نگران متورم شدن پایتان نباشید مگر اینکه…

ایستادن زیاد یا راه رفتن طولانی و بارداری می‌تواند دلیل اصلی بسیاری از بادکردگی‌های پا باشد که با کمی استراحت و توجه بهبود می‌یابد؛ اما اگر همراه باد کردن پا علائم دیگری مشاهده شد باید آن را جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد.

تورم پابطور مثال تورم اندک پا و مچ آن در زمان بارداری طبیعی است، اما ورم ناگهانی و بیش از حد پا که بعد از هفته بیستم بارداری با افزایش فشار خون و ورود پروتئین به ادرار بروز می‌کند بیماری خطرناکی است.

اگر بادکردگی پاهایتان بسیار شدید بود یا با علایمی چون شکم درد، سردرد، کاهش دفعات ادرار، تهوع و استفراغ یا تغییراتی در بینایی همراه شد باید بیدرنگ، به پزشک مراجعه کنید.

آسیب دیدگی در ناحیه مچ وساق پا

آسیب دیدگی مچ وساق پا باعث ایجاد تورم می‌شود. پیچ خوردگی مچ پا بسیار رایج است و در اثر ضربه یا گام اشتباه که باعث کشیده شدن رباط‌ها می‌شود، اتفاق می‌افتد. برای کاهش این نوع ورم پا که نتیجه آسیب‌دیدگی است، استراحت کرده و از ایستادن روی پای صدمه دیده، بپرهیزید. از کیسه یخ استفاده کنید، مچ یا هر قسمت آسیب دیده پا را با باند کشی ببندید و هنگام استراحت، پای خود را بالاتر از سطح بدن، روی یک چهارپایه یا بالش قرار دهید.

لنف ادم

لنفا ادم نام یک بیماری است که به دلیل تجمع مایع لنفاوی در سلول‌ها به وجود می‌آید و ممکن است در اثر مشکلات عروق لنفاوی، یا بعد از برداشتن غدد لنفاوی بروز کند. لنف یک مایع سرشار از پروتئین است که در شبکه گسترده‌ای از عروق و مویرگ‌ها جریان دارد.

غدد لنفاوی مانند فیلتر این مایع را از خود عبور می‌دهند و مواد زائد بدن مانند باکتری ها را به دام می‌اندازند و از بین می‌برند. اگر عروق یا غدد لنفاوی دچار مشکل شوند، جریان این مایع مسدود می‌شود. اگر این مشکل از بین نرود، تجمع مایع لنف، در روند بهبود زخم‌های بدن اختلال ایجاد می‌کند و منجر به عفونت و تغییر شکل اندام بدن می‌شود. بیماری لنفادی غالبا در بیماران سرطانی شایع است و در اثر پرتو درمانی یا برداشتن غدد لنفاوی به وجود می‌آید.

نارسایی سیاهرگی (وریدی)

تورم مچ و ساق پا، یکی از نشانه های اولیه نارسایی سیاهرگی است. در اثر این بیماری، میزان خونی که از رگ‌های پا به سمت قلب می‌رود، کاهش می‌یابد. به طور طبیعی، رگ‌ها با کمک دریچه‌های یک طرفه قلب، جریان خون را به سمت قلب هدایت می‌کنند. اگر این دریچه‌ها صدمه ببینند یا ضعیف شوند، خون به داخل عروق بر می‌گردد و در بافت نرم پایین پاها، به خصوص مچ و ساق پا، باقی می‌ماند. نارسایی سیاهرگی مزمن باعث تغییرات پوست، از جمله زخم‌های پوستی و عفونت می‌شود.

عفونت

ورم پا یکی از نشانه‌های عفونت است. افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی (اختلال اعصاب محیطی در دیابت)، یا دیگر مشکلات عصبی در پاها، بیشتر در معرض عفونت پا هستند. اگر مبتلا به دیابت هستید، هر روز پاهایتان را از نظر وجود تاول و زخم بررسی کنید، زیرا آسیب دیدگی سلول عصبی احساس درد را کاهش می‌دهد و در نتیجه زخم پا ممکن است به سرعت پیشرفت کند.

لخته شدن خون

وجود لخته‌های خون در عروق پاها، از بازگشت خون از پاها به سمت قلب جلوگیری می‌کند و باعث ایجاد ورم در مچ و دیگر قسمت‌های پایین پا می شود. لخته‌های خون ممکن است در رگ‌های سطحی (زیر پوست)، یا عمیق (که ترومبوز عروق عمقی نامیده می‌شود)، وجود داشته باشند. لخته‌های خون می‌توانند یک یا چند ورید عمقی در پاها را مسدود کنند. اگر این لخته‌های خون سست شده و به سمت قلب یا ریه‌ها حرکت کنند، ممکن است مرگ آور باشند. اگر یکی از پاهای شما متورم شده است، احساس درد می‌کنید، کمی تب دارید و رنگ پاها کمی تغییر کرده، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به داروهای رقیق کننده خون احتیاج داشته باشید.

بیماری‌های قلب، کبد و کلیه

بیماری‌های قلبی، کلیوی یا کبدی نیز گاهی باعث ایجاد تورم می‌شوند. ورم مچ پا در هنگام شب، نشانه تجمع نمک و آب در پاهاست که به دلیل عدم توانایی قلب در رساندن خون به سمت راست بدن اتفاق می‌افتد.

بیماری کلیه نیز باعث تورم پاها می‌شود. هنگامی که کلیه ها کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند، مایعات در بدن ذخیره می‌شوند. کبد نوعی پروتئین به نام آلبومین تولید می‌کند که از نفوذ خون درون رگ‌ها به بافت های اطراف، جلوگیری می‌کند. بیماری کبد تولید این پروتئین را مختل می‌کند. اگر آلبومین به اندازه کافی تولید نشود، خون به بیرون از رگ‌ها رسوخ می‌کند. جاذبه سبب می‌شود که مایعات بدن بیشتر در پایین پاها ذخیره شوند، اما مایعات در شکم و قفسه سینه نیز انباشته می‌شوند. اگر تورم پاهای شما با علایم دیگری همچون خستگی، بی اشتهایی و افزایش وزن همراه است، به پزشک مراجعه کنید. اگر تنگی نفس دارید، یا در قفسه سینه احساس درد یا فشار می‌کنید، با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض جانبی داروها:

مصرف بسیاری از داروها باعث ایجاد ورم در پا می‌شوند. برخی از این داروها عبارتند از:
هورمون‌هایی از قبیل استروژن (موجود در قرص‌های ضد بارداری خوراکی و درمان جایگزینی هورمونی) و تستسترون
مسدود کننده های کانال کلسیم، که نوعی داروی فشار خون هستند
استروئیدها
داروهای ضد افسردگی
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
داروهای دیابت

اگر به این نتیجه رسیدید که عامل تورم پایتان دارویی است که مصرف می‌کنید با پزشک خود مشاوره کنید و از او بخواهید که داروی مشابه دیگری برای شما تجویز کندو
نسل فردا

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar