معاون فرهنگی قوه قضاییه: شلاق موثرتر از حبس است

معاون فرهنگی قوه قضاییه معتقد است که تاثیر شلاق بیشتر از تاثیر زندان کردن مجرمین است و اصلا مجازاتی به نام «زندان» محصول و واردات کشور فرانسه به ایران است.معاون فرهنگی قوه قضاییه: شلاق موثرتر از حبس است

ستاد ملی صبر

حجت السلام و المسلمین هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه، در مراسم رونمایی از سامانه ملی صبر اظهار کرد: برای بخشیدن دیگران نیاز به صبر است و برای رضایت نیز نیاز به صبر دارد و انسانی که از حق خود می‌گذرد انسان صبوری است.

وی افزود: ستاد ملی صبر دو سال است که آغاز به کار کرده است و افراد زیادی در این ستاد مشغول به کار هستند و هدف ما این است که راه ادامه پیدا کند و این ستاد محل تجمیع سه قوه شود و این ستاد تنها متعلق به قوه قضاییه نیست و برای همه افراد جامعه است.

وی ادامه داد: به منظور اینکه ستاد ملی صبر جنبه ملی پیدا کند سال گذشته ۱۲ همایش در سراسر کشور برگزار شد. ما برای گرفتن رضایت از شکات و حمایت از زندانیان مستقیم وارد کار نمی‌شویم اما پل ارتباطی بین نظام بانکی، ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان و سازمان زندان‌ها هستیم.

صادقی گفت: در سامانه ملی صبر افراد دارای مشکل به ویژه افراد دارای جرائم غیر عمد معرفی می‌شوند و اطلاعات کوتاهی بدون درج نام کامل افراد در سامانه قرار می‌گیرد و خیرین می‌توانند کمک های خود را به صورت انتخابی از بین زندانیان جرائم غیر عمد و زنان زندانی با هر مبلغی که در نظر دارند ارایه دهند. کمک‌های مردمی به طور مستقیم به حساب ستاد دیه برای آزادی زندانیان و یا انجمن حمایت از زندانیان برای کمک به خانواده زندانیان واریز می‌شود.

وی گفت: یکی دیگر از نهاد‌های ارتباطی با سامانه ملی صبر، شوراهای حل اختلاف است.

صادقی افزود: مردم از قوه قضاییه یک چهره اعمال قانون تصور می‌کنند اما این قوه درصدد این هست که به فرد زندانی به شرط اینکه به جامعه آسیبی نرسد و با شرایط خاص کمک کند.

صادقی ادامه داد: در حال حاضر ۱۵ هزار نفر در سامانه ملی صبر مشغول به فعالیت هستند و تعداد زیادی هم قول کمک به زندانیان را داده اند. تا امروز سامانه ملی صبر به صورت آزمایشی در حال کار بود و امروز از این سامانه به صورت رسمی رونمایی می‌شود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه: شلاق موثرتر از حبس است

مجازات زندان، فرهنگ وارداتی

صادقی گفت: زندان بسیار آسیب زاست و اصل مجازات زندان در اسلام وجود ندارد و ما میراث‌دار فرهنگ ایرانی، اسلامی و وارداتی هستیم و مجازات زندان هم یک فرهنگ وارداتی است و از کشور فرانسه وارد کشور ما شده است و ما باید به دنبال مجازات‌های جایگزین باشیم.

تاثیر ستادهای حقوق بشری بر قوانین ما
وی افزود: مجازات‌های بدنی، بسیار تاثیر گذارتر از حبس است و مجازات شلاق که در اسلام آمده بسیار موثرتر است، اما ستادهای حقوق بشری روی این موضوع نظر خوبی نداشتند.

وی افزود: زندان‌ها دانشگاه آفت است و مگر سازمان زندان‌ها چقدر می‌تواند در زندان‌ها کارهای فرهنگی انجام دهد؟ اما زندانیان کارهای خلاف را به دیگران یاد می‌دهند و اگر بهترین زندان‌ها را هم بسازیم باز هم زندان‌ها آموزشگاه‌های جرم و جنایت هستند.

قانون ما به قضات این اجازه را داده است که حکم زندان را صادر کنند، اما دانشگاهیان ما باید فکر کنند و مجازات‌های جایگزین را پیدا کنند.

البته در قانون آیین دادرسی و مجازات اسلامی جدید به قضات اجازه داده شده که از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند اما این مجازات‌ها شامل حال زندانیان خطرناک نیستند. به عنوان مثال سال گذشته در ایام اربعین تعدادی زندانیان کرمانشاه به این مجازات محکوم شدند تا مسیر زائران را از زباله پاکسازی کنند.

منبع:
خبرگزاری فارس

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar