خانه » اخبار » حوادث » تهران در خطر نابودی

تهران در خطر نابودی

تهدید مرگبار زلزله و فرونشست و فرو ریزش بر فراز تهران می‌چرخد!

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور زلزله را بزرگترین تهدید تهران می‌داند و معتقد است که برای مهار فرونشست ها میتوان با احداث چاه‌های جذبی کاری کرد.

تهران در خطر نابودی

تهران در خطر نابودی

او با اشاره به اینکه تهران در حال حاضر به غیر از پدیده زلزله که به شدت این کلانشهر را تهدید می‌کند با دو پدیده فرونشست و فرو ریزش نیز رو به رو است، اظهار داشت: مهمترین معضل و مشکل تهران در حال حاضر گسل‌هایی است که در تهران وجود دارد و هر لحظه زلزله ناشی از آن تهران را تهدید کرده و ممکن است حادثه‌ای ناگوار و پیش بینی نشده رخ دهد.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع پدیده فرونشست نیز که در اثر برداشت‌های بی‌رویه آبهای زیرزمینی به وجود آمده تهران را تهدید می‌کند.

معاون وزیر کشور ادامه داد: در حال حاضر غیر از کاهش ذخایر آب زیر زمینی مشکل اینجاست که آبی نیز در حال حاضر به خاک تهران نفوذ نمی‌کند. ساخت سیستم های جمع آوری فاضلاب و همچنین سطح شهر تهران که از آسفالت و سیمان پوشانده شده است کاملا جلو نفوذ آب به زمین را گرفته است.

نجار خاطرنشان کرد: در حال حاضر در دانشگاه تربیت مدرس و سازمان اکتشاف و زمین شناسی تحقیقاتی در زمینه علل این پدیده و راهکار مهار آن در حال انجام است و پیشنهاد تخصیص اعتبار برای تحقیقات در مورد فرونشست‌ها به دولت ارائه شده است.

وی در مورد راهکارهای جلوگیری از فرونشست‌های بیشتر گفت: یکی از این راهها این است که تلاش کنیم آب باران را در سطح تهران به شکلی جذب زمین کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران افزود: برای این کار می‌توان در ساختمان‌هایی که احداث می‌شود چاه‌های جذبی ایجاد کرد تا آب باران در آن جمع آوری و جذب زمین شود. همچنین استفاده از فضای پارک‌ها و برخی معابر برای نفوذ آب به زمین می‌توان استفاده کرد.

منبع: شهرفردا

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز