کلماتی که روابط را نابود می‌کنند

حتی موفق‌ترین زوج‌ها نیز در اوج احساس خود ممکن است از نظر ارتباط با یکدیگر با مشکلاتی روبرو شوند. در اغلب موارد، کلمات پیش از آنکه توسط مغز پردازش شوند گفته می‌شوند. رنجش، نفرت یا عصبانیت ممکن است آرام‌ترین افراد را نیز از کوره در بیاورند. ضرب المثل مشهوری نیز در این باره وجود دارد که می‌گوید: «زمانی که احساسات در اوج خود هستند… هوشیاری کاهش می‌یابد.»

کلماتی که روابط را نابود می‌کنندزمانی که همسر شما چیزی می‌گوید که احساس می کنید غیرمنطقی یا نامناسب است، ممکن است علی رغم اینکه هیچ منظوری ندارید پاسخ نامناسبی بدهید. درک این رفتار واکنشی به شما کمک می‌کند تا در چنین مواقعی شرایط را ارزیابی کرده و عملکرد بهتری داشته باشید.

کلمات بسیار قدرتمند هستند و قدرت آنها بسیار بیشتر از میزانی است که افراد تصور آن را دارند. کلمات و جملات واقعیت زندگی ما را تشکیل می‌دهند و انتخاب دقیق آنها بهترین دوست شما خواهد بود.

زمانی که فردی جمله نامناسبی را بیان می کند، فرد مخاطب ممکن است به سرعت مورد اهانت قرار گرفته و یا منظور فرد را به طور نادرست برداشت نماید. در این صورت افراد وارد یک واکنش دفاعی می‌شوند. آنها سعی می‌کنند با طرف مقابله کرده و موضعی مخالف را در پیش گیرند. آنها جملات فرد را تهدید فرض کرده و از خارج میدان به داخل میدان نبرد وارد می شوند.

پرهیز از برخی کلمات و یا استفاده از کلمات جایگزین به جای آنها می‌تواند مانع از شکست در ارتباطات و همچنین واکنشی دفاعی گردد. به کلماتی که امروز به آنها اشاره می‌کنیم توجه نمایید و متوجه خواهید شد که شما و همسرتان همه روزه از این کلمات به طور مکرر استفاده می‌کنید:

۱. باید

زمانی که شما از عبارت «باید» یا «نباید» استفاده می‌کنید، فرد مقابل اینگونه می‌پندارد که شما از وی برتر بوده و یا موضع قدرت را به دست گرفته‌اند. این عبارات رابطه بین دو فرد برابر را به رابطه بین یک فرد مافوق و یک فرد مادون تبدیل می‌کند. زمانی که اینگونه با فرد مقابل صحبت می‌کنید، وی تلقی می‌کند شما به نظرات وی یا قدرت تفکر و منطق وی اهمیت نمی‌دهید.

جایگزین: «به نظرم بهتر است…» یا «دوست دارم…» یا «برایم بهتر می‌بود اگر شما…»

۲. تو

دومین کلمه‌ای که ممکن است در برخی شرایط اندکی نامناسب باشد کلمه «تو» می‌باشد. زمانی که شما جمله‌ای را با «تو» شروع می‌کنید با مشکل مواجه خواهید شد. برای مثال ممکن است بگویید: «تو هرگز به من گوش نمی‌دهی!» و از این جمله منظورتان این است که فرد در آن موقعیت سخن شما را نشنیده است اما طرف مقابل این جمله را می‌شنود: «همیشه تقصیر توست!!»

زمانی که کلمه «تو» را استفاده می‌کنید همانند این است که شما انگشت تهدید به سمت طرف نشانه گرفته‌اید. این کلمه توهین آمیز بوده و ممکن است فرد مقابل با این جمله موضع دفاعی بگیرد.

جایگزین: «حس می‌کنم…» یا «وقتی اینطوری می‌شه، حس می‌کنم…»

۳. توقع و انتظار

جمله مشهوری وجود دارد که می‌گوید «صلح زمانی آغاز می‌شود که توقع‌ها به پایان برسند» همه افراد توقعات و انتظاراتی را در ذهن خود دارند و این انتظارات به صورت ایده‌ای از نحوه انجام کارها و چگونگی رفتارها می‌باشند.

باید این را در نظر بگیرید که افراد ممکن است روش شما را در پیش نگرفته و انتظارات متفاوتی در مقایسه با شما داشته باشند. زمانی که شما از عباراتی نظیر «انتظار داشتم شما…» استفاده می‌کنید به طور غیر مستقیم فرد را مورد اهانت قرار می‌دهید. این جمله القا می‌کند که فرد مخاطب کاری را به طور نادرست انجام داده است و این دقیقا حسی است که به آنها دست می‌دهد. آنها ناراحت شده و محتمل است که واکنشی منفی از خود نشان دهند.

بنابراین در انتخاب کلمات خود دقت کنید و هرگز دلیلی برای رفتار دفاعی فرد مقابل فراهم نیاورید. اگر بتوانید پیش از بیان جمله اندکی تفکر نمایید می‌توانید با آرامش به فرد پاسخ داده و قبل از پاسخ نیز تفکر نمایید.
گردآوری: سایت به روز نیوز
مترجم: رسول رحیمی
منبع: STEPHANIE CHAN-lifehack.org

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar