تهران در رویای مسیری برای دوچرخه‌سواری

میترا حجار، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در روز جهانی دوچرخه‌سواری، با انتشار عکس خود در اینستاگرامش پرسیده «تا کی باید به جای خیابان، در حیاط خانه دوچرخه سواری کنیم؟؟» و نوشته:تهران در رویای مسیری برای دوچرخه‌سواری

شهر تهران علی‌رغم صرف هزینه‌های چند صد میلیاردی برای اتوبان‌های دو طبقه، پل‌ها و تونل‌های عظیم، هنوز مسیر مشخص و ایمن‌ برای دوچرخه سواران ندارد.
به نوعی که دوچرخه‌سواری در سطح شهر تهران از دید بزرگان ما دیوانگی محسوب می‌شود.
اما اگر شما هم از جمله کسانی هستید که سوار بر اتومبیل شخصی خود شده و پس از رانندگی و طی‌مسافت کوتاهی برای دویدن به پارک یا باشگاه ورزشی می‌رسید و انجام این کار به نظرتان صد در صد طبیعی می‌آید لازم از خود بپرسید که این حرکت نه چندان هوشمندانه تا کی می‌تواند ادامه پیدا کند؟
چرا که شهر تهران هم‌اکنون بیشتر به یک‌پارکینگ عظیم شبیه است.

امروز سوم ژوئن برابر با سیزدهم خرداد از سوی سازمان ملل، به عنوان اولین روز رسمی دوچرخه سواری در دنیا نامگذاری شده است.

دوچرخه به عنوان ساده‌ترین، ارزان‌ترین، سالم‌ترین، و پایدارترین وسیله نقلیه در جهان شناخته می‌شود.

دوچرخه تنها ما را از نقطه‌ای به نقطه دیگر نمی‌برد، بلکه شادابی، تحرک و سلامتی را نیز شامل می‌شود.

استفاده از دوچرخه یک فعالیت مدنی‌ست که هوشمندانه با بی‌تفاوتی و بی کنشی شهروندان مقابله می‌کند و آگاهی جوامع محلی را در زمینه حفاظت از محیط‌زیست به طرز چشم‌گیری بالا می‌برد.

ازین رو به قول آقای مهندس درویش: «ایجاد نهضتی نمادین برای گسترش فرهنگ دوچرخه سواری می‌تواند آغاز خوبی باشد.»

? ? ?

تهران در رویای روزهای خوش
تهران، این سال‌ها، در اسارت آلودگی هوا و ترافیک و مشکل پارکینگ و چاقی ساکنانش حال خوشی ندارد و بیمار است.

کاهش تردد خودروهای شخصی و ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه سواری و بهبود و بازسازی پیاده روها و استاندارد سازی آنان باید در فهرست اولیه مدیریت شهری قرار بگیرد.

? ? ?

چند دیدگاه خواندنی در اینستاگرام میترا حجار پیرامون همین موضوع:

سارا: «منم آرزومه با دوچرخه برم و بیام و به عنوان یه رسم عادی پذیرفته بشه»
.
مریم: «حتی اگر جایی هم برای دوچرخه داشته باشه، باز هم برای ما نیست، برای مردهاست!»
.
اعظم: «واقعا یعنی می‌شه روزی ما هم سوار دوچرخه بشیم و با خیال آسوده توی کوچه و خیابون رکاب بزنیم?‍♀️?‍♀️?‍♀️?»
.
موسم بهار: «خیلی خوبه اگر فرهنگ دوچرخه سواری و اسکیت بازی در سطح شهر برای همه‌ی اقشار و هر دو جنس جا بیفته، چون واقعا هم دوچرخه سواری و هم اسکیت رو خیلی دوس دارم»
.
ملینا: «عالی می‌شد، اینطوری از دود و سروصدا راحت می‌شدیم»
.
ایمان: «جالبه بدونید کشور هلند در طول یک سال تنها ۱۱ نفر براثر تصادفات رانندگی تلفات داشته… این به دلیل فرهنگ بالای رانندگی و همچنین استفاده‌ی اکثریت مردم از دوچرخه می‌باشد.»
.
علی ستاری: «مشکلش اینه با کت و شلوار نمی‌شه باهش جایی رفت و نهایت بوی عرق تنت همه رو خفه می‌کنه»!
.
ریحانه به علی ستاری: «اﺳﭙﺮی ﺑﺪﻥ ﺑﺮا ﻫﻤیﻦ اﺧﺗﺮاﻉ ﺷﺪﻩ»!
.
ام ام به علی ستاری: «لباس‌های پلی‌استر ورزشی برای همین اختراع شدن… زود عرق خشک بشه و بدن بو نگیره… کت شلوارو بزارید محل کارتون و لباس عوض کنید»!
.
علی‌رضا: «باید ماشین سواری را کلا ممنوع کنن، تا ۸ شب فقط دوچرخه»!
.
شهره: «خیلیم عالی کاش می‌شد فرهنگ دوچرخه سواری تو جامعه ما جا میوفتاد ??»
.
فاطمه: «اینجا که خانم‌ها اجازه‌ی دوچرخه سواری ندارن :/»
.
شادی: «من دیشب خواب دیدم دوچرخه سواری میک‌نم تو خیابونا‌، چیزایی که برای مردم کشورهای دیگه امتیازه، شده برای ما یه رویا، و اگه اجرا بکنیم می‌شیم مجرم!!!»
.
محمد: «همیشه در استفاده از منابع تجدیدپذیر و استفاده از انرژی پاک از دنیا عقب بودیم؛ هر روز فاصله ی قابل تاملی بین ما و دنیا داره بوجود میاد؛ دوچرخه واقعا ارزانترین و پاکترین وسیله هست و واقعا سالم، متاسفانه عادت نمی‌دیم به خودمون، جالب اینجاست که وقتی من از دوچرخه استفاده می‌کنم حتی در مسیرهای کوتاه بین شهری، برا بقیه به شکلی تعجب برانگیز هست، که واقعا من تاسف می‌خورم بر حال این مردم»!
.
کوروش: «استفاده از دوچرخه براى محیط زیست، قلب، ماهيچه، مفصل‌ها، شش، ریه… و روح و روان انسان مفید است، و ببین چقدر پول بنزین پس انداز می‌شه . ??❤??»
.
نجمه: «خانوم حجار ممنون. ولی واقعا در تهران، شهری که در دامنه‌ی کوهه، و پر از نشیب و فرازه، کار سخت و تا حدی ناممکنه»!
.
شهاب: «خانم حجار من خودم سالها است دوچرخه دارم و فصل‌هایی که هوا خوبه استفاده می‌کنم، خیلی هم عالیه. در مورد مطلبی هم که شما فرمودید درسته مسیری برای دوچرخه تعیین نشده، ولی عوضش روندن توی خیابون و مسیرهای مختلف مهارت ما رو بالا برده.??»
.
علی ابراهیمی: «مسیر دوچرخه‌ام آرزوست، موضوع اینه که وقتی در سطح شهر و تو خیابون دوچرخه سواری می‌کنی، بعضی از همشهری‌ها البته فک می‌کنن چون سوار ۴ تا چرخ هستن، ازت نیرومندترن و برام پیش اومده که با ماشین می‌گیرن رو آدم ??»!
.
میلاد: «با این سن و سال اخه؟ بشکنه جوش نمیخوره هااااا»!
.
صبا: «من هر وقت سوار دوچرخه شدم، کلی از طرف های مختلف بازخورد دریافت کردم، به غیر از احتمالِ زیر ماشین رفتن، کلی متلک‌های ناجور! اول فضا رو درست کنیم، این یکی که تو ایران خانما سوار دوچرخه نباید بشن رو چطور باید درست کرد!»
.
الهام: «آفرین میترای عزیز. من رشته‌ام مهندسی ترافیک و حمل و نقل هستش، بهترین وسیله سفر درون شهری و سالم‌ترین و پاک‌ترین دوچرخه است، ولی الان ما بعنوان یک بانو بریم با دوچرخه بیرون، بخدا هزار مساله گریبانمون می‌گیره چرا»؟!
.
حسن: «خانم حجار سلام، من از شهر هانوور آلمان هستم. جالب توجه هست که خدمت شما برسونم، امروز یکشنبه در هر جا داوطلبانه بردن ماشین ممنوع هست. باور بکنید فقط تعداد محدودی ماشین تو خیابون‌ها دیدم. امیدوارم که تهران هم یک همچنین کمپانی ب گذار بکند .❤?»
.
مائده: «(مثل برلين) نمونه خوبى براى درست كردن مسير ويژه دوچرخه رانى، مثل مسير ويژه اتوبوس رانى در تهران، قابل اجراست! ????
چون شهر برلين هم خط ويژه اتوبوس و هم خط ويژه دوچرخه دارد.
هواى پاک، محيط زيست، ماشين كمتر، زندگى بهتر ?»
.
شریفی زمانی: «بیشتر محله‌های تهران مناسب دوچرخه سواری نیست. و این موضوع بدلیل واقع شدن تهران در دامنه کوه می‌باشد. بنابراین نمی‌توان روی دوچرخه سواری سرمایه گذاری کرد.»
.
امین: «من به عنوان مهندس با دوچرخه می‌رم سر ساختمون، البته بعضیا چپ چپ نگاه می‌کنن»

? ? ?

شهرهای دیگر
محسن: «تو شهرمون اصفهان خیلی وقته دوچرخه قرار دادن تو خیابونا که مردم سوار بشن….»
.
افسون: «من ساکن رشتم، به راحتی در سطح شهر دوچرخه سواری می‌کنم، ای کاش این فرهنگ همه گیر بشه و کمتر از خودروهای شخصی‌مون استفاده کنیم»
.
سینا: «عالی بود. بیاید اصفهان بانو، انقده خوبه. نخواستید فولادشهر بهتره»
.
افشین: «خوشبختانه اینجا توی انزلی خانوم‌ها راحت دوچرخه سواری می‌کنن. امیدوارم روزی برسه که همه ایران محیطی امن برای خانوم‌ها باشه و اینقد شاهد تبعیض بر علیه شون نباشیم.?»
.
ماه زیبا: «نه تنها در تهران، که در همه شهرها، این مسیر لازم است… و نه تنها فقط برای آقایان، که خانمها هم حق استفاده داشته باشند»
.
ندا: «کاش شیراز هم که پیاده رو سلامت داره، امکان دوچرخه سواری خانم‌ها فراهم بشه»
.
نفیسه: «البته نه فقط تهران، که شهرهای دیگه هم این مطالبه رو دارند❤»
.
ریحانه: «تازگی که دانشگاه فردوسی مشهد دوچرخه سواری برای دخترا رو آزاد کرده خیلی حس خوبیه لاین دوچرخه هم گذاشتن ??»
.
امین اسدی: «خيلى خوبه هر كس مي‌تونه بايد استفاده كنه و لذت ببره، متاسفانه ما در اهواز به دليل گرماى هوا و استفاده از كولر خودرو نمي‌تونيم از اين وسيله استفاده كنيم»!!!

? ? ?

اینستاگرام میترا حجار
instagram.com/mitra.hajjar

مطلب مرتبط:
استارت‌اپ تاکسی دوچرخه

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar