تبلیغ علیه شبکه‌های اجتماعی در اتوبوس‌های تندرو شهر تهران

دو سالی می‌شود که معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج شهرداری تهران، تصاویری را به عنوان «طرح‌های اثر گذار با رویکرد ارزشی» در بیش از ۱۲۰۰ اتوبوس تندرو شهر تهران، با هدف «آموزش شهروندی و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی» نصب می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی
در یکی از این طرح‌ها، شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام و تلگرام، نوجوانی را که مشغول خواندن کتاب در کتابخانه است به زور از کتابخوانی دور می‌کنند.

تبلیغ علیه شبکه‌های اجتماعی در اتوبوس‌های تندرو شهر تهرانسایت اسپوتنیک روسی، به نقل از اینستاگرام گیزمیز‌‌‌، با اشاره به طرح فوق می‌نویسد:
«تبلیغات منفی علیه شبکه‌های اجتماعی توسط شهرداری تهران در اتوبوس‌ها و متروها باعث انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است.

این در حالی است که شهرداری تهران در پایین تبلیغات علیه شبکه‌های اجتماعی، آدرس‌های صفحات اجتماعی خود را قرار داده است. این تناقض منجر به انتقاد کاربران شده است.

تبلیغ علیه شبکه‌های اجتماعی در اتوبوس‌های تندرو شهر تهرانبه گفته کاربران، اگر شبکه‌های اجتماعی منجر به اتفاقات منفی در زندگی افراد می‌شود، بنابراین خود شهرداری بعنوان یک الگو باید از فضای مجازی دوری کند تا حداقل تبلیغات آنان جنبه عملی نیز داشته باشد.

بسیاری از کاربران عنوان کردند که شهرداری به جای تبلیغات علیه تکنولوژی موجود، فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی را باید آموزش دهد.»

 

تبلیغ علیه شبکه‌های اجتماعی در اتوبوس‌های تندرو شهر تهران

طرح شهرداری
در اینجا دو پرسش مطرح است:
یک: آیا کسی که منتقد شبکه‌های اجتماعی است حق استفاده از شبکه‌های اجتماعی را برای انتقاد کردن از شبکه‌های اجتماعی دارد یا نه؟
بطور کلی پاسخ مثبت است و هر کسی حق دارد که با استفاده از این شبکه‌های رایگان حرفش را بزند.

اما نکته مهم در این میان، تناقص عملکرد شهرداری نیست، بلکه ضعف شهرداری است که با وجود داشتن امکانات بسیار، خود را محتاج استفاده از تلگرام و اینستاگرام می‌بیند!

 

دو: آیا گزارش اسپوتنیک کامل و بی‌طرف بود؟
نه! ما مستندی بر مواجهه «بسیاری از کاربران» و انتقاد «کاربران شبکه‌های اجتماعی» نمی‌بینم، جز یک مورد و چند معترض، بعلاوه شهرداری در همان طرح نوشته که «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مفید هستند»!

 

انتقاد بر دیدگاه طرح شهرداری
در گوشه‌ای از طرح شهرداری آمده است:
«در ایران آمارهای متعددی درباره کتابخوانی گفته می‌شود و از ۲ دقیقه تا ۷۶ دقیقه متغیر است.

شکی نیست که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مفید هستند و چاره‌ای جز پذیرش آن‌ها در زندگی نداریم.

ولی این فناوری‌ها گذشته از خطرات اخلاقی و تاثیر منفی‌شان روی آداب و تربیت، عوارض سوء دیگری هم مانند افسردگی، اعتیاد به دیده شدن و تایید شدن توسط دیگران، از بین رفتن خلاقیت و نواندیشی، ترک مطالعه و… دارند.

سپری کردن اوقات فراغت در فضای مجازی باعث خواندن کاذب می‌شود. یعنی در دنیای مجازی تقطیع و پراکندگی اطلاعات وجود دارد، ولی اطلاعات در آثار مکتوب منسجم و پیوسته است.»

تبلیغ علیه شبکه‌های اجتماعی در اتوبوس‌های تندرو شهر تهرانتقریبا و گاه بیشتر از بسیاری از آنچه که در آثار مکتوب وجود دارند، می‌شود به آسانی و سرعت در اینترنت بدست آورد.

امروزه ما می‌توانیم در مسافرت‌های کوتاه و بلند خود [حتی با اتوبوس‌های تندرو شهرداری] و در فرصت‌های کوتاه روزانه یا هفتگی، با داشتن موبایل یا تبلت، و یک اینترنت خوب و سریع، هزاران کتابخانه را به همراه داشته باشیم و مطالعه کنیم!

مشکل ما اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نیستند، مشکل ما نحوه و چگونگی کاربرد آن‌هاست که متاسفانه به دلایل بسیاری از جمله والدین ناآگاه و عقب مانده از زمان، و سیستم آموزشی فسیل شده، و مقامات هراسان از هر نوع آوری، فرصت بهینه آموختنشان مهیا نشده است!

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar