رد لیونل مسی در بزرگترین افشاگری مالی جهان

رد لیونل مسی در بزرگترین افشاگری مالی جهان

رد لیونل مسی در بزرگترین افشاگری مالی جهان
رد لیونل مسی در بزرگترین افشاگری مالی جهان

لیونل مسی

سایت خبری تفریحی به روز نیوز:به تازگی یک شرک حقوقی پانامایی بزرگترین پرونده فساد و افشاگری مالی و مالیاتی جهان را رو کرده که رد لیونل مسی نیز در این پرونده می باشد.

این شرکت پانامایی که موساک فونسکا نام دارد ۱۱،۵ میلیون برگ سند که در مجموع حجمی بیشتر از ۲،۶ برایت دارد را رو کرده که نام خیلی از اشخاص و کله گنده های دنیا در این اسناد به چشم می خورد.

گفته می شود که 12 تن از سران کنونی و سابق جهان،72 تن از وابستگان و مرتبطان سران جهان و 140 تن از سیاست مداران مشهور در این پرونده فساد ملی وجود دارند.

روزنامه آلمانی Suddeutsche Zeitung امروز گزارش داد این حجم بسیار عظیم اطلاعاتی را که شامل پرونده‌های پول‌شویی، فرار مالیاتی، رشوه و بسیار تخلفات مالی دیگر است با کمک ۴۰۰ روزنامه نگار از ۸۰ کشور در سراسر دنیا در یک سال اخیر جمع کرده است.

این روزنامه آلمانی اعلام کرده یک سال پیش فردی ناشناس بخش مهمی از این اطلاعات را بدون درخواست، در اختیار آن‌ها قرار داده و حالا با تکمیل تحقیقاتی که با کمک موسسه پانامایی انجام شده، گزارش منتشر شده است.

این پرونده بسیار عظیم که روزنامه گاردین آن را بزرگترین حجم افشای اطلاعاتی تاریخ می‌داند، درباره پول‌شویی مولتی‌ میلیاردرهای بزرگ دنیا در مناطق نفت خیز دریایی، رشوه‌ها و سایر تخلفات مالی مرتبط با این پول‌شویی‌هاست.

بخش بین‌الملل سایت گل درباره این پرونده نوشته پای بسیاری از سران فدراسیون بین‌المللی فوتبال، کنفدراسیون‌های مختلف مثل آمریکای جنوبی و افراد مرتبط با فوتبال هم در این پرونده باز شده است.

رویترز گزارش داده بخشی از این اسناد نشان می‌دهد یکی از اعضای کمیته اخلاق فدراسیون بین‌المللی فوتبال با یکی از افراد بازداشت شده در جریان رسیدگی به پرونده فساد در فیفا ارتباط داشته است. براساس این گزارش، کمیته اخلاق فیفا در مورد “خوان پدرو دامیانی” به علت رابطه تجاری احتمالی با “یوجینو فیگوئردو” اروگوئه‌ای که سال گذشته در زوریخ بازداشت شد، تحقیق می‌کند.

“هانس یواخیم اکرت” قاضی ارشد کمیته اخلاق فیفا، اخیرا از رابطه میان این دو نفر آگاه شده است. “فیگوئردو” قبلا ریاست کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی را به عهده داشته است.
در جریان رسیدگی به این پرونده “دامیانی” مدعی شده بود بعد از اتهام طرف اروگوئه‌ای، ارتباط خود را با او قطع کرده است اما افشاگری جدید موسسه پانامایی خلاف این مسئله را نشان می‌دهد..

“یوجینو فیگوئردو” مقام اروگوئه‌ای که سال گذشته در جریان رسیدگی به پرونده فیفا بازداشت شد

رویترز در گزارش خود می‌نویسد: انتشار این خبر در حالی است که فیفا برای بازسازی خود بعد از بحران بی‌سابقه‌ای که از سال گذشته میلادی آغاز شد، تلاش می‌کند.

کمیته اخلاقی فیفا چندین عضو ارشد این نهاد از جمله سپ بلاتر رئیس سابق فیفا و میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا را به علت اقدامات غیراخلاقی مورد تحقیق قرار داد و آنها را محروم کرد. این کمیته از سال ۲۰۱۲ به دو بخش تحقیق و داوری تقسیم شد.
دامیانی رئیس پنارول یکی از محبوب ترین تیم های اروگوئه است که از زمان تشکیل این کمیته در آن عضویت داشته است. او در حال حاضر عضو کمیته داوران فیفا هم هست.

فیگوئردو ۸۳ ساله یکی از هفت مقام بازداشت شده در ماه مه گذشته در زوریخ است که این بازداشت ها باعث شد بحران فیفا در کانون توجه جهانی قرار گیرد. فیگوئردو که در ماه دسامبر به اروگوئه مسترد شد، به پول شویی و دریافت رشوه برای فروش حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال در قاره آمریکا متهم شده است. دادستانی اروگوئه در ماه فوریه اعلام کرد که فیگوئردو با تحویل بیش از ۱۰ میلیون دلار سهام و املاک برای کاهش مجازات خود موافقت کرده است.

پای لیونل مسی هم گیر است
بهترین بازیکن حال حاضر دنیا یکی از مشهورترین چهره‌های حاضر در این پرونده است. براساس گزارش سایت روزنامه گاردین فوق‌ستاره آرژانتینی بارسلونا و پدرش “خورخه هوراکیو مسی” مالکان اصلی شرکتی به نام “مگا استار اینترپرایز” هستند. اسناد جدیدی که منتشر شده نشان می‌دهد این شرکت هم در پرونده‌های پول‌شویی نقش داشته است.

مسی در حال حاضر در اسپانیا درگیر پرونده فرار مالیاتی است.

گاردین می‌گوید ۱۲ روز پیش درباره پرونده این شرکت با مسی تماس گرفته اما این بازیکن تمایلی به اظهارنظر نداشته است.

سایت خبری تفریحی به روز نیوز

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar