خانه » متفرقه » آیا عزرائیل می‌تواند در یک آن جان هزاران تن را بگیرد؟

آیا عزرائیل می‌تواند در یک آن جان هزاران تن را بگیرد؟

سوالی که برای بسیاری پیش می‌آید این است که آیا قبض روح چند هزار نفر توسط یک فرشته امری شدنی است؟ در این مطلب تلاش شده تا با استناد به روایات و همچنین آیات قرآن کریم پاسخ این پرسش داده شود.

آیا عزرائیل می‌تواند در یک آن جان هزاران تن را بگیرد؟عزرائیل به تنهایی جان همه انسان‌ها را نمی‌گیرد بلکه فرشتگان متعددی هستند که به ایشان کمک کرده و عمل قبض روح را انجام می‌دهند. چنانکه خداوند می‌فرماید: إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَ هُمْ لَا يُفَرِّطُونَ؛(۲) چون یکى از شما را مرگ فرا رسد فرستادگان ما بى هیچ کوتاهى و گذشتى جان او بگیرند.

از این گذشته بر فرض که فقط عزرائیل و یک فرشته باشد باز مشکلی ایجاد نمی‌شود زیرا تجرد وجودی او ایجاب می‌کند که دائره نفوذ عملش فوق العاده وسیع باشد زیرا یک وجود مجرد از ماده می‌تواند احاطه وسیعی نسبت به جهان ماده داشته باشد همان طور که در حدیثی از امام صادق(ع) درباره فرشته مرگ می‌خوانیم: «این جهان و آنچه در آن است با تسلط و احاطه‌ای که خداوند به من بخشیده در نزد من همچون سکه‌ای است که در دست انسانی باشد که هر گونه بخواهد آن را می چرخاند»(۲)

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هنگامی که در شب معراج مرا به آسمان بردند فرشته‌ای از فرشتگان را دیدم که لوحی از نور در دست دارد و هرگز به راست و چپ توجه نمی‌کند. فقط به لوح توجه دارد و حالتی اندوهگین دارد. گفتم ای جبرئیل! این کیست؟ گفت: این فرشته مرگ است که مشغول گرفتن جان‌هاست. گفتم: مرا به نزدیک او ببر تا با او سخن گویم. پس مرا نزدیک او برد. گفتم ای ملک الموت! آیا هر کسی را که مرده است و یا بعد از این می‌میرد قبض روح می‌کنی؟ گفت: بله. گفتم: و شخصاً بر بالین همگی حاضر می‌شوی؟ گفت: آری؛ دنیا به سبب سلطه و قدرتی که خداوند به من بخشیده است نزد من بیش از یک سکه در دست یک مرد نیست که هرگونه بخواهد آن را زیر و رو می‌کند و منزلی در دنیا نیست مگر اینکه روزی پنج بار وارد آن می‌شوم و هنگامی که اهل خانه بر مرده خود می‌گریند، به آنها می‌گویم: بر او گریه نکنید. زیرا قطعاً برای من بازگشتی خواهد بود؛ تا آنکه هیچ یک از شما باقی نمانید.(۳)

پی نوشت
۱. سوره انعام، آیه ۶۱
۲. تفسیر برهان، جلد ۲، صفحه ۳۹۱ ؛ تفسیر نمونه، ج ۴، صفحه ۸۶
۳. بحارالانوار، جلد ۶، صفحه ۱۴۱
انوارطاها

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز