چرا دختران تحصیل کرده ایرانی ازدواج نمی‌کنند؟

طبق یک آمار، حدود یک میلیون دختر اصلا ازدواج نکرده که بیش از ۳۰ سال دارند در ایران زندگی می‌کنند و روز به روز بر تعداد دخترانی که از سن ازدواج‌شان می‌گذرد افزوده می‌شود، مشکلی که نیاز به تغییر و بازنگری دارد، تغییر در نگاه و شرایط اجتماعی، یا پذیرش واقعیات موجود.

چرا دختران تحصیل کرده ایرانی ازدواج نمی‌کنند؟نویسنده این نوشته معتقد است که با نگاهی واقع بینانه به مشکلات سر راه ازدواج بخش غالب این زنان پرداخته است، اگر مخالف این نگاه هستید یا منتقد آن، ممنون می‌شویم که ما را آگاه کنید.

چرا کمتر ازدواج می‌کنند؟

اگر دخترهایی که مشکل جسمی و روانی دارند یا می‌پندارند که مسئله‌ای دارند را کنار بگذاریم، مشکل دخترهای تحصیل کرده و شاغل ما این نیست که دوست ندارند ازدواج کنند یا مادر شوند، برعکس به دلیل زن بودن مشتاق ازدواج و مادر شدن هستند اما مشکل آن‌ها، اکثریت آنان، این است که به ازدواج به عنوان نوعی داد و ستد می‌نگرند، با نگاهی کاملا و شدیدا کاسبکارانه.

آن‌ها معتقدند که در این معامله و در یک کفه ترازو پرده بکارت آن‌ها در کنار سال‌ها درس خواندن و مدراکی که بدست آورده‌اند و حقوق و مزایایی مادی که از طریق شاغل بودن بدست می‌آورند قرار دارد، بعلاوه ظاهر و زیبایی‌شان و موقعیت خانوادگی و اجتماعی، و مال و منالی که در حال حاضر دارند یا در آینده به ارث می‌برند، و البته میزان مهریه و شرایط عقد و آینده نگری‌های لازم.

این دخترهای سن بالا، هر چیز ریز و درشتی را با دقت اعشاری در مغزهای کوچکشان حساب می‌کنند، از سایز سینه و باسن و ران تا آجرهای خانه پدری و حقوق بازنشستگی و حتما موضوع طلاق و خسارت بالا رفتن سن‌شان پس از ازدواج با ضریب ۳ و برآورد دقیق جبران خسارت ناشی از طلاق و امکان نقد کردن این خسارت‌ها عندالمطالبه!

در کفه دیگر ترازو آورد و دار و ندار مادی و مالی خواستگار قرار دارد که باید در مجموع این کفه یک سر و گردن از کفه این خانم‌ها بالاتر باشد.

اخلاق و ظاهر و «دم نرم و نازک» شوهر

اگر همه چیز در دو سوی کفه ترازوها مطابق کارشناسی زنانه و وضعیت بازار و نرخ روز و تورم باشد، آن موقع می‌پردازند به حق و حقوق زنانه و اخلاق مردانه و شرط و شروط اضافه.

آیا طرف مرد قبول دارد که زن کلفت نیست و وظیفه خانه‌داری و رفت و روب و آش‍پزی و بچه‌داری بر عهده زنان نیست؟ آیا مرد می‌داند که این دوران گذاشته و زنان برابر مردان هستند؟ آیا مرد می‌داند که در زندگی مشترک آینده حرف اول را زن می‌زند و مادر و پدر شوهر حق دخالت و مشاوره و پند و اندرز دادن و ایرادگیری و متلک انداختن و شوخی کردن و سرزده آمدن را ندارند؟

در مورد همخوابگی و عطوفت و عشق ورزی، مردان باید بدانند که جسم زنان مال خودشان است و این جسم بی در و دروازه نیست که هر وقت مرد خواست سرزده و بدون در زدن و اجازه خواستن دخول کنید.

زن بیرون از خانه با هزار کس و ناکس سر و کله می‌زند، در ترافیک گیر می‌کند، و وقتی به خانه می‌آید خسته است و حوصله بچه بازی و مادر شوهرش شدن را ندارد، مگر اینکه منفعتی در کار باشد که ارزش و انگیزه لازم را برایش ایجاد کند!

مرد‌ها چه می‌خواهند

زنی که چند سال از آن‌ها جوان‌تر باشد، و تلاش کند با همراهی مرد، کانونی گرم و آرام برای خانواده فراهم سازد.

خلاصه

زنان تحصیل کرده شوهر نکرده در برزخ نگاهشان گیر کرده‌اند، نمی‌دانند برابری زن و مرد به چه معناست، و نیمه و ناقص و خودخاهانه می‌خواهند شرایط موجود را نادیده بگیرند و مستبدانه همه چیز را به نفع خود تغییر دهند، روشی که طبق آمار شکست خورده است.

راه حل

به اعتقاد من راه حل در آموزش دختران و پسران است، آموزش و آموختن راه‌های موفقیت در زندگی مشترک، و چگونه همسر باشیم و همسر بمانیم!

×××

پاسخ با شما:

چرا در کشور ما دختران لیسانسه با پسران دیپلمه ازدواج نمی‌کنند، اما پسران لیسانسه با دختران دیپلمه ازدواج می‌کنند؟

آیا ارزش مردها به تحصیل و مدرک تحصیلی است؟

مدرک کارشناسی چقدر در موفقیت ازدواج تاثیر دارد؟

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

1
لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar
1 نظرات مستقل
0 پاسخ به دیگران
0 دنبال کنندگان
 
نمایش نظرات بیشترین امتیاز
نمایش نظرات با بیشترین پاسخ
1 تعداد نظر دهندگان
پسر کپک زده Recent comment authors
پسر کپک زده
مهمان
پسر کپک زده

چی بهشون بگیم ؟ اینا که همینجوری دارن میترشند دیگه نیازی به نفرین و توهین ندارند .