نذر خون در ایام محرم و صفر

ماه محرم به عنوان نماد از خودگذشتگی و فداکاری زمان مناسبی برای اهدای خون جهت ادای نذر محسوب می‌شود.

 نذر خون در ایام محرم و صفر ماه محرم همیشه نماد ایثار، گذشت، از جان گذشتگی و فداکاری بوده است که مردم و به خصوص شیعیان به یاد مجاهدت های دشت نینوا و علمدار کربلا، با سلیقه‌های متفاوت و آیین و رسوم خود موارد مختلفی را در این روزها نذر می‌کنند.

همزمان با این ایام و به یاد خون شهدای کربلا، رسمی نو در سراسر ایران اسلامی شکل گرفته و سه سال است که مردم سرزمینمان با ادای نذر خون خود روح تازه‌ای به این سنت حسنه بخشیده‌اند و به یاری بیماران نیازمند این مایه زندگی بخش با اهدای خون خود می‌شتابند.

در سال‌های گذشته میلیون‌ها بیمار به دلیل کمبود خون جان خود را از دست دادند اما خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و همت سازمان انتقال خون کشور شهروندان سراسر کشور اندکی از مایه حیات و وجود خود را به بیماران اهدا می‌کنند تا آنان نیز به زندگی خود ادامه دهند.

با همت سازمان انتقال خون کشور جهت جمع آوری فرآورده‌های خونی به بیماران و جذب اهداکنندگان به صورت دائم طرح بزرگ نذر خون با شعار «نذر خون، تصمیم آگاهانه، اهدای خون مسئولانه» در ماه محرم و صفر اجرا می‌شود.

فعالیت ۳۱ استان کشور در محرم

بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون کشور درباره نذر خون در ماه محرم گفت: ۳۱ مرکز انتقال خون استان‌های سراسر کشور به صورت ثابت و سیار آماده پذیرایی و خدمت رسانی به عزاداران حسینی جهت ادای نذر خون در ایام محرم و صفر هستند.

سید مرتضی طباطبایی مدیرعامل سازمان انتقال خون استان تهران در خصوص طرح نذر خون افزود: در این چند سال شهروندان در ایام محرم و صفر به نیت کمک و اهدا خون به بیماران به پایگاه‌های انتقال خون می‌روند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان تهران اظهار داشت: مراکز اهدای خون استان تهران آماده پذیرایی از شهروندان تهرانی در ایام محرم و صفر هستند به همین دلیل جهت جلوگیری از ازدحام جمعیت و تسریع انجام کارها از داوطلبان می‌خواهیم تا روزهای پس از عاشورا به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

توجه به نکات قبل و بعد از اهدای خون

حیدری متخصص خون و سرطان با بیان اینکه قبل از اهدای خون باید به تعدادی از نکات توجه کرد، اظهار داشت: قبل از اهدای خون، نوشیدن آب و مصرف صبحانه و جلوگیری از بروز استرس و اضطراب لازم است.

وی ادامه داد: بلند نشدن سریع از جا، تا چند ساعت رانندگی نکردن، مصرف پروتئین تا چند ساعت و عدم انجام کارهای سنگین تا پایان آن روز از اقدامات پس از اهدای خون افراد است.

این متخصص خون و سرطان درباره اهدای خون به بیماران افزود: بیماران تالاسمی، افراد دارای سوختگی‌های شدید، عمل جراحی و افرادی که در حادثه دچار خونریزی‌های شدید شده‌اند نیاز به دریافت خون دارند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون استان تهران به همراه داشتن کارت ملی افراد در روز اهدای خون را ضروری دانست و درخواست کرد که شهروندان با دقت و بطور کامل به پرسش‌های متخصصان و پزشکان پایگاه‌های خون پاسخ دهند.

باشگاه خبرنگاران جوان

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar