پیوند سر موش: بازگشت فرانکشتاین

دو سال پیش، جراح مغز و اعصاب ایتالیایی، سرجیو کاناورو، با جسارت ادعا کرد که به زودی سر یک انسان را بدن فرد دیگری پیوند می‌زند، و این هفته، در روند رسیدن به آن روز، با یاری همکارانش موفق شد سر یک موش را به بدن موش دیگر پیوند بزند.

این گروه این نوع عملیات را بر روی موش و حیوانات دیگر نیز تکرار خواهند کرد تا تجربیات لازم برای عمل روی انسان را کسب کنند.

پیوند سر موش: بازگشت فرانکشتاین جراح قلب

در تصویر زیر، موش سمت راستی میزبان و موش کوچک اندام اهدا کننده سرش و موش توپولوی سمت چپ تامین کننده خون برای این جراحی است.

پیوند سر موش: بازگشت فرانکشتاین جراح قلب

این جراحی به منظور دستگرمی و کسب اطلاعات در مورد مشکلات احتمالی مربوط به کاهش جریان خون به مغز و پس زدن سیستم ایمنی بدن انجام شد.
فرانکنشتاین
پیوند سر یک فرد به بدن مرده فرد دیگر، انسان را به یاد داستان فرانکنشتاین اثر نویسنده انگلیسی خانم مری شلی می‌اندازد.

در این داستان که اولین بار در سال ۱۸۱۸ منتشر شد، فرانکنشتاین، دانشمند جاه طلبی است که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه‌های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی، انسانی با ابعادی اندکی بزرگ‌تر از انسان معمولی می‌سازد.

پیوند سر موش: بازگشت فرانکشتاین

موجودی با صورتی مخوف و ترسناک که بر همه جای بدنش رد بخیه‌های ناشی از دوختن به چشم می‌خورد. این موجود تا بدان حد وحشتناک است که همگان، حتی خالقش از دست شرارت‌های او فرار می‌کنند.

پیوند سر

سرجیو کاناورو پس از کسب اطلاعات و تجربیات لازم قرار است که سر شهروند معلول روس به نام «والری اسپیریدونوف» را به یک اندام جدید پیوند بزند. این فرد
دچار بیماری نادر ژنتیکی تحلیل عضلات و ماهیچه‌ها شده و تنها راه برای ادامه حیات خود را پیوند زدن سرش به یک اندام جدید می‌داند.

عمل پیوند سر تا کنون برروی هیچ انسانی انجام نشده است و دشوارترین و خطرناک‌ترین بخش آن، بریدن و پیوند زدن مجدد نخاع است.

بارها از سوی افراد و انجمن‌های گوناگون این عمل را «غیراخلاقی» و در عین حال «بسیار خطرناک» توصیف کرده‌اند و با انتقاد از آن مخالف چنین کاری و تغییر سرنوشت انسان هستند.

پیوند قلب

اولین پیوند قلب انسان به انسان در سال ۱۹۶۷ انجام شده است و امروزه کسی در برابر آن جبهه نمی‌گیرد و حتی در ایران و طبق اعلام وزارت بهداشت ایران، سالانه ۱۵ هزار عمل قلب در ایران انجام می شود. اما در سال ۱۹۶۷ بسیاری با آن مخالف بودند و موجی از انتقاد و توهین و تمسخر و وحشت در برابر این نوآوری شکل گرفت و آن را دخالت در امر خداوند می‌دانستند.

 

چند سال بعد

چند سال بعد، با این پیشرفت سریع علم و فناوری، پیوند سر و تعویض سر، امری عادی و پیش پا افتاده می‌شود و مثلا برای لاغر شدن یا خوش اندام شدن کافیست که سری به گورستان بزنید و جسد خوش اندام و جوانی پیدا کنید و بدهید سرتان را بکنند و بخیه کنند به بدن این جسد.

انسان‌هایی با دو سر
نکته جالب‌تر، داستان این زوج هایی هستند که می‌گویند ما یک روحیم در دو جسد [ببخشید: دو بدن]، در آن زمان، این طفلکی‌ها مثل موشی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید می‌توانند بدهند سر یکی‌شان را گوش تا گوش ببرند و پیوند بزنند به بدن دومی تا یک روح بشوند در یک بدن. اینجوری مشکل کنترل و کنجاوی زوج‌های جوان عاشق پیشه نیز حل می‌شود، فقط یک مشکل می‌ماند که کدام بدن را قبول کنند.

اما فقط عشاق نیستند که تمایل دارند به دوسره شدن، شرکا نیز می‌توانند دوسره یا سه سره و بیشتر شوند و اینجوری هم هوای یکدیگر را داشته باشند و هم خرج و دخلشان کمتر شود و از قدیم گفته‌اند که دو سر بهتر از یکسر (Two heads are better than one).

 

منبع: ویکیپدیا، باشگاه خبرنگاران

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar