خانه » بهداشت و سلامت » با رعایت این نکات پر احساس زندگی کنید

با رعایت این نکات پر احساس زندگی کنید

با رعایت این نکات پر احساس زندگی کنید

با رعایت این نکات پر احساس زندگی کنید

با رعایت این نکات پر احساس زندگی کنید

روانشناسی

سایت خبری تفریحی به روز نیوز:شاید یکی از دغدغه های بسیار مهم برای خانواده های استمرار زندگی با احساس است.زیرا این نوع رفتار به مرور زمان بعد از ازدواج نسبت به روز های اول کم رنگ تر می شود.داشتن زندگی پر احساس مستلزم تلاش توام همسران می باشد تا با کمک همدیگر بتوانند زندگی پر احساسشان را تداوم بدهند.

یکی از مهم ترین این مهارت ها، مهارت ابراز احساسات در خانواده است.

ابراز احساسات مثبت
محبت کردن یعنی نشان دادن مهربانی و لطف. تمام اعضای یک خانواده سالم و موفق، به یکدیگر با توجه به نوع نیاز، محبت می کنند و مهربانی خود را نشان می دهند. یکی از اشتباهاتی که خیلی از افراد بعد از ازدواج، به آن مبتلا می شوند این است که فراموش می کنند که به همدیگر باید ابراز علاقه و محبت نمایند و این خود عاملی می شود مبنی بر اینکه فاصله عاطفی و سردی بین همسران ایجاد شود. حتی این حالت می تواند در فرزندان هم تاثیر منفی خود را بگذارد.

ایجاد امنیت
یکی از مهم ترین نیازهایی که فرزندان دارند و باید برایشان از سمت والدین تامین شود، امنیت است. امنیت یعنی در معرض خطر نبودن و داشتن آسایش و آرامش. والدینی که به یکدیگر محبت می کنند و فرزندان این محبت و دوست داشتن را متوجه می شوند، می توانند امنیت را در کوکانشان تامین نمایند. زیرا برای کودکان به ویژه کودکان کوچکتر این مساله بسیار مهم است که پدر و مادرشان با همدیگر خوب رفتار کنند در این صورت است که معنای امنیت داشتن را می توانند درک کنند.

مهم ترین اقدام برای محبت کردن
اعضای یک خانواده در مرتبه اول، باید به شناخت نوع محبتی که دیگر اعضای خانواده نیاز دارند، برسند. معمولا افراد به 3 طریق مختلف تمایل دارند محبت را ببیند.

1- محبت کلامی (شنیدن و دیدن کلمات محبت آمیز)
2- محبت عملی (کمک کردن و انجام دادن فعالیت های لذت بخش)
3- محبت لمسی (نوازش کردن و دست گرفتن)

پس سعی کنید نوع محبتی را که همسرتان، فرزندتان، والدین تان نیاز دارند را بشناسید و متناسب با آن، این نیاز را در آن ها ارضاء نمایید. این کار می تواند اولین و مهم ترین اقدام برای ایجاد شادی و نشاط در خانواده باشد. زیر می دانیم که محبت کردن و تعلق پذیری جزء نیازهای ذاتی و باطنی همه انسان ها است.

نقش خانواده در ابراز احساسات فرزندان به همسرانشان
نوع و میزان محبتی که والدین به یکدیگر دارند، می تواند در نوع محبت فرزندانشان به همسرانشان بسیار تاثیرگذار باشد. کودکان مشاهده گران و الگوپذیران توانمندی هستند. آن ها می توانند از نوع رفتار والدینشان با یکدیگر، الگوبرداری کرده و همان را در زندگی آینده خود انجام دهند. پس والدین باید با رعایت مسایل اخلاقی و شرعی، در کنار دید فرزندانشان به یکدیگر محبت کنند. علاوه بر این، کودکان با دیدن این مساله به معنای امنیت نیز دست پیدا می کنند.

شناخت نیازهای ذاتی، راهی برای مهرورزی
حال که می دانیم محبت والدین چقدر بر روی فرزندان می تواند تاثیر مثبت داشته باشد، والدین باید تلاششان را بیشتر بکنند تا بتوانند این نیاز را بهتر برآورده نمایند. یکی از راه های دیگری که می تواند به نشان دادن محبت کمک کند، این است که زن و مرد نیاز یکدیگر را شناسایی و تامین نماید. وقتی همسران ببینند نیازهایشان برآورده می شود، متوجه می شوند که همسرشان به آن ها توجه کرده است و این توجه کردن را دلیل محبت کردن می دانند.

نیازهای زنانه
1- نیاز به درجه یک بودن برای همسرش
2- شنیدن و دیدن کلمات محبت آمیز
3- تشکر از همراه بودن در مشکلات و سختی های زندگی
4- تحسین کردن حتی برای اتفاقات کوچک
5- توجه کردن به تغییرات

نیازهای مردانه
1- نیاز به اعتماد
2- نیاز به ریاست و مدیریت
3- فرو رفتن در غار تنهایی برای مدتی
4- پرهیز از انتقادهای مداوم
5- عدم تمایل به داشتن همسرانی در جایگاه مادر

نیاز فرزندان
1- نیاز به تعلق پذیری و محبت
2- نیاز به امنیت
3- نیاز به داشتن آزادی و استقلال (در چارچوب خاص)
4- نیاز به شرکت در بحث های خانوادگی

پیشنهاد می شود که همسران نیازهای یکدیگر و فرزندانشان را برآورده کنند تا از شادابی و طراوت خاصی برخوردار باشند و همچنین یک خانواده سالم را داشته باشند. در رابطه با نیازهای کودکان، حتما نسبت به رشد کودک آگاهی خود را بالا ببرید و نسبت به هر مرحله رشدی، نیازهای ویژه کودکان را برآورده نمایید.

منبع تبیان

گردآوری:سایت خبری تفریحی به روز نیوز

مطالب مرتبط

نکاتی که باید در ملاقات اول رعایت کرد

۷ علامت ارضا شدن کامل یک زن

چرا برخی زنان از آمیزش جنسی متنفرند؟

چرا همسرم به من بی اعتماد است

چگونه با همسرمان رابطه عاشقانه تری داشته باشیم

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

avatar
تمام حقوق سایت بروز نیوز محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز