ده نکته تغذیه‌ای برای زندگی سالم

5 (100%) 2 votes

در این مقاله به ده نکته محبوب برای تغذیه سالم در تمام طول عمر اشاره می‌کنیم. این لیست تمام مواردی که باید رعایت کنید نیست و تنها به موارد کلیدی که برای شروع بسیار ضروری هستند اشاره شده است. با رعایت این نکات می‌توانید راه صحیحی در داشتن سبک زندگی بهتر پیدا کنید.

ده نکته تغذیه‌ای برای زندگی سالم

۱- آب زیادی بنوشید

حدود ۶۰ درصد بدن ما از آب تشکیل شده (که بافت ماهیچه‌ای مقدار بیشتری آب نسبت به چربی در خود ذخیره کرده است) برای اینکه سیستم‌های بدن به خوبی کار کنند، متابولیسم بدن بهینه شود، سطح انرژی افزایش یابد و عمل گوارش به خوبی انجام گیرد باید به اندازه کافی آب بنوشید. علاوه بر آب، اگر در طول هفته ورزش می‌کنید، میزان الکترولیت‌ها نیز بسیار اهمیت دارد.

۲- از غذاهای گیاهی به اندازه کافی استفاده کنید

این گوهرهای گرانبها، حاوی ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و فراورده‌های خورشیدی هستند که هر کدام از این‌ها، به اندازه درشت مغذی‌ها (مثل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و …) برای بدن اهمیت دارند.

۳- در طول روز مکررا از نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلفی استفاده کنید

هنوز دانشمندان به نتیجه قانع کننده‌ای نرسیدند که صرف سه وعده در روز بهتر است یا شش وعده. پس سعی کنید در این مورد خودتان به نتیجه برسید تا بفهمید کدام حالت برای شما بهتر است. اما به صورت کلی مصرف مواد غذایی با کیفیت بالا و آب میوه‌های تازه و طبیعی می‌تواند از پرخوری جلوگیری کند و سطح انرژی بدن‌تان را در طول روز همیشه بالا نگه دارد.

۴- هوشمندانه تغذیه کنید

در هنگام صرف غذا، کارهایی که حواس شما را پرت می‌کنند کنار بگذارید. برای تجربه بهتر هنگام تغذیه، وقت بیشتری بگذارید و حواس مختلف خود را به کار بگیرید. اگر در هنگام غذا خوردن حواس‌تان پرت باشد، ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد مفیدی که در مواد مختلف غذایی نهفته شده است به خوبی جذب نمی‌شوند.

این حواس پرتی‌ها می‌تواند شامل راه رفتن هنگام غذا خوردن، تماشای تلویزیون، تایپ کردن و کار کردن باشد. گوارش غذا از مغز شما آغاز می‌شود. بنابراین از این پس به غذا بنگرید، به آن فکر کنید و بوی خوب آن را با تمام وجود حس کنید تا بدن شما بتواند از مواد مغذی مختلفی که در غذاها نهفته شده است استفاده کند. با این کار حتی لذت بیشتری از غذا خوردن خواهید برد.

۵- مواد غذایی پردازش شده را محدود کنید

برچسب‌های روی مواد غذایی مختلف را به دقت بررسی کنید. نسخه خانگی موادی که در مغازه‌ها یافت می‌شوند را تهیه کنید و سعی کنید کمتر سراغ غذاهای خارج از خانه بروید.

۶- سعی کنید از اطراف خود مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنید و بعضی اوقات به سراغ غذاهای ارگانیک بروید

استفاده از مواد غذایی که در محل زندگی شما تهیه می‌شوند هم برای بدن شما مناسب‌تر است و هم خرج کمتری روی دستتان می‌گذارد. اگر مواد غذایی ارگانیک در دسترس شما نمی خواهد که حتما برای تهیه آن‌ها اقدام کنید. اما برای بعضی از مواد مثل سیب یا توت فرنگی این موضوع کمی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و بهتر است نسخه ارگانیک آن‌ها را مصرف کنید.

۷- چربی‌های سالم را در برنامه غذایی خود قرار دهید

مصرف چربی‌ها الزاما باعث چاق شدن شما نمی‌شوند. بسیاری از ویتامین‌هایی که برای سیستم ایمنی ضروری هستند، مثل ویتامین E یا بتاکاروتن و ویتامین D که برای هورمون های بدن لازم است برای جذب شدن نیازمند چربی هستند. پس باورهای اشتباه را راجع به عدم مصرف مطلق چربی‌ها کنار بگذارید.

۸- رژیم غذایی سرشار از پروتئین را در دستور کار قرار دهید

غذاهای غنی از پروتئین می‌توانند از کاهش قند خون جلوگیری کنند و سطح انرژی را در خون پایدار نگه دارند. علاوه بر این، پروتئین‌ها می‌توانند در سلامت ماهیچه‌ها و سیستم ایمنی بدن نیز موثر واقع شوند.

۹- برای کنترل وزن، به اضافه کردن مواد غذایی سالم و بهداشتی در رژیم غذایی تمرکز کنید تا کاهش میزان آن‌ها.

۱۰- از غذا خوردن لذت ببرید.

مترجم: سید جواد میری
منبع: rebootwithjoe.com

Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar