خانه » اخبار » اخبار اجتماعی » شبکه‌های اجتماعی با طعم افسردگی

شبکه‌های اجتماعی با طعم افسردگی

مطالعات انجام شده نشان داده که استفاده از شبكه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، کاربران را به سمت بیماری افسردگی سوق می‌دهد.

شبکه‌های اجتماعی با طعم افسردگیبه به گزارش سایت خبری به روز نیوز نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد و مستمر از شبكه‌های اجتماعی با نشانه‌های افسردگی همراه است. طبق این پژوهش خلق و خوی کاربران متاثر از پست‌های دوستانشان در فضای مجازی سمت و سو می‌گیرد و مقایسه خود با دوستان و دوستان دوستان و امکانات و رفتارهای آنان باعث افسردگی می‌شود.

احساسات، چه مثبت و چه منفی، از طریق پست‌هایی که کاربران در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می گذارند گسترش می‌یابد. همچنین ورود مرتب به شبکه‌های اجتماعی بر میزان شادی جوانان تاثیرگذار است. ازسوی دیگر، مشارکت منفعل و یا احساس طرد شدن در این شبکه‌ها منجر به آثار روانی منفی می‌شود. ایراد و انتقاد و جبهه گیری دیگران نیز از عوامل موثر در افسردگی کاربران است.

بیماری واگیر دار در شبکه های اجنماعی

تحقیقات نشان داده است هرچه زمان بیشتری را در فضای مجازی می‌گذرانیم، احتمال آنکه احساس افسردگی کنیم بیشتر است. مکانیزم اصلی در این زمینه مقایسه اجتماعی است. در نتیجه، دلیل ایجاد چنین احساسی به تمایل ما برای مقایسه اجتماعی خود با دوستانمان باز می‌گردد.

صرف وقت بسیار زیاد در شبکه‌های مختلف اجتماعی یا بازدید مکرر از آن ارتباطی مثبت با تمایل به مقایسه خود با دیگران در کاربر ایجاد می‌کند که این شرایط نیز با افزایش علایم افسردگی در ارتباط است. اگر عکس‌های منتشر شده توسط دوستان موجب احساس افسردگی در ما می‌شوند شاید بهتر باشد تا قدری از این شبکه اجتماعی بیشتر فاصله بگیریم.

بیماری واگیر دار در شبکه‌های اجتماعی

مطالعه‌ای که دو سال پیش توسط پژوهشگران دانشگاه میشیگان انجام شد نشان داد هرچه میزان استفاده از فیسبوک توسط جوانان بیشتر باشد آن‌ها احساس بدتری پیدا می‌کنند، و استفاده از فیسبوک به کاهش شادی لحظه به لحظه و کاهش رضایت خاطر از زندگی میان جوانان و نوجوانان منجر می‌شود.

باشگاه خبرنگاران

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز