خانه » اخبار » متن نامه کروبی به دکتر روحانی چیست؟

متن نامه کروبی به دکتر روحانی چیست؟

متن نامه کروبی به دکتر روحانی چیست؟

متن نامه کروبی به دکتر روحانی چیست؟

متن نامه کروبی به دکتر روحانی چیست؟

روحانی و کروبی

به گزارش سایت بروز نیوز و به نقل از سایت‌های خبری «مهدی کروبی یکی از سران فتنه ۸۸ نامه‌ای را به رئیس جمهور دکتر روحانی ارسال کرده و از وی درخواست تشکیل دادگاهی علنی کرده است.»

در این نامه که به صورت محرمانه و پنهانی ارسال شده است مهدی کروبی ضمن درخواست تشکیل دادگاه علنی ابراز داشته است که اینجانب درخواست رفع حصر ندارم و فقط در خواست دارم تا براساس تکلیفی که قانون اساسی برعهده شما قرار داده مرا محاکمه کنید.

سایت جهان نیوز در یادداشتی از محمد عبداللهی این موضوع را بررسی کرده است:

«محمد عبدالهی در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت: نامه کروبی به روحانی مبنی بر درخواست محاکمه و پذیرش بی چون و چرای نتیجه دادگاه ، دیروز منتشر شد و از امروز موج بلند پروپاگاندای داخلی و خارجی برای هجمه به نظام به این بهانه شکل خواهد گرفت. اما پیرامون مساله درخواست محاکمه معتقدم اگر بنا باشد دادگاه صالحه ای برای رسیدگی به جرایم سران فتنه برپا شود حکم آنها بسیار بالاتر از حصر خانگی است.

همانگونه که در زمان حکومت پیامبر (ص) دو نوع هجوم به نظام اسلامی صورت می‌گرفت، یک هجوم بیرونی بر حکومت برای ضربه زدن به نظام و دیگری هجوم عناصر فرصت‌طلب داخل نظام علیه حکومت اسلامی و حکم هر کدام معلوم بود.

در مورد اول که عناصر بیرونی بر نظام اسلامی هجوم می‌برند در احکام فقهی و حقوقی اسلام اصطلاح “کافر حربی” در موردشان بکار می رود و در مورد دوم که افرادی از داخل نظام قصد آسیب رساندن به نظام را دارند به عنوان “باغی” (از ریشه بغی به معنی سرکشی ) شناخته می‌شوند. بغي در فقه يکي از مصاديق بارز جرم سياسي است که به معناي شورش دربرابر حاکم و حکومت اسلامي، و خروج گروهي از مسلمانان بر امام عادل است.

بنا براین طبق احکام حقوقی اسلام هرکسی که برای سرنگونی نظام اسلامی با زور و روش‌هایی از جمله فریب، اردوکشی خیابانی،تخریب اموال عمومی ، قتل و غارت و اقدامات مسلحانه اقدام کند بغی بر نظام اسلامی انجام داده است و کسی که بغی می‌کند مطابق احکام حقوقی بایستی با وی برخورد شود.

بی تردید فتنه ۸۸ همچون اقدامات خیلی از جریان ها همچون سازمان مجاهدین خلق و حزب توده یکی از مظاهر بغی تلقی می شود. فتنه ای که در آن نه تنها قانون شکنی، شورش خیابانی، اقدامات مسلحانه و کشتن بیگناهان، اهانت به مقدسات اسلام و… انجام شد که در مرحله ای عمیقتر در سال ۸۹ به شبیه سازی الگوی جعلی بیداری اسلامی (همان طرح امریکایی که در سوریه انجام شد) رسید.

پاسخ قاطع رهبر انقلاب به درخواست علی مطهری برای محاکمه سران فتنه و تشکیل دادگاه برای آنها بنا به نقل از خود وی بسیارر صریح و روشن کننده است: «جرم اینها بزرگ است و اگر امام بودندد شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.»

علاوه بر این، توضیحات آيت‌الله جنتي كه در نمازجمعه تهران بیان شد را می توان پاسخی مبتنی برنظریه فقهی حکومتی اسلام به اینن مساله دانست: «فعلا اين روسياهان در خانه‌هايشان محبوس شدند، در خانه خودشان امکانات و وسايل زندگي‌شان را دارند، تلويزيونشان را دارند، رفاهياتشان را دارند ولي در خانه خودشان محبوس هستند که اگر رأفت فوق‌العاده اسلامي نبود، آنان بايد اعدام مي‌شدند…مي‌خواهم يک جمله‌اي بگويم تا افرادي که از اين روسياهان دفاع مي‌کنند پاسخ آن را بدهند، يکي از عناويني که در فقه اسلام و قرآن آمده و مجازات آن اعدام است، فساد في‌الارض است. يک نمونه کوچک اين جرم اين است که اگر يک چاقوکشي در يک محله چاقويش را به دست گيرد و محله را ناامن کند، به او محارب و مفسد في‌الارض گفته مي‌شود و به حکم اسلام اعدامش مي‌کنند. آيا اين افراد که ۸ ماه کشور را ناامن کردند و چقدر افراد و جوان‌ها را کشتند، چه آتش‌سوزي‌هايي راه انداختند و چه تخريب‌هايي را موجب شدند، مفسد في‌الارض نيستند که شما از آنان دفاع مي‌کنيد و خجالت هم نمي‌کشيد؟»

با این اوصاف نامه کروبی را میشود جور دیگری هم تفسیر کرد. او با رد رافت اسلامی، در واقع، از روحانی درخواست مرگ کرده است. »

منبع:جهان نیوز
متن کامل نامه مهدی کروبی:

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر گرامی حجت السلام و المسلمین آقای روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و تحیت

در ابتدا لازم است از همکاران محترم جنابعالی بخصوص بذل توجه آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین اخوی محترم تان تشکر کنم.

همانطور که می‌دانید اینجانب بعد از ۴ دوره نمایندگی مردم در مجلس و ریاست مجالس سوم و ششم، تاسیس و اداره نهادهایی نظیر کمیته امداد و بنیاد شهید، وکالت تام در کلیه اموال مربوط به بنیانگذار جمهوری اسلامی، سرپرست حجاج ایرانی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و نماینده امام در لرستان؛ در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ به پیشنهاد جمعی از دوستان اصلاح طلب و تمایل خود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدم. متاسفانه در هر دو دوره حق ملت سربلند ایران و اینجانب با دخالت بخشی از نیروهای سپاه پاسداران، بسیج و وزارت اطلاعات ضایع شد و فردی که حقه‌باز و دروغگو بود و نسبت‌های ناروا به مقدسات و تشیع می‌داد، به ملت و کشور تحمیل شد تا فاسدترین دولت پس از مشروطیت بنام انقلاب اسلامی رقم خورد.

در این دوره‌ی نکبت‌بار، خسارت‌های سنگینی بر مردم و کشور تحمیل شد که اگر بتوان آثار زیان‌بار مادی آن شامل غارت اموال عمومی، هدر رفتن ۷۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی، بذل، بخشش و یا فروش زمین های مناطق تفریحی و مناطق آزاد از پارک پردیسان گرفته تا کیش و قشم، انتقال ۲۲ میلیارد دلار به دبی و ترکیه، گم کردن دکل‌های نفتی و کشتی‌های ثبت‌نشده و … را در چند دهه آتی جبران کرد، لیکن بدون تردید نمی‌توان آثار زیان‌بار فرو ریختن اخلاق، شکاف و بی‌اعتمادی مردم به حکومت و روحانیت و مهم‌تر، آسیب‌های وارده به تشیع و امام زمان(عج) را به این سادگی جبران کرد.

نفوذی های دشمن با تکیه بر خودمحوری، جاه‌طلبی و حب ریاست و توسعه قدرت برخی شخصیت‌ها که خیال می‌کنند سرنوشت سایر ملل مسلمان و کشورها منطقه در ید قدرت آنهاست، کشور را عامدانه به دام تحریم‌ها کشاندند و سرمایه های ملی را از یک سو با غارت و حاتم بخشی نابود کردند و از سوی دیگر دست بر جیب مردم بردند و همزمان با فقر و آوارگی و تنگدستی آنان، کشور را به لبه پرتگاه بردند. و اگر نبود عنایت خاص پرودگار و آگاهی اقشار مختلف جامعه و تدبیر دولت و برخی بزرگان، ماجراجویی های هسته ای، کشور را به ناکجاآباد می برد. متاسفانه جاه طلبی و ریاست برخی را چنان فراگرفته که حد و مرزی برای هواهای نفسانی خود قائل نیستند و ثروت و فرزندان این ملت را قربانی مطامع بلند پروازی های خود در منطقه قرار داده اند.

خوشبختانه ایستادگی و مقاومت اقشار مختلف مردم بویژه دانشجویان، فعالان سیاسی و حقوق بشری در حوادث ۸۸ و نیز آگاهی بخشی رسانه های آزاد درس بزرگی به کسانی داد که برخلاف اهداف شهدای انقلاب و جنگ و اندیشه امام رای مردم را زینتی بیش نمی دانند و می خواستند بنام مردم و بکام خود سرنوشت انتخابات ها را به گونه ای دیگر رقم زنند. خدا را شاکرم که در انتخابات های ۹۲ و ۹۴ مردم با حضور پرشور خود جواب قاطعی به تمامیت خواهان دادند و برخی از نورچشمی های حاکمیت را از صحنه خارج کردند و هوشمندانه نسبت به ابزاری شدن شورای نگهبان به محوریت دبیر آن، که فهم و درک اش خود حکایتی است خواندنی؛ اعتراض کردند و هنوز راه اصلاح ساختار نظام را در صندوق رای می جویند.

متاسفانه شورای نگهبان با دوری از وظایف ذاتی خود و اعمال نظارتی که در مخیله هیچ یک از تدوین کنندگان قانون اساسی نمی گنجید به ابزاری در ید حاکمیت تبدیل گردیده است. از این رو در انتخابات ها شاهدیم که این شورا با هتک حیثیت اشخاص محترم و تضییع حقوق مردم، برای حاکمیت جریانی خاص و حذف جریان دیگر تلاش می کند. روزی برای تفرقه درمیان اصلاح طلبان صلاحیت افرادی برای احراز پست ریاست جمهوری که شرایط آن مطابق اصل ۱۱۵ قانون اساسی متفاوت از دیگر مسئولت هاست (در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴) را احراز می کند و روز دیگر صلاحیت همان افراد را برای احراز سمت نمایندگی (انتخابات مجلس دراسفند ۹۴) رد می کند. سیر قهقرایی این شورا تا آنجا پیش می رود که پس از پیروزی نامزدی در اصفهان با بدعتی عجیب و مضحک منتخب مردم را از ورود به مجلس محروم می کند و آرای مردم را نادیده می گیرد. پس از احراز صلاحیت نامزدها و برگزاری صحیح انتخابات، بررسی مجدد صلاحیت منتخبان، بدعتی است خطرناک که صد البته دولت و مجلس نباید تن به این فعل غیر قانونی دهند، زیرا اعتبار نماینده برعهده نمایندگان است نه شورای نگهبان!

رییس جمهور محترم

اینجانب در سال ۸۸ با آگاهی از مسائل درون حکومت به میدان آمدم و در مناظره ای از موانع و مشکلات گفتم و ایستادگی در مقابل آنان را در ردیف جهاد فی سبیل الله دانستم. پس از اعلان نتایج مضحک انتخابات ۸۸ ، در مقابل این حرکت خطرناک که ریشه آن از انتخابات ۸۴ نشات گرفته بود و هدفی جز نابودی جمهوریت و اسلامیت نظام نداشت، ایستادم و گفتم “تازه این اول داستان است.” چرا که سکوت در مقابل زیادخواهی ارباب قدرت را، به معنای مشارکت در پروژه ی جمهوری زدایی و اسلام زدایی نظام می دانستم و با علم به هزینه سنگین آن، در کنار مردم ماندم و به یاری خداوند خواهم ماند. ایستادگی و مقاومت در قبال نگرش های مستبدانه، تنها راه اصلاح و بازگشت به مسیر قانون است. از تهدیدها، تهمت ها، ناسزاها و آزارها نهراسیدم و نمی هراسم؛ به جرم هویدا کردن اسرار و دفاع از حقوق و آزادی های مردم، بارها خانه و کاشانه ام را ویران کردند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتم،‌ همه ی نزدیکانم را تحت فشار قرار دادند و حتی یکی از فرزندانم را دستگیر و تا حد مرگ کتک زدند. بی حرمتی ها را به جان خریدم و گفتم “فرزند احمدم و صدایم خفه نمی شود.”

اگر در رژیم فاسد گذشته از شعبان جعفری در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ استفاده گردید ولی در این حاکمیت هر روز در سرتاسر کشور از این دست اوباش ها برای حمله به بیوت مراجع تقلید، رجال منتقد مذهبی و سیاسی، سفارتخانه ها، مراکز علمی و هنری بنام ارزش ها استفاده می گردد، برای امیال سیاسی شان حرمت حرم و مسجد را هم می شکنند و حریم و مرزی در رفتارهای مذبوحانه شان قائل نیستند. بطوری‌که خودسانسوری را به برخی از بزرگان تحمیل کردند. یکی از مراجع بزرگ قم در قبال عدم انتشار نظراتش گفته بود “حوصله ندارم شیشه منزلم را بشکنند.”

جناب آقای روحانی

از بهمن ۸۹ تا بهمن ۹۲ با محرومیت‌های بسیار به مکان‌های مختلفی منتقل شدم و سپس از بهمن ۹۲ تاکنون در منزل شخصی‌ام با حضور ماموران امنیتی در حصر و حبس بی ضابطه ای قرار گرفتم. در این سال ها حق دفاع در مقابل اتهام های وارده، فرافکنی های رسانه ملی و دیگر تریبون ها و رسانه های وابسته به بیت المال از من سلب شده است. طنز ماجرا آنجاست که آنانی که سرمایه های مادی و معنوی کشور را به پای کذابی گذاشتند و نتیجه ی بصیرت شان این روزها برهمه روشن شده، بابصیرت و نجیب شدند؛ و آنانی که هشدار دادند و این روزها را پیش بینی کردند و در چند سال گذشته برای تلاش اصلاح گرایانه شان متحمل حبس و حصر غیرقانونی شدند، نانجیب نام گرفتند. چه رقت انگیز است این توهم اربابان قدرت که فکر می کند عزت و ذلت بندگان خدا در اختیار آنان آست. امروز روز سخن گفتن و ایستادن در مقابل قانون گریزان است. فرهنگ ایثار و شهادت، ظلم ستیزی را به ملت بزرگ ایران آموخته است. هیچ کس نباید به بهانه مصلحت با ظلم همراه شود و یا در مقابل آن سکوت کند. مصلحت خود را مصلحت کشور تعبیر و تفسیر نکنیم. باید در مقابل اندیشه ایی که با انحصار قدرت غیرپاسخگو بدنبال حاکمیت تک صدایی ست ایستاد. تردید نکنیم که تعلل و کوتاهی امروز نخبگان، رقم زننده هزینه های سنگین کشور و مردم در آینده خواهد بود.

اینجانب نه از شما طلب رفع حصر دارم و نه این کار را در اختیار شما می دانم؛ لیکن از شما می خواهم براساس تکلیفی که قانون اساسی و مردم برعهده تان گذاشته اند، از حاکمیت مستبد بخواهید تا دادگاه علنی ام، مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی، ولو با ترکیب مورد نظر ارباب قدرت را تشکیل دهد تا به یاری خداوند و به اتفاق وکلای ام با استماع کیفرخواست، ادله خود مبنی بر تقلب انتخابات ریاست جمهوری ۸۴، مهندسی انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ وآنچه بر فرزندان این کشور در بازداشتگاه های قانونی و غیر قانونی گذشت را به اطلاع عموم برسانم. خروجی این دادگاه مشخص خواهد کرد که برگشته از انقلاب و نانجیب، و ادامه دهنده راه انقلاب و نجیب، کدامیک از طرفین دعوا و نزاع انتخابات ۸۸ قرار دارند. قل کفى بالله بینی و بینکم شهیدا. تاکید می‌کنم حکم صادره از این محکمه را با جان و دل پذیرا هستم و بدون در نظر گرفتن حق تجدید نظر از آن استقبال می‌کنم، زیرا عالم محضر خداست و جانشین و خلیفه او در زمین مردم اند و چه داوری بهتر از خدا و مردم.
و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین
مهدی کروبی
۲۱ فروردین ۱۳۹۵

دیدگاه بگذارید

9 نظر درباره "متن نامه کروبی به دکتر روحانی چیست؟"

avatar
seyedmohammad
مهمان

دنبال اصل نامه بودم نه خزعبلات شما.برای وقت خواننده ارزش قایل شوید.

ایول منم همینطور
مهمان

منم دنبال اصل نامه بودم

علیرضا
مهمان

خااااااااک بر سرت با این دفاعیاتت …. به مخالف انگ زدن و مفسد فی الارض خواندن کار 37 سالتونه . به همین جور مخالفان رو میکشید .

سلام
مهمان

حکمش اعدامه
به اتهام فساد فی الارض
ان شالله وقتی بدنه اجتماعی که به واسطه نظام بهت اعتماد کردند ازت جدا شدند در اسرع وقت اعدام خواهی شد عجله نکن

محسن
مهمان

مخالف؟
انگ؟
یعنی هر کی از راه برسه و بخواد ناامنی به پا کنه و جلوش رو بگیرن میشه انگ؟
مخالف اگه عین آدم مخالف باشه میاد از حرفش دفاع میکنه اونم قانونی. نه اینکه یه عده رو به خاک و خون بکشه.
مثلا این مخالفه؟
اونم ۳۷ سال؟
این آقا که تا قبل از ۸۸ ارادت ویژه داشت خدمت رهبری. حالا دراومده و میگه حکومت مستبد؟

مهران
مهمان

این اقا که برای رییس جمهوری کاندید شده بود چی شده که حالا به حکومت میگه مستبد دراین دنیای وانفسا ودراین دوره زمونه بد همه ما دنبال بی ارزشها هستیم همه ما داریم امتحان می شویم وهرلحظه به وعده خداوند نزدیکتر می شویم وهمه بدیها واتفاقات بسیاربدبد دردنیا واندک خوب بعضی وقتها رخ بدهد وخوش به حال کسانی که در رجعت دابه الارض بر پیشانیشان مهر معرفت رامی زند.
خداوند همه همه وهمه مارا امتحان می کند
به امید ظهور اقایمان .مهدی عج.

علی
مهمان

دنبال متن نامه کربی هستم نه ارجیف شما بعد هم شما از خود فرد(کربی) دلسوز تر هستید دایه از مادر مهربانتر…

امید
مهمان

حق بیان رو میشه توضیخ دهید
کوچیکترین چیزی که مردم باهاش درگیرن و نیشه از اون چیزهای رو فهمید اینه که ما حتی اجازه گذاشتن اسم دلخواه رو رو فرزندانمون نداریم

زارع
مهمان

فقط خدا رو شکر میکنم که اینگونه افرادی به مناصب بالاتر نرسیدند. کسی که 1% هم رای نیاورده؛ اما هشت ماه مملکت را دچار بحران نمود و ما را دشمن شاد کرده؛ هنوز طلبکار هم هست؟ فکر کن مثل سابق در یک حجره باید بنشینی و درس بخوانی. اما مشکل اینجاست که ایشان همان اول هم اهل درس خواندن نبوده؛ ثانیا: مزه پست و مقام زیر دندان کسی برود؛ به این راحتی دست بردار نیست

تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز