خانه » اخبار » اخبار علمی » ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیک

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیک

خودروهایی که زمانی سرعت و آسودگی در رفت و آمد را موجب می‌شدند در اثر افزایش جمعیت شهرها به هیولای ترافیک و اتلاف وقت و هزینه و آلودگی صدا و هوا تبدیل شده‌اند اما هستند کسانی که در اندیشه رویای شیرینی برای آینده هستند.
به گزارش به روز نیوز و به نقل از وب سایت فارنت، پژوهشگران درتلاشند تا بتوانند حجم ترافیک را کمتر کنند و بتوان بدون دردسر و سریع‌تر به نقاط مختلف سفر کرد.

شش طراحی جذاب و آینده‌نگرانه که صنعت حمل‌ونقل را متحول خواهد کرد

قطار هوایی

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکطرح مفهومی این قطار توسط یک مهندس هندی به مسابقات ClimateCoLab دانشگاه MIT فرستاده شد و برنده این مسابقات شد. پیش از این نیز طرح‌هایی در مورد ترن هوایی و عبور از بالای خیابان‌ها مطرح شده بود اما همگی مشکلات خاصی داشتند. در شیوه سنتی و قدیمی که در برخی کشورها وجود داشت و دارد، یک قطار زمینی از وسط خیابان عبور می‌کند، که مشکلاتی نظیر سرعت کم، اشغال کردن فضای خیابان و حتی به وجود آوردن ترافیک بیشتر را در پی داشت.

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکطرح‌های دیگری نیز وجود داشت که ترن هوایی از روی خیابان عبور می‌کند اما این طرح‌ها نیز مشکلاتی نظیر نصب ستون‌های مختلف وسط خیابان برای راه‌اندازی پلتفرم حرکت قطار را داشتند. اما این در این طرح، قطار با تکیه بر ستون‌هایی طاقی شکل که در پیاده‌روها نصب می‌شوند قابلیت حرکت دارد و بدین‌ترتیب علاوه بر سرعت بالا و امکان ترابری مسافران زیاد، فضایی از خیابان را اشغال نخواهد کرد. این طرح می‌تواند به شرکت کارآمد باشد و می‌تواند تاثیری شگرف بر صنعت حمل و نقل بگذارد.

اتوبوس لنگ‌باز چینی

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکیکی دیگر از زیباترین و کارآمدترین طرح‌هایی که هم‌اکنون به عنوان نمونه‌ای ابتدایی در چین در حال کار است این اتوبوس است. طرح ابتدایی این اتوبوس در سال 2010 ارائه شد و سه سال بعد چینی‌ها اعلام کردند که قرار است این طرح را واقعیت ببخشند. اینترنت از این طرح منفجر شد همه جا صحبت این اتوبوس بود.

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیککارایی این اتوبوس چیست؟ به جرات می‌توان گفت این طرح انقلابی در صنعت اتوبوس‌های سطح شهر است. این اتوبوس بسیار بزرگ است و درون خود یک تونل ایجاد کرده است تا ماشین‌ها و وسایل نقلیه بدون توقف پشت اتوبوس حرکت کنند. درون اتوبوس یک فضای ترن مانند وجود دارد که قابلیت جا‌به‌جایی 1200 نفر آدم را داراست.

این اتوبوس دو لاین خیابان را اشغال می‌کند اما تاثیری منفی بر روی ترافیک نخواهد داشت و ماشین‌ها بدون توقف از میان این اتوبوس حرکت خواهند کرد. چینی‌ها می‌گویند این اتوبوس زمان و هزینه‌ی کمتری نسبت به ترن و خطوط مترو صرف می‌کند و بسیار به صرفه‌تر است.

اتوبوس بدون راننده مرسدس بنز

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکامسال مرسدس بنز اتوبوسی بدون راننده را معرفی کرد که برنامه‌اش ایجاد سفری ایمن‌تر از گذشته و همچنین با بازدهی بیشتر بود. این اتوبوس نیمه اتوماتیک از یک دوربین و رادار استفاده می‌کند تا راه را بیابد و مسیر مورد نظر را پیمایش کند و در این بین به راننده اتوبوس اجازه می‌دهد تا استراحت کند.

روش و شیوه رانندگی این اتوبوس قابلیت پیش‌بینی مسیر و پیش‌بینی چیز‌هایی مثل ترافیک و سرعت موردنظر رانندگی را دارد و این باعث می‌شود تا رانندگی امن‌تری به وجود بیاید و همچنین مصرف سوخت نیز پایین‌تر بیاید، که این همچنین به پاک‌تر شدن هوا نیز کمک خواهد کرد. فعلا این اتوبوس یک خط تست را بیشتر اشغال نکرده است، اما مرسدس گفته که سخت در حال تلاش است که تکنولوژی این اتوبوس را تکمیل کند و به جاده‌ها بفرستد.

هایپرلوپ (چرخه بی‌انتها)

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکهایپرلوپ نیز یکی از ایده‌های آینده‌نگرانه ایلان ماسک است. ماسک سال‌هاست که در تلاش است تا دیدی تازه از آینده خلق کند. از راه‌اندازی تسلا و اسپیس‌ایکس که بگذریم هایپرلوپ نیز ایده‌ای است که می‌تواند حمل و نقل مسیرهای طولانی را به کل تغییر دهد.

هایپرلوپ چیست؟ این پروژه پروژه‌ای آینده‌نگرانه است که قصد دارد مسافرین و محموله‌ها را در روشی نیمه‌زمینی با سرعتی بالاتر از سرعت هواپیماها جا‌به‌جا کند. این تکنولوژی می‌تواند ۷۶۰ مایل یا ۱۲۰۰ کیلومتر را در یک ساعت بپیماید! تصور کنید چنین سرعتی چه تاثیری بر صنعت حمل و نقل خواهد داشت.

ایده ماسک این است که سفر با هایپرلوپ را مجانی کند و تمامی سفر مجانی باشد اما نمی‌دانیم چنین امکانی وجود خواهد داشت یا خیر چون هزینه ساخت خطوط این تکنولوژی بسیار زیاد است. هایپرلوپ فعلا در دست ساخت است و فعلا این شرکت قصد دارد تا یک مسیر تست برای هایپرلوپ وان ایجاد کند تا این تکنولوژی را کامل تست کند.

این شرکت قصد دارد تا سال 2019 این روش را در دسترس قراردهد و تصور کنید مسیر سن‌فرانسیسکو تا لن‌آنجلس را می‌توان تنها در 30 دقیقه طی کرد که آن هم مجانی خواهد بود! ایلان ماسک واقعا معمار آینده است!
تونل زیرآبی نروژ

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکنروژ کشوری است پر از ابداعات و آینده‌نگری‌های مختلف که به کمک زندگی آینده ما خواهند آمد. آخرین پروژه بلند‌مدت و پرسروصدای این کشور، تونل زیرآبی برای حمل و نقل سریع‌تر است. حمل و نقل ساکنین این کشور هم‌اکنون نسبتا بر اساس سفر در یک شبکه‌ی آبی متشکیل از قایق‌ها و کشتی‌ها و پل‌های روی آب است.

اما این کشور قصد دارد با هزینه‌ای 25 میلیارد دلاری تا سال 2035 تونلی را صد متر زیر آب بسازد که دو لاین خط رانندگی دارد و انتظار می‌رود که بسیاری از حجم را ترافیک را حذف کند و همچنین سفر به نقاط مختلف را بسیار سریع‌تر و آسان‌تر کند.

سیستم حمل و نقل ماژولار

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکشاید جذاب‌ترین این طرح‌ها سیستم حمل و نقل ماژولار باشد. سیستمی که طراحی شده تا روی زمین و هوا قابلیت حرکت داشته باشد. این سیستم از چندین کپسول تشکیل شده که قابلیت جدا شدن دارند و می‌توانند نسبت به نصب شدنشان، آدم و یا بار را حرکت دهند. این ماژول‌ها قابلیت جدا شدن را دارند و می‌توانند از روی یک کامیون به یک قطار وصل شوند و بعد از آن به یک هواپیما متصل شوند.

ایده‌های عملی برای کاستن بار ترافیکاز فواید این محصول به جا‌به‌جایی‌های مختلف و با تعداد بالا در یک سفر می‌توان اشاره کرد، همچنین مسافرین می‌توانند بدون جابه‌جایی بین مسیرهای مختلف در سر جای باقی بمانند و به سفر خود ادامه دهند. همچنین حمل و نقل بارهای سنگین نیز راحت‌تر خواهد بود چون نیازی به سوار کردن و خالی کردن بار نیست و این امر راحت‌تر از گذشته خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز