خانه » بهداشت و سلامت » پنیر پرچرب: راز زندگی سالم؟

پنیر پرچرب: راز زندگی سالم؟

مطالعه‌ای اخیر اعلام کرده است رژیم غذایی سرشار از پنیر برای سلامتی مفید می‌باشد. گروهی از محققین دانشگاه کوپنهاگ بدین نتیجه رسیدند که خوردن پنیر می‌تواند با افزایش میزان کلسترول HDL منجر به بهبود سلامتی گردد و این نوع از کلسترول از بیماری متابولیکی و قلبی عروقی جلوگیری می‌کند.

پنیر پرچرب: راز زندگی سالم؟محققان به بررسی ۱۳۹ فرد بزرگسال در طی ۱۲ هفته پرداختند که رژیم غذایی آن‌ها سرشار از پنیر پرچرب بود و تاثیرات پنیر بر روی بدن را مورد ارزیابی قرار دادند.

آن‌ها افراد شرکت کننده را در سه گروه تقسیم بندی نمودند. گروه اول روزانه ۸۰ گرم پنیر پرچرب، گروه دوم روزانه ۸۰ گرم پنیر کم چرب و گروه سوم روزانه ۹۰ گرم نان و مربا می‌خوردند.

محققان در مجله آمریکایی تغذیه کلینیکی اعلام کردند که هیچ یک از گروه‌ها با تغییر میزان کلسترول LDL مواجه نشدند و همانطور که می‌دانید این کلسترول برای سلامتی قلب مضر می‌باشد اما افرادی که از پنیر پرچرب استفاده کرده بودند میزان کلسترول HDL خود را افزایش داده بودند.

این اولین باری نیست که مطالعه‌ای به بررسی ارتباط پنیر و سلامتی پرداخته است. مطالعه‌ای اخیر در ژاپن نیز اعلام کرد که مصرف پنیر مانع از تجمع چربی در کبد می‌گردد و می‌تواند پارامترهای لیپیدی سرم را افزایش دهد.

همچنین مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ بدین نتیجه رسید که پنیر کلید اصلی افزایش متابولیسم و کاهش وزن می‌باشد. هان برترام، متخصص تغذیه دانشگاه آرهوس در دانمارک نمونه‌های ادرار و مدفوع ۱۵ مردی که رژیم غذایی آن‌ها صرفا دارای پنیر و شیر بود را با افرادی که صرفا به جز کره مواد لبنی دیگری استفاده نمی‌کردند مقایسه نمود.

برترام بدین نتیجه رسید که افرادی که پنیر مصرف می‌کنند دارای میزان بالای بوتیریک اسید می‌باشند که این ترکیب منجر به کاهش وزن و افزایش متابولیسم می‌گردد. هرچه میزان بوتیریک بالا باشید، کلسترول بدن کاهش می‌یابد.

در سال ۲۰۱۲، تحقیقی نشان داد که پنیر رقفرت [پنیر رکفرت] از ابتلای به بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری می‌کند و از این طریق منجر به افزایش طول عمر و سلامتی می‌گردد. همچنین در سال ۲۰۰۹، مطالعه‌ای در استرالیا اعلام کرد که استفاده از محصولات لبنی نظیر پنیر منجر به کاهش وزن افراد چاق می‌گردد.

از افراد داوطلبی که در این مطالعه شرکت کرده بودند خواسته شد که کالری رژیم غذایی خود را کاهش داده و به جای آن میزان مصرف پنیر، ماست و شیر کم چرب را افزایش دهند. افرادی که لبنیات بیشتری استفاده کرده بودند وزن بیشتری کاهش داده و همچنین فشار خون آن‌ها نیز پایین‌تر از سایر افراد بود در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و دیابت در آن‌ها کاهش می‌یابد.

دکتر وندی چان، از دانشگاه فناوری کارتین می‌گوید: «بسیاری از افراد زمانی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند در اولین گام میزان لبنیات خود را کاهش می‌دهند زیرا بر این باورند که لبنیات دارای چربی بیشتری می‌باشد.

رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین، کلسیم و ویتامین D بخش مهمی از رژیم‌های غذایی کاهش وزن به شمار می‌روند.»

گردآوری: سایت به روز نیوز
مترجم: رسول رحیمی
منبع: telegraph.co.uk

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز