تولید سوپرمن با استفاده از ژن‌درمانی امکان پذیر است

دکتر جوسیا زینر: من می‌خواهم به انسان‌ها کمک کنم تا خودشان را تغییر ژنتیکی دهند!

همین را کم داشتیم که آمریکایی‌ها سوپرمن یا اَبَر انسان خلق کنند، البته اگر بگذارند ما هم سوپرمن شویم، چندان هم بد نیست، حتی امکان تغییر دائمی رنگ مو یا رنگ چشم یا عضلانی شدن در چند دقیقه جالب است!

تولید سوپرمن با استفاده از ژن‌درمانی امکان پذیر استبه گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، یک پژوهشگر سابق ناسا می‌گوید که می‌خواهد به انسان‌ها کمک کند خود را از نظر ژنتیکی اصلاح کنند تا نژاد جدیدی از ابر انسان‌ها خلق شود.

تولید سوپرمن با استفاده از ژن‌درمانی امکان پذیر است
دکتر جوسیا زینر

دکتر جوسیا زینر (Josiah Zayner) ۳۶ ساله، ماه گذشته وقتی به عنوان اولین شخصی که دی‌ان‌ای خود را اصلاح کرده شناخته شد، به تیتر نخست تمام رسانه‌ها تبدیل شد.

این زیست‌شیمی‌دان تلاش کرد با حذف یک پروتئین که مانع رشد عضله در بازوی چپش می‌شد و از راه تزریق ژن DIY، به خود قدرت فوق‌العاده بدهد.

دکتر زینر در گفتگو با گاردین ادعا می‌کند ما «برده ژنوم‌هایمان هستیم» و باور دارد بشریت با کمک گسترش مهندسی ژنتیک DIY، نژاد جدیدی از بشر مافوق قوی، ایجاد خواهد کرد.

زینر ادامه داد: روزی را تصور می‌کنم که مردم به مکان‌هایی مانند سالن تتو [خال کوبی] می‌روند و به جای انجام تتو، برخی ژن‌ها که آنها را عضلانی می‌سازد یا رنگ مو و یا چشم‌شان را تغیر می‌دهد، انتخاب می‌کنند.

این محقق سابق ناسا افزود: دی‌ان‌ای ماهیت یک نژاد را تعریف می‌کند و من تصور می‌کنم طولی نمی‌کشد که در آینده، نژادهای بشر در اثر این اصلاحات، تقریبا به نژاد جدیدی تبدیل شوند.

تولید سوپرمن با استفاده از ژن‌درمانی امکان پذیر استبه‌رغم هشدارهای سازمان غذا و دارو (FDA) آمریکا مبنی بر اینکه فروش محصولات ژن‌درمانی بدون تصویب قانونی، ممنوع است، دکتر زینر، کیت‌های مهندسی ژنتیک پایه‌ای را به صورت آنلاین می‌فروشد.

زینر، بنیان‌گذار و مدیرعامل یک شرکت مهندسی ژنتیک به نام اُدین (The Odin) است.

این زیست‌شیمی‌دان کالیفرنیایی، یک راهنمای رایگان برای مردمی که می‌خواهند کیت‌های مقدماتی او را بگیرند و روی خودشان تست کنند، منتشر کرده است.

زینر افزود: این کار، خیلی علمی- تخیلی و جعلی به نظر می‌رسد اما ما از دهه نود، در حال اصلاح انسان‌ها با استفاده از ژن‌درمانی بوده‌ایم که البته به دلایل پزشکی شامل تعداد کمی از افراد بوده است. من می‌خواهم به انسان‌ها کمک کنم خود را از نظر ژنتیکی اصلاح کنند.

زینر، حرفه علمی خود را با یک فلوشیپ برای همکاری با زیست‌شناسی ترکیبی ناسا، مهندسی باکتری‌ها برای کمک به رشد زندگی در مریخ آغاز کرد.

این محقق ۳۶ ساله سپس برنامه ناسا را رها کرد تا کار روی فناوری‌های مهندسی ژنتیک انسان را شروع کند و از آن زمان، به یک شخصیت برجسته در جنبش رو به رشد هک زیستی (biohacker) تبدیل شده است.

در این فرایند گروه‌هایی از دانشمندان، مهندسان و فعالان باتجربه در زیست‌فناوری از جمله اصلاح دی‌ان‌ای انسان برای خلق ابر انسان، حضور دارند.

زینر، به دنبال شاهکار خود در زمینه اصلاح ژن DIY در ماه نوامبر که به صورت آنلاین پخش می‌شد، اذعان کرد که تاکنون اثرات آزمایش خود را ندیده است.

او در مصاحبه‌ای گفت که آزمایش‌های مشابه روی حیوانات، پس از چهار تا شش ماه درمان نتیجه داده‌اند.

در فناوری ژن‌تراپی زینر از Crispr-Cas9 –ابزاری برای اصلاح دقیق دی‌ان‌ای استفاده شده بود.

این فناوری، شامل یک آنزیم برش دهنده دی‌ان‌ای و یک تگ کوچک است که محل برش را برای آنزیم مشخص می‌کند.

دانشمندان با اصلاح این تگ قادر هستند آنزیم را به مناطق خاصی از دی‌ان‌ای هدایت و برش‌های دقیقی ایجاد کنند که می‌تواند با غیرفعال کردن ژن‌ها آنها را سرکوب کند.

زینر در پایان گفت که انتظار دارد پس از این آزمایش، دی‌ان‌ای در برخی از سلول‌های عضله بازویش، تغییر کند اما اضافه کرد که آزمایشی در تایید این موضوع ندارد و همچنین در مورد داشتن شانسی برای تغییر اندازه بازویش، مردد است.

تولید سوپرمن با استفاده از ژن‌درمانی امکان پذیر استدی‌آی وای چیست؟
DIY مخفف Do it yourself به معنای «خودت انجام بده» است.
جوسیا زینر در کنار تحقیقاتش مجموعه‌ ابزارهای «خودت انجام بده» را برای ویرایش و دستکاری ژن‌ها برای فروش در سایت زیر عرضه می‌کند!
http://www.the-odin.com

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar