خانه » اخبار » هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید

هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید

هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید

هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید,طاعون در تهران

هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید,طاعون در تهران

طاعون در تهران

سایت خبری تفریحی به روز نیوز:دکتر نبوی معاون رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های واگیردار گفت:ویروس طاعون به تهران رسیده است.

دکتر نبوی با اعلام مشاهده طاعون در تهران گفت: ویروس طاعون شایع در تهران انسانی نیست و ویروسی حیوانی است.

هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید,طاعون در تهران

هشدار/بیماری طاعون به تهران رسید,طاعون در تهران

به گفته دکتر نبوی این ویروس در منطقه حفاظت‌شده خوجیر شناسایی شده و می‌بایست هر چه سریع‌تر برای واکسینه کردن دام‌ها اقدام شود از طرفی این ویروس به انسان منتقل نمی‌شود و ویروسی حیوانی است.

وی تصریح کرد: هیچ گونه نگرانی برای انتقال این ویروس به انسان نیست و اطلاعات دقیق‌تر می‌بایست توسط سازمان دامپزشکی در اختیار مردم قرار گیرد.

بیماری طاعون چیست؟

بیماری طاعون یک بیماری واگیردار است که عامل آن باسیل یرسینیا پستیس (Yersinia pestis) است.این باسیل گرم منفی است که با رنگ‌های اختصاصی مثل رایت و گیمسا و وایسون به صورت دو قطبی دیده می‌شود. رشد این باکتری در محیط‌های حاوی خون و مایعات بافتی و در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد به سرعت اتفاق می‌افتد.کلونی‌ها به صورت نامنظم وخشن است. این باسیل در سال ۱۸۹۴، پس از سال‌ها پژوهش، توسط الکساندر یرسین کشف شد. این بیماری کشنده بارها در طول تاریخ باعث بحران‌های شدید اقتصادی و اجتماعی شده‌است.

از دوران باستان تا کنون ،چند بار بیماری خانمان سوز طاعون، سراسر اروپا، آسیا و آفریقا را فراگرفته است. طاعون (غدّه) خیارکی، یکی از مسری ترین بیماری های جهان است.در سده 1300 میلادی، نوعی از این بیماری به نام “مرگ سیاه” بیش از یک چهارم مردم اروپا منجر گردید.شیوع بیماری طاعون در نیمهء اول قرن هفدهم، فقط در شهر لندن 150000 نفر را به کام مرگ کشاند.

واکسن طاعون

برای جلوگیری از ابتلا به طاعون خیارکی یک واکسن وجود دارد، ولی تنها برای کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که احتمال بالایی برای ابتلا به طاعون داشته‌باشند، مثل سربازان (در بعضی شرایط) یا افرادی که با حیوانی سروکاردارند که احتمال آلوده بودن آن‌ها بالاست. این واکسن برای مؤثر بودن باید با دوز بالا تزریق شود و هر چند وقت یک بار یادآوری شود، به همین دلیل باعث بروز آثار جانبی می‌شود. این واکسن در دسترس عموم قرار ندارد و دیگر ساخته نمی‌شود. از سال ۲۰۰۵ واکسن‌های جدیدی در کانادا تحت آزمایش هستند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان و ویکی پدیا

سایت خبری تفریحی به روز نیوز

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز