بچه‌ها چاق‌تر شدند

بیماری چاقی در جهان رو به افرایش است و تقریبا نیمی از جمعیت جهان یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند. سبک زندگی و نوع تغذیه عامل این بیماری خطرناک است. متاسفانه چاقی در میان کودکان و نوجوانان رو به افزایش است و باید با تمام نیرو به مبارزه و مقابله و پیشگیری از چاقی شتافت.

بچه‌ها چاق‌تر شدندزهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید:

اضافه وزن و چاقی در کودکان زیر پنج سال کشور در یک دهه اخیر به دو برابر افزایش پیدا کرده است.

او درباره چاقی و چاق شدن می‌گوید:

حدود ۲۰ درصد دانش ‌آموزان و نیمی از زنان و مردان ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور نیز دچار اضافه وزن و چاقی هستند که پیامد آن شیوع کلسترول بالا، فشارخون بالا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ها در کشور است.

چاقی و مرگ
زهرا عبداللهی می‌گوید:

بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی، سکته های مغزی و قلبی و انواع سرطان‌ها مهم‌ترین علت مرگ و میر در جهان و ایران به شمار می‌روند و از سوی دیگر، الگوی غذایی نامناسب که شامل مصرف بی‌رویه قند، نمک و چربی است، مهم‌ترین دلیل ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر محسوب می‌شود.

پیشنهاد مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت

ایشان معتقدند که در راستای بهبود تغذیه مردم در جهت پیشگیری و کاهش چاقی باید از مصرف قند کاست:

یکی از اقداماتی که در جهت کاهش قند مواد غذایی در دست انجام است، مذاکرات و هماهنگی هایی است که با صنایع غذایی برای کاهش میزان قند در محصولات غذایی صورت گرفته است، مانند کاهش میزان قند در نوشابه ها، آبمیوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌ها و شیرهای طعم دار که بنابر عملیاتی سازی این امر، بازنگری استانداردها نیز انجام شده است.

استویا بجای قند
زهرا عبداللهی می‌گوید:

صنایع و صنوف باید به مصرف جانشین‌های شکر تشویق شوند و به جای شکر از موادی مانند استویا استفاده کنند، استویا، گیاهی است و قدرت شیرین کنندگی زیادی دارد.

سبک زندگی
متاسفانه امکانات زندگی مدرن سبب شده تا مردم تنبل و کم تحرک شوند و بیماری چاقی همه‌گیر شود!

بسیاری از کارشناسان معتقدند که علاوه بر استفاده از تغذیه مناسب باید ورزش و تحرک بیشتر بخشی جدایی ناپذیر از برنامه روزانه مردم شود.

بچه‌ها چاق‌تر شدنداستویا چیست؟

شیرین‌برگ یا «استویا ربادیانا» گیاهی از تیره کاسنیان است که ارتفاعش حداکثر یک متر و عمرش پنج سال می‌باشد و برگ‌هایش حدود ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر سفید سنتی است و کالری ندارد. این گیاه ممکن است عوارض احتمالی نیز داشته باشد و مصرف بیش از حد آن توصیه نمی‌شود.

منبع:
خبرآنلاین
ویکیپدیا
سایت مریم جراح زاده

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar