خانه » اخبار » اخبار سیاسی » تهدید اوباما به وتوی طرح انتشار دارایی‌های رهبران ایران

تهدید اوباما به وتوی طرح انتشار دارایی‌های رهبران ایران

دولت اوباما می‌گوید دو طرح جدید کنگره این کشور در مورد «انتشار دارایی‌های رهبران ارشد ایران» و «ممنوع کردن پرداخت باج به ایران» را وتو خواهد کرد.

نماینده جمهوریخواه کنگره در واکنش گفته است: «تعجبی ندارد که دولت اوباما بار دیگر در یک تصمیم سیاسی و به قیمت نادیده گرفتن اولویت های امنیت ملی آمریکا در پی دلجویی از ایران است.»

تهدید اوباما به وتوی طرح انتشار دارایی‌های رهبران ایرانبه گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت روزنامه واشنگتن تایمز آمریکا، بر اساس طرحی که چهارشنبه شب در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده و قانون «شفافیت دارایی رهبران ایران» نام گرفته ، وزارت خزانه داری آمریکا موظف می‌شود فهرستی از دارایی‌های تحت اختیار رهبران ارشد سیاسی و نظامی ایران (شامل رهبر، رییس جمهور و جمعی از فرماندهان نظامی سپاه) را تهیه و حتی این فهرست را به زبان فارسی در وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا منتشر کند.

تنظیم کنندگان جمهوریخواه این طرح گفته‌اند هدف آنها مشخص کردن چگونگی استفاده رهبران ایران از دارایی های این کشور برای تامین مالی تروریسم است. آمریکا ایران را به حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند اتهامی که قویا از سوی مقامات ایران رد شده است.

این طرح در جلسه چهارشنبه شب مجلس نمایندگان با رای مثبت ۲۸۲ نماینده در مقابل ۱۴۳ رای منفی تصویب شد. جمهوریخواهان حامی این طرح بودند.

کاخ سفید با مخالفت با این طرح جدید، اعلام کرد این طرح نه تنها به هدف خود که جلوگیری از حمایت‌های مالی ایران از تروریسم است، نخواهد رسید بلکه دولت ایران را در پنهان کاری نقل و انتقال‌های مالی مصمم‌تر خواهد کرد.

کاخ سفید دیروز با صدور بیانیه‌ای درباره این طرح گفته است ، مشاوران رییس جمهور به او توصیه کرده‌اند این طرح را وتو کند. در این بیانیه تاکید شده ارایه اطلاعات مالی رهبران ایران، شیوه‌ها و منابع اطلاعاتی آمریکا را فاش خواهد کرد و به ضرر امنیت ملی آمریکاست.

مخالفت دولت اوباما با طرح دوم که «ممنوعیت پرداخت باج به ایران» نام گرفته از طرح نخست بیشتر است چرا که با وجود تهدید به وتوی هر دو طرح، کاخ سفید مفروض اصلی تنظیم کنندگان طرح دوم را نادرست خوانده در حالی که با مفروض اصلی طرح نخست که اتهام حمایت مالی ایران از تروریسم است مخالفتی ندارد، بلکه شیوه کار را نادرست خوانده است.

اوباما پیشتر نیز با تهدید به تحریم برخی قوانین و مصوبات کنگره بر ضد ایران، از تصویب قوانین تحریمی بیشتر و یا قوانین متداخل با اجرای برجام، جلوگیری کرده است.

پیتر راسکام نماینده جمهوریخواه ایالت ایلینویز در کنگره و از تنظیم کنندگان طرح های تهدید به وتو شده در واکنش به مخالفت و تهدید به وتوی کاخ سفید می‌گوید که چندان عجیب نیست که دولت اوباما بار دیگر در تصمیمی سیاسی و به قیمت نادیده گرفتن اولویت‌های امنیت ملی آمریکا به دنبال دلجویی از کشور ایران است.

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه درباره "تهدید اوباما به وتوی طرح انتشار دارایی‌های رهبران ایران"

avatar
آموزش اندروید
مهمان

باسلام
ممنون از پست خوبتون.

تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز