خانه » اخبار » اخبار علمی » مردمی که مسواک زدن نمی‌دانند و بیشتر از سیگار تریاک می‌کشند

مردمی که مسواک زدن نمی‌دانند و بیشتر از سیگار تریاک می‌کشند

رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت و رئیس شانزدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد ایران می‌گوید: چند عامل برای سرطان در ایران پیدا کردیم که یکی از این عوامل مواد مخدر و تریاک است زیرا بالاتر از ده تا هفده درصد افراد بالای چهل سال برای آرامش و تفریح تریاک مصرف می‌کنند و حتی در برخی استان‌ها تریاک را از سیگار بیشتر می‌کشند!

اشک خشخاشاو ادامه داد: در مطالعات بیست ساله ما مشخص شد که تریاک سرطان‌زا است و بدتر از سیگار است، حتی اگر در روز نیم گرم مصرف شود و مصرف کنندگان آن مبتلا به سرطان معده، لوزالمعده، مثانه و ریه می‌شوند.

ملک زاده بیان داشت: یکی از عوامل دیگر سرطان عدم رعایت بهداشت و درمان دهانی است و این افراد در معرض سرطان‌های گوارش هستند، مردم باید هر روز سه بار مسواک بزنند و متاسفانه برخی مردم حتی مسواک زدن صحیح را بلد نیستند. اگر افراد بهداشت دندانی را رعایت نکنند میکروب‌های دهانی وارد معده و باعث سرطان می‌شود.

معاون وزیر بهداشت بیان داشت: شایع‌ترین سرطان مردان ایران سرطان معده است ولی هنوز یک غربالگری واحد در جهان تدوین نشده است، اما ما مطالعه بزرگی در اردبیل و گلستان در حال انجام داریم؛ عوامل اصلی سرطان معده پرخوری و چاقی، سیگار و الکل و تریاک، مصرف نمک زیاد و مصرف کم میوه‌جات است.

ملک زاده به عنوان یکی از دانشمندان در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان ادامه داد: سرطان معده دو نوع است که برای آدم‌های فقیر (نارسایی تغذیه) در پایین معده و برای آدم‌های ثروتمند (پرخوری و چاقی) در بالای معده رخ می‌دهد.

منبع: تسنیم

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز