خانه » عکس » 8.5 میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور + کاریکاتور قاچاق سیگار

8.5 میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور + کاریکاتور قاچاق سیگار

8.5 میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور + کاریکاتور قاچاق سیگار

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از قاچاق ۸.۵ میلیارد نخ سیگار به کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: تنها ۵۰۰ میلیون نخ از این رقم کشف شد.

sigar

 

 

قاچاق سیگار

 

این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی نسبت به فروردین 1391 به ترتیب 2/52 و 6/73درصد کاهش یافته است.ترکیه، کره‌جنوبی و امارات سه مبدا اصلی واردات قانونی سیگار به ایران در مدت‌زمان یادشده بودند.

در این میان اما  اگرچه طبق آمار تولید داخلی سیگار در فروردین امسال 66درصد افزایش یافت اما هم‌اکنون بخش عمده‌ای از نیاز بازار داخلی سیگار از طریق واردات تامین می‌شود که کاهش واردات قانونی سیگار به منزله افزایش قاچاق این محصول دخانی به کشور است.

از سوی دیگر زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش مالیات و عوارض سیگار در بودجه سال‌جاری شنیده می‌شود که برخی کارشناسان اعتقاد دارند در صورت افزایش نرخ مالیات سیگار حجم قاچاق این محصول به کشور به‌شدت افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر از میزان مصرف 61میلیارد نخ سیگار در کشور در خوشبینانه‌ترین حالت فقط نیمی از آن در اختیار شرکت دخانیات ایران قرار دارد و مابقی نیاز بازار از طریق قاچاق یا واردات تامین می‌شود.

چندی پیش نیز مدیرعامل شرکت دخانیات اذعان کرد که بازار 2000میلیاردتومانی سیگار ایران در اختیار شرکت‌های خارجی قرار گرفته است.

آنچه مسلم است، سیگار نقش عمده ای را در اقتصاد کشور دارد و  نقش صنعت سیگار در چرخه اقتصاد کشور را می‌توان در سه سر فصل اشتغال، بودجه کشور و ارتباط مستقیم با سلامت آن مورد بررسی قرار داد. بر طبق آخرین آمارها،  نیرو‌های صنعتی که در زمینه دخانیات مشغول به فعالیت هستند، 8450 نفر است.

اگر تعداد کشاورزان مستقیم و غیر‌مستقیم در زمینه توتون و تنباکو را هم که حدود 10 هزار نفر است به تعداد نیرو‌های صنعتی فعال در زمینه دخانیات اضافه کنیم، خودتان قضاوت کنید چه اتفاقی خواهد افتاد.

عمق ماجرا به همین‌جا ختم نخواهد شد چراکه هر کشاورزی چهار تا شش کارگر را به کار می‌گیرد که بر این اساس حدود 50 هزار کارگر هم به این شکل در عرصه اشتغال دخانیات مشغول به فعالیت خواهند شد.

فعالان در حوزه توزیع و فروش هم در سرفصل اشتغالزایی دخانیات قرار می‌گیرند که در مجموع حدود 72900 نفر در دایره صنعت سیگار مشغول به کار هستند.

گفتنی است، تاثیر قاچاق بر بازار داخلی موضوعی است که طی سال‌های اخیر حساسیت بسیاری را برانگیخته و حالا در تجارت سیگار نیز حرف و حدیث‌های زیادی را به راه انداخته است.

اینکه برخی سیگار‌ها در بازار به شکل قاچاق و به نام سیگار اصل در بازار به‌فروش می‌رسد، آفتی است که طی چند سال گذشته سود سرشاری را نصیب سودجویان کرده است اما هنوز هم این امر ادامه دارد و چاره ای برای ان اندیشیده نشده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز