خوردن بادام زمینی و تخم مرغ در کودکی از ابتلا به آلرژی غذایی جلوگیری می‌کند

مطالعه‌ای تازه بدین نتیجه رسیده است که استفاده از تخم مرغ و بادام زمینی در رژیم غذایی کودکان در سنین پایین منجر به کاهش ابتلا به آلرژی غذایی در سنین بالا می‌گردد.

خوردن بادام زمینی و تخم مرغ در کودکی از ابتلا به آلرژی غذایی جلوگیری می‌کندآلرژی نسبت به غذاهایی نظیر آجیل، تخم مرغ، شیر یا گندم ناشی از عملکرد نادرست و واکنش دستگاه ایمنی می‌باشد که منجر به علائمی نظیر خارش، نفخ، استفراغ یا سرگیجه می‌شود.

این مطالعه نشان می‌دهد کودکانی که در سن چهار تا شش ماهگی شروع به خوردن تخم مرغ می‌نمایند با ۴۰ درصد احتمال کمتری در معرض آلرژی نسبت به تخم مرغ قرار می‌گیرند. کودکانی که در بین چهار تا یازده ماهگی بادام زمینی مصرف می‌کنند با کاهش ۷۰ درصدی آلرژی نسبت به بادام زمینی مواجه می‌شوند.

علاوه بر این، محققین بدین نتیجه رسیدند که ۵/۴ درصد افراد مبتلا به آلرژی تخم مرغ برای اولین بار در سن چهار الی شش ماهگی شروع به خوردن تخم مرغ نموده‌اند اما این در حالی است که استفاده از تخم مرغ در این سنین منجر گشته است که تعداد ابتلا به این آلرژی در هر هزار نفر به میزان ۲۴ نفر کاهش یابد.

وقتی ۲/۵ درصد افراد در سنین چهار ماهگی تا یازده ماهگی از بادام زمینی استفاده می‌کنند، از میان هزار نفر ۱۸ نفر کمتر به آلرژی‌های غذایی و آلرژی به آجیل دچار می‌شوند.

تا به امروز اغلب پزشکان توصیه می‌کردند که در سنین اولیه بعد از تولد نباید کودک با غذاهای آلرژی‌زا نظیر تخم مرغ، بادام زمینی، ماهی و گندم تغذیه شود. اما این مطالعه تمام داده‌های موجود را نقض کرده و نشان می‌دهد که استفاده از تخم مرغ و بادام زمینی در سنین اولیه می‌تواند مانع از دو آلرژی مهم گردد.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی شیر، ماهی، آجیل، بادام و گندم را نیز مورد بررسی قرار دادند اما شواهد نشان می‌دهند که استفاده از این مواد آلرژی زا در سنین کودکی منجر به از بین رفتن آلرژی در بزرگسالی نمی‌گردد.

همچنین محققین اعلام کردند دادن تخم مرغ یا بادام زمینی به کودکی که دارای آلرژی است به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. بویل می‌گوید: «اگر کودک شما دارای چنین شرایطی است پیش از تغذیه وی با تخم مرغ یا بادام زمینی ضروری است که با پزشک وی مشورت نمایید.»

علاوه بر این، بویل خاطر نشان کرد که دادن آجیل به نوزادان و کودکان به دلیل احتمال خفگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و «اگر قصد دارید به نوزادتان بادام زمینی بدهید آن را به صورت کره‌های بادام زمینی که بسیار نرم و روان هستند بدهید.»

در این مطالعه که به بررسی شواهد و تاثیرات تغذیه کودکان با غذاهای آلرژی زا اختصاص دارد، محققین داده های حاصل از ۱۴۶ مطالعه را تحلیل کرده و بیش از دویست هزار کودک را مورد مطالعه قرار دادند. این تحقیق در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر گردیده است.

گردآوری: سایت خبری به روز نیوز
مترجم: رسول رحیمی
منبع: indianexpress.com

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar