ولنتاین مهمان ناخوانده ایران

ایرانی‌ها معروفند به مهمان‌نوازی و عشق‌ورزی، و با وجود همه مخالف خوانی‌ها و استدلال‌ها و برخوردهای قانونی دلشان نمی‌آید که این مهمان ناخوانده را از شهر و دلشان برانند.

ولنتاین مهمان ناخوانده ایران

به گزارش اسپوتنیک، امسال در دو روز یعنی ۲۵ و ۲۶ بهمن برگزار شد و به نظر می‌رسد هر سال بر طرفداران این جشن از سوی نسل جوان افزوده می‌شود.

روز والنتاین (ولنتاین) یا روز عشق و یا روز عشاق در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است که در این روز افراد برای کسانی که دوستشان دارند هدیه می‌خرند و این روز را گرامی می‌دارند.

در روایت‌ها آمده است کشیشی به نام «والنتیوس» یا «ولنتاین» وجود داشت که بر خلاف دستور امپراتور آن زمان، دختران و پسران را به عقد هم در می‌آورد.

یکی از کاربران با نگاهی طنز به این رویداد نوشته است: «یه تاریخچه‌ای هم هست از ولنتاین که می‌گفتن این در اصل«ولک تایم» بوده و توسط پادشاه وقت آبودان به وجود اومده!»

این مراسم به صورت سالانه در روز ۱۴ فوریه میلادی برگزار می‌شود و در تقویم خورشیدی گاهی مطابق با ۲۵ بهمن و گاهی ۲۶ بهمن است. این موضوع در ایران و مخصوصا تهران مدتی است از سوی برخی جشن گرفته می‌شود و جمعی از ساکنان کلان شهرهای ایران نیز همگام با دیگر مردم جهان به یکدیگر هدیه می‌دهند.

بعضی معتقدند که در ایران روز عشق روز سپندارمذگان است. این روز ۵ اسفند می‌باشد و تاریخچه آن به ایران باستان باز می‌گردد. در ایران باستان در این روز مردان زنان خانواده را به اصطلاح، بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنها اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند. این یک یادآوری برای مردان بود تا مادر و همسر خود را گرامی بدارند.

بسیاری از مردم معتقد هستند که قیمت کادویی که داده و یا گرفته می‌شود زیاد مهم نیست و این عشق مابین افراد است که این روز را زیبا می کند.

عده‌ای دیگر نیز نام نهادن روزی خاص را برای بزرگداشت عشق نمی‌پسندند بلکه معتقدند هر روز می‌تواند روز عشاق باشد و عشاق می‌توانند به یکدیگر هدیه بدهند.

خرس بزرگ
از مهمترین هدایایی که در این روز میان عشاق رد و بدل می‌شود می‌توان به خرس اشاره نمود. برخی به شوخی می‌گویند «هر چه خرس بزرگتر، عشقش بیشتر»!

عاشق چینی
بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گفته می‌شود در این روز یک جوان چینی که شکست عشقی خورده است، نصف بلیت‌های سینمای یک فیلم عاشقی را یکی در میان خرید تا هیچ زوجی نتوانند کنار هم بشینند.

سولماز و احسان
در شبکه‌های اجتماعی مختلف، بسیاری از کاربران عکس‌هایی از نحوه مراسم و بزرگداشت این روز را منتشر کردند که در این میان عکسی از زوجی جوان خودنمایی می‌کند. سولماز و احسان دو اسطوره‌‌ای که عشق‌شان در قاب برنامه تلویزیونی ماه عسل جاویدان شد تصویری از خودشان با دسته گل رز قرمز بزرگی منتشر کردند. احسان در زیر این عکس این جمله را نوشته: «عشق نیازی ندارد بی عیب و نقص باشد فقط باید واقعی باشد.»

سولماز و احسانگفتنی است که این زوج جوان که پس از تصادف رانندگی شدیدی که برای سولماز اتفاق افتاد و منجر به معلولیت او از ناحیه پا شد باز هم به یکدیگر وفادار ماندند و هر سال در کنار هم این روز را با عشق سپری می‌کنند.

تهاجم فرهنگی
با وجود اینکه برخی این جشن را تهاجم فرهنگی نام می‌دهند، برخی نیز معتقدند جشنی که مضمون عشق داشته باشد، همیشه خوب است و متعلق به همه انسان‌های کره زمین است.

فرد دیگری نیز می‌نویسد: «کادو دادن در کل خوب است. نفس کادو دادن و کادو گرفتن همیشه باعث خوشحالی و تحکیم روابط می شود. این عشق حتما نباید میان زن و شوهر، نامزد و یا دوست جنس مخالف باشد و می‌تواند هدیه پسر به مادر و دیگر اعضای خانواده و فامیل باشد.»

روز ولنتاین مبارک!

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar