هرگز به شوهرتان نگویید که…

هیچکس شکی ندارد که پرتاب سنگی درشت بسوی شما می‌تواند به شما آسیب برساند اما خیلی‌ها نمی‌دانند که در کلمات قدرتی بیش از سنگ‌ها نهفته است و کلمات می‌توانند بیش از سنگ‌ها به شما صدمه بزنند.

کمی تامل و انتخاب کلمات مناسب می‌تواند کانون خانواده را گرم یا متلاشی کند. کلمات می‌توانند غرور همسرتان را جریحه‌دار کند و به سردی روابط عاطفی منجر شوند. برای اجتباب از آسیب زدن به روابط زناشویی از عبارات زیر استفاده نکنید:

هرگز به شوهرتان نگویید که...
«تو همیشه…»، یا «تو هرگز …»، یا «تو هیچ وقت…»

اگر در حال صحبت با همسرتان هستید باید مراقب باشید که هیچ وقت از جملاتی مانند «تو هیچ‌وقت به من اهمیت نمی‌دهی»، یا «تو هرگز به من توجه نداری» و به طور کلی از جملاتی که با عبارت «تو همیشه» یا «تو هرگز» شروع می شود، استفاده نکنید زیرا بکارگیری این کلمات بدین معناست که شما به همسرتان اعلام جنگ کرده‌اید!

در چنین شرایطی باید منتظر واکنش همسرتان باشید چرا که صحبت‌های شما به راه نادرست منحرف شده و نمی‌توانید منظورتان را به خوبی منتقل کنید. بهتر است در این مواقع کمی صبر کرده و جمله خود را به شکل دیگری بیان کنید.

مردان دیگر را سر همسرتان نکوبید

گفتن جملاتی مانند «کاش به خواستگار قبلیم جواب مثبت می‌دادم»، یا «همه شوهر کردن، منم شوهر کردم»، یا «شوهر فلانی را ببین چه کارها که برای زنش انجام می دهد اما تو چی» و امثالهم بار مقایسه‌ای داشته و موجب تحقیر می‌شوند. این نوع جملات اعتماد به نفس مرد و اقتدار مردانه همسرتان را از او می گیرد.

به همسرتان نگویید: «چند دقیقه بعد»

اگر همسرتان شما را صدا زده و می‌گوید که می‌خواهد با شما صحبت کند، در این مواقع استفاده از ترکیب کلماتی چون «چند دقیقه دیگه» یا «صبر کن تا کارم تمام بشه» جایز نیست، چرا که ممکن است همسرتان اینگونه برداشت کند که شما کارهایتان را به او ترجیح می‌دهید و همین کافیست تا اسباب دلخوری‌های بیشتر در آینده فراهم شود.

رفتار نادرست فرزندتان را به شوهر خود نسبت ندهید

بسیاری از خانم‌ها با مشاهده رفتار نادرست فرزندشان آن را به شوهرشان و ژن پدر نسبت می‌دهند و از جملاتی مانند «بچه‌مون به تو رفته»، یا «این اخلاق در ژن خانوادگی ما نیست و از خانواده شما به ارث برده شده» استفاده می‌کنند که می‌تواند تبعات منفی جدی در رابطه زناشویی داشته باشد. این جملات به دل‌سردی همسران و تیره و تار شدن زندگی مشترک می‌انجامد.

به همسرتان و خانواده‌اش احترام بگذارید

اگر با خانواده همسرتان اختلاف داريد یا از نظر شما بسياری از رفتارهایشان اساسا غلط است، بدترين‌جمله‌ای که می‌توانيد در بحث‌های زن و شوهری به زبان بياوريد، این است که به وی بگویید «تو درست مثل پدر یا مادرت هستی»، یا «این اخلاق خانودگی شما است»، یا «متاسفم که چنین پدر و مادری داری».

این نوع صحبت کردن موجب می‌شود که مرد زندگی شما از شما دور شده و به دلیل اینکه به خانوده او احترام نمی‌گذارید او نیز در آینده برای خانواده شما احترامی قائل نشود.

تهدید ممنوع!

«اگر برام فلان چیز رو نخری، رابطه‌مون تعطیل می‌شه»، یا «اگر این کار را انجام ندی، مهریه‌ام را به اجرا می‌ذارم»، یا «خیلی اذیتم کنی می‌رم خونه بابام». این جملات تهدید آمیز به همسرتان این هشدار را می‌دهد که هر لحظه امکان خراب شدن سقف بالای سر زندگی مشترکتان وجود دارد و او همیشه نگرانی و اضطراب درونی دارد و این ترس‌ و اضطراب موجب سرد شدن رابطه زناشویی شما می‌شود.

وضعیت مالی ملاک ارزش همسرتان نیست

شما تنها زن روی زمین نیستید که سر پول و مسائل مالی با همسرتان بحث می‌کنید. تحقیقات نشان داده است که نارضایتی نسبت به مسائل مالی از چالش‏‌های رایج میان زوجین در خانه است اما در این میان باید مراقب باشید که از گفتن جملاتی مانند «چقدر خسیسی» یا «برو یه کار درست و حسابی پیدا کن که درآمدش بیشتر باشه» پرهیز کنید چرا که این جملات باعث انتقال این حس به همسرتان می‌شود که شما فقط او را به خاطر پولش دوست دارید یا به او به عنوان عابربانک برای تامین مخارج زندگی نگاه می‌کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران, Huffingtonpost

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar