس کردن عشق و محبت به سایر انسان‌ها، خود فرد نیز از فواید آن بهره می‌برد.

این به اشتراک گذاشتن احساسات، به صورت خیره‌کننده‌ای بر روی ادراک حسی و هم چنین وضع سلامتی افراد شرکت کننده در آزمایش تاثیر گذاشته است و این تاثیرات در ام‌آی‌آر افراد خودش را نشان داده است.

به استناد پژوهشی که دانشگاه پنسیلوانیا انجام داد، با تکرار عبارات و واژه‌های مقدسی که مانترا خوانده می‌شوند [اوم]، ارتعاشاتی پدید‌ می‌آیند که در حالت خودآگاه فرد تغییراتی به وجود می آورد و این حالت آرامش ارتباط بین ذهن و بدن را از بین می‌برد.

وقتی این اتفاق می‌افتد، اعضائی که مسئول ایجاد آرامش در بدن هستند فعال می‌شوند و با کنترل سیستم عصبی، ضربان قلب، فشار خون، متابولیسم و قسمت‌های دیگر به منظور خود می‌رسند و در این حالت، بدن به طور کامل حالت تنظیمی به خود می‌گیرد.

نتیجه

نتایج حاصله ممکن است به خاطر خم و راست شدن (هنگام نماز خواندن) و یا چهارزانو نشستن (حالت مدیتیشن) نباشد اما حالت سپاسگزاری، قدردانی، مهربانی بیشتر و عصبانیت کمتر و عشق ورزیدن، همه و همه منجر به رسیدن به هدفی علاوه بر بندگی خدا خواهد شد.

فکر ‌می‌کنم که همگی به این باور رسیدیم که جهان هستی بسیار حیرت انگیز و سرشار از نظم و هماهنگی‌ست. نماز خواندن و مدیتیشن، اگر هیچ فایده دیگری هم نداشته باشد (مترجم: که البته دارد) با اعمال تغییرات ساده‌ای در وضعیت روان‌شناختی فرد، وضع سلامتی را بهبود می‌بخشد.

پیشرفت و ترقی باید در ذهن تمامی افراد حک شده باشد. آرزوی داشتن جهانی بهتر، به هر شیوه‌ای که لازم است باید تحقق پیدا کند و هر چه بیشتر در این مسیر حرکت کنیم برای خودمان بهتر است. تقریبا در نظر تمامی افراد، آرزوی داشتن جهانی بهتر اتفاق نظر وجود دارد و فارغ از اینکه برای این کار چه نامی در نظر گرفته می‌شود، به هدف نهایی دست پیدا خواهیم کرد.

داستان

آقای محترم نسبتا مسنی که من آقای الف صدایش می‌کنم در کلیسا به دنیا آمد اما از همان دوره جوانی از تعلیمات مسیحیت و بسیاری از آموزه‌هایی که فرا گرفته بود فاصله گرفت، اگر چه خودش نیز اذعان دارد که به این خاطر در درون، با خودش کلنجار می‌رفت.

او شروع به مصرف مشروبات الکلی می‌کند و در نتیجه آن، خانواده، شغل و اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد. او اعتراف می‌کند که در تمام این مدت در سکوت زاری می‌کرده و آرزو داشته که کسی به کمک او بیاید اما دریغ از یک نفر که دستش را بگیرد و بلندش کند! هر کسی سرش به زندگی خودش گرم بوده…

وی آخرین روزی که درگیر مشروب بوده را به گونه‌ای توصیف می‌کند که همان روز به بهتر شدن حالش ایمان پیدا می‌کند.

با وجود اینکه نمی‌دانم صحبت‌های او راست است یا نه، اما دلیل ندارد که بخواهم به حرف‌هایش شک کنم. کمی پیش‌تر نیز فرد دیگری، بسیار شمرده راجع به سرگذشت خود سخن گفته بود که به کمک دعا و مناجات خالصانه، از اعتیاد به الکل نجات یافته بود و سلامتی و آزادی را دوباره به دست آورده بود.

در غرب، غالب مردم با مسئله دعا و مدیتیشن آشنایی دارند. هر روز و هر روز یافته‌های بیشتری در این رابطه دستگیر محققان می‌شود و آن‌ها بیشتر از قبل فواید دعا و مناجات بر سلامتی را درک می‌کنند.

کاهش استرس، افزایش ایمان قلبی و اعتماد به نفس از مواردی‌ست که همگی می‌توانیم از آن‌ها بهره ببریم. ما در طول روز غذاهای سالم می‌خوریم، ورزش می‌کنیم و به میزان کافی استراحت می‌کنیم. در کنار تمامی این کارها، می‌توانیم یک فعالیت اضافه هم انجام بدهیم. دعا و مدیتیشن عملی‌ست که بعید به نظر می‌رسد ضرر جانبی داشته باشد.

مترجم: سیدجواد امیری اسفندآبادی
منبع: lifehack.org – ANDRE LEWIS

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز