جزییات دقیق از کشتار شیعیان نیجریه+عکس

جزییات دقیق از کشتار شیعیان نیجریه+عکس

جزییات دقیق از کشتار شیعیان نیجریه+عکس
جزییات دقیق از کشتار شیعیان نیجریه+عکس

کشتار شیعیان نیجریه

برای دیدن فیلم این حاثه اینجا کلیک کنید

به گزارش سایت خبری تفریحی به روز نیوز چند روز پیش خبر حمله ناگهانی ارتش نیجریه به شیعیان نیجریه در رسانه ها منتشر شد.در این حمله ارتش نیجریه کشتار بی رحمانه ای به راه انداخت و حدود 500 تن از شیعیان نیجریه را قتل عام کرد.در بین کشته شدگان خانواده شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه نیز دیده می شود.حال خود شیخ زکراکی هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.این خبر شوک بزرگی برای جهان اسلام به ویژه شیعیان بود.اکنون پس از چند روز جزییات بیشتری از این حادثه منتشر شده که برای شما شرح داده خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه خبری العالم، یک عضو جنبش اسلامی نیجریه به عنوان شاهد عینی ، جزییات جنایت حمله به حسینیه بقیه‌الله در شهر زاریا، حمله به منزل علامه شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی، دبیر جنبش اسلامی نیجریه،  زخمی و به شهادت رساندن شماری زیادی از دوستداران اهل بیت (ع) را تشریح کرد.

وی، که خود را طلبه عضو جنبش اسلامی نیجریه معری کرده است، با ارسال مطلبی، که یک نسخه از آن در اختیار العالم قرار گرفت، خاطرنشان کرد، مراسم اربعین حسینی (ع) در نیجریه با حضور بیش از 10 میلیون نفر براساس ارزیابی های جنبش اسلامی در این کشور که ریاست آن را ابراهیم زکزاکی از حدود 40 سال پیش تاکنون برعهده دارد، پایان یافت.

جزییات دقیق از کشتار شیعیان نیجریه+عکس
جزییات دقیق از کشتار شیعیان نیجریه+عکس

یک گروه مسلح در روز بعد از اربعین، یعنی روز جمعه مطابق با چهارم دسامبر جاری به مراسم نماز جمعه در مسجد روستای گاباری تیراندازی و چهار نفر را شهید و شمار زیادی را زخمی کردند. این صحنه روز جمعه بعدی نیز در همان روستا و درست در همان زمان و مکان تکرار شد.

عناصر مسلح در 11 دسامبر جاری نیز به سمت نمازگزاران تیراندازی کرده و هفت نفر را به شهادت رسانده و شمار دیگری را زخمی کردند.

روستای گاباری در 30 کیلومتری زاریا مرکز پیروان اهل بیت (ع) و جنبش اسلامی نیجریه (جنبش شیعیان) و در 400 کیلومتری شهر ابوجا پایتخت نیجریه قرار دارد.

حمله نظامیان ارتش نیجریه به شهر زاریا (عکس از وب سایت حزب حرکت اسلامی نیجریه)
حمله نظامیان ارتش نیجریه به شهر زاریا (عکس از وب سایت حزب حرکت اسلامی نیجریه)

شنبه سیاه( 12 دسامبر ساعت 15 به وقت محلی)
شماری از نیروهای پلیس درحال محاصره حسینیه بقیه الله در شهر زاریا مشاهده شدند. حسینه‌ای که در حال برگزاری مقدمات آیین مراسم ولادت رسول اکرم (ص) بود این آیین هر ساله با مشارکت زنان و مردان از داخل و خارج از این شهر برگزار می شود.

حسینیه بقیه الله، اولین حسینیه و مهمترین آن در نیجریه است به گونه ای که در آن برنامه ها و فعالیت های اصلی برگزار می شود. یکسال و نیم پیش نیز این حسینیه در روز قدس شاهد حمله تروریستی بود که در آن شماری از شرکت کنندگان از جمله سه فرزند دبیر کل جنبش اسلامی شهید شدند.

نیروهای ارتش نیجریه در خارج از حسینیه شیعیان در زاریا
نیروهای ارتش نیجریه در خارج از حسینیه شیعیان در زاریا

دو ساعت بعد از حضور نیروهای ارتش در اطراف حسینیه شهر زاریا، که طوایف متعدد ساکن آن هستند، آنها شروع به تیراندازی کردند که دهها زن و مرد و کودک کشته و شمار دیگری زخمی شدند. بعد از آن، زنان با تکبیر گویان خارج شدند و شماری از آنها را به سمت یک مرکز ارتش سوق دادند و سپس مشخص شد که این عده کشته شده اند و تعداد آنها هم مشخص نیست.

خرابی و کشته‌های ناشی از حمله نظامیان ارتش نیجریه به شهر زاریا (عکس از وب سایت حزب حرکت اسلامی نیجریه)
خرابی و کشته‌های ناشی از حمله نظامیان ارتش نیجریه به شهر زاریا (عکس از وب سایت حزب حرکت اسلامی نیجریه)

پیش از غروب آفتاب؛ حدود ساعت 19
حسینیه به طور کامل محاصره و پنج نارنجک دستی به سمت آن پرتاب و باعث ویرانی بخشی از دیوار این حسینیه شد. محاصره ادامه و گسترش یافت و همه ورودی‌های شهر و مسیرهای منتهی به حسینیه و خانه ابراهیم یعقوب زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، و مقبره الشهداء را در بر گرفت. نیروهای ارتش شبانه تیراندازی را آغاز کرده و سپس به خانه شیخ زکزاکی هنگام نماز صبح حمله ور شدند و شیخ حمد محمود توری و دکتر مصطفی سعید پزشک مخصوص زکزاکی که به مدت 37 سال همراهش بود، شهید شد. شماری از مسئولان ارشد جنبش اسلامی نیز شهید شدند و تعداد شهدا تا کنون بیش از 300 نفر برآورد می شود.

این حملات به ویران شدن حسینیه و خانه  علامه شیخ زکزاکی به دست نیروهای ارتش منجر شد که از تانک و خودروهای زرهی و بمب استفاده کردند. علاوه بر آن، افرادی که از شهرهای دیگر برای شرکت در مراسم آمده بودند، مورد حمله قرار گرفته و خودروهای آنها متوقف شده و همان جا کشته شدند.

تصویر واقعه حمله به حسینیه بقیه الله در نیجریه
تصویر واقعه حمله به حسینیه بقیه الله در نیجریه

خبرهای این واقعه به طور غیررسمی پخش و منتشر می شود؛ زیرا محل به شدت تحت محاصره قرار دارد و تعدادی از افرادی که منابع خبر بوده اند، شهید شده اند.

ارتباط نیروهای حمله کننده ارتش، با اسرائیل و آمریکا در نیجریه بر همگان آشکار و شناخته شده است و پیش بینی می شود که شاید این اقدام را به طور جداگانه (خودسرانه) انجام داده باشد زیرا دولت به خصوص محمد بخاری، رئیس جمهور که دو هفته پیش با آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد، هیچ موضعگیری تا اکنون نکرده است.

این شاهد عینی فاجعه شنبه سیاه نیجریه، تاکید می کند تا لحظه نوشتن این سطور، هیچ اطلاعات تایید شده ای درباره سرنوشت شیخ زکزاکی و همسرش وجود ندارد، اما روشن شده که فرزند بزرگترش به کاروان شهدا پیوسته است.

یادآور می شود در روزهای گذشته تصاویری از ابراهیم یعقوب زکزاکی، دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه، پس از حمله ارتش به حسینیه بقیه الله منتشر شد که وی را با بدنی مجروح درحالی که از سوی نظامیان به نقطعه نامعلومی برده می شود، نشان می دهد.

شیخ زکزاکی پس از دستگیری
شیخ زکزاکی پس از دستگیری

منبع:خبرنگاران جوان

گردآوری:سایت خبری تفریحی به روز نیوز

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar