خانه » اخبار » اخبار اجتماعی » در کیلومتر ۵ چه کسی مقصر است؟

در کیلومتر ۵ چه کسی مقصر است؟

به گزارش سایت خبری به روز نیوز، پس از ۵ سال و برای بار دیگر علیرضا افخمی کارگردان سریال تلویزیونی «۵ کیلومتر تا بهشت» به دادگاه احضار شد.

در کیلومتر ۵ چه کسی مقصر است؟در رمضان سال ۹۰ سریال «۵ کیلومتر تا بهشت» از تلویزیون پخش می‌شود و محمد مهدی کوهی نوجوان ۱۳ ساله‌، به تقلید از داستان سریال، و به گفته برادرش تصميم می‌گیرد با خودکشی تبدیل به «يک روح شود و به سر کار مادر و پدرش برود تا ببیند آنها و همکاران‌شان درباره او چه می‌گويند».

اینکه آیا این نوجوان به هدف خودش رسید داستان دیگری است، اما بازماندگان با شکایت به دادگاه تلاش کردند تا بخشی و اگر شد صد درصد دیه را از دست‌اندرکاران این سریال یا سیما بگیرند.

در ابتدا پزشک قانونی اعلام می‌کند که سازندگان سریال تا ۲۰ درصد در خودکشی این پسر نوجوان مقصر هستند، اما بازپرس معتقد بود که ارتباطی بین محتوای سریال و خودکشی وجود ندارد و پرونده را مختومه اعلام می‌کند.

اینک و پس از چند سال خانواده و وکلای مرحوم کوهی دوباره این موضوع را به جریان انداخته‌اند.

چه کسی مقصر است؟

افخمی می‌گوید اگر آن گناه «تا ۲۰ درصد» درست باشد، «مسئولیت بر گردن سازمان صدا و سیما خواهد بود» چرا که «سازندگان سریال‌ها از هفت خوان شوراهای مختلف تصویب مجموعه‌های نمایشی و دریافت مجوزها عبور می‌کنند»، پس آنکه مجوز ساخت و پخش را صادر می‌کند خودش هم باید مسئول عواقب کارش باشد!

چه کسی مقصر است؟

علی دارابی معاون سیما همان ابتدا گفت که خودکشی یک بچه ربطی به شیوه ساخت یک فیلم ندارد و انتشار این خبر نوعی «تسویه حساب سیاسی روزنامه‌ها با صدا و سیما» است.

چه کسی مقصر است؟

درخبرها آمده که «اگر به این کودک به موقع رسیدگی می‌شد، او از مرگ نجات پیدا می‌کرد»، داریوش فرهنگ یکی از بازیگران اصلی این سریال، بیمارستان و وزارت بهداشت را مقصر می‌داند و می گوید: «برای وزارت بهداشت و این بیمارستان‌های بی‌مسئولیت متاسفم.»

داریوش فرهنگ همچنین می‌گوید: «در شرایطی که والدین به دلیل مشغله زیاد کاری و کار زیاد کمتر فرصت دارند که با فرزندان خود صحبت کنند و وقت بگذرانند، این وظیفه آموزش و پرورش است که به تربیت صحیح بچه‌ها بپردازد. اما متاسفانه ۹۰ درصد آموزش‌های مدارس ما بی‌فایده هستند و در زندگی آینده بچه‌ها به هیچ کاری نمی‌آیند.»

او می‌گوید: «مرگ محمد مهدی به دلیل تربیت غلط والدین او هم بوده است. والدین نباید اجازه دهند که بچه‌ها هر برنامه‌ای را تماشا کنند»!

چه کسی مقصر است؟

در خبرها آمده که محمد مهدی بیش‌فعال‌ بوده، می‌دانیم که این کودکان تمایل‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ و خطرناک دارند و برای بهبود حالشان نیاز به والدین و مربی‌یان فهمیده و آگاه است تا وضعیت زندگی بیش از پیش برایشان تلخ نشود، آیا در کنار محمد مهدی کوهی چنین افرادی زندگی می‌کردند؟ آیا پدر و مادرش خود را در خودکشی وی سهیم می‌دانند ؟ آیا آنها می‌توانستند مانع این سرنوشت تلخ شوند؟ آیا آگاهی و دانش و بینش لازم را برای تربیت فرزندشان داشتند؟

پدرش می‌گوید: «پسرم بیش‌فعال بود و فیلم‌ها و سریال‌هایی را که می‌دید، تاثیر زیادی در او می‌گذاشت»!

چه کسی مقصر است؟

به یقین فیلم‌ها و سریال‌های نامناسب می‌توانند تاثیر منفی داشته باشند، معلم بد می‌تواند تاثیر منفی بگذارد، خویشان دور و نزدیک، همسایه‌ها، دوستان و همکلاسی‌ها نیز می‌توانند تاثیر منفی بگذارند. فقر هم می‌تواند، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی و فقر اجتماعی!

چه کسی مقصر است؟

اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه ریشه در فاکتورهای ژنتیکی دارد. اگر پدر و مادر محمد مهدی کوهی با هم آشنا نمی‌شدند یا پیش از ازدواج عقیم می‌شدند، کسی کشته نمی‌شد!

می‌شود از این طریق نیز بیش از ۲۰ و ۲۵ درصد مقصر پیدا کرد، نمی‌شود؟

چه کسی مقصر است؟

دیدگاه بگذارید

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز