پزشکان انگلیسی قادر شدند اولین جراحی رباتیک را بر روی چشم انسان انجام دهند

دست‌های بدون لرزش یکی از اصلی‌ترین نیازمندی‌های یک پزشک به شمار می‌روند اما برخی اوقات لرزش‌های بسیار جزئی نیز می‌توانند منجر به خطرات جبران ناپذیری در جراحی شوند و همانطور که می‌دانید این امر خارج از توانایی پزشکان می‌باشد. راه حل این موضوع به علم روباتیک باز می‌گردد و این هفته جراحان بریتانیایی توانستند با موفقیت اولین جراحی روباتیک را در داخل چشم انجام دهند و با این روش بسیاری از مشکلات ناشی از لرزش دست در حین جراحی را برطرف نمایند. این امر علم جراحی را متحول می سازد.

اولین جراحی روباتیک را بر روی چشم انسانبه گزارش سایت به روز نیوز این جراحی در دانشگاه جان ردکلیف شهر آکسفورد توسط پروفسور رابرت مک لارن بر روی بیماری انجام گرفت که غشایی بر روی سطح شبکیه او ایجاد شده و منجر به تغییر شکل چشم وی گردیده بود. ضخامت غشای تشکیل شده در حدود یک صدم میلی متر بود و در نتیجه باید به گونه‌ای برداشته می‌شد که آسیبی به شبکیه وارد نشود.

مک لارن در مصاحبه با گاردین اعلام کرد «اسکنر لیزری و فناوری‌های میکروسکوپی پزشکان را قادر ساخته تا مشکلات مربوط به شبکیه را شناسایی کنند اما محدودیت‌های فیزیولوژیکی دست انسان برطرف کردن این مشکلات را غیرممکن ساخته است.»

در پی موفقیت این جراحی، مک لارن خاطر نشان کرد «هیچ شکی نیست که ما چشم انداز بسیار خوبی از آینده جراحی چشم را به دست آورده ایم.» با استفاده از روباتیک فصل جدید در جراحی چشم ورق زده می‌شود که فناوری‌های پیشین قادر به انجام آن نبودند.

گاردین اعلام کرد که در صورتی که این روش ابداع نمی‌شد، این جراحی باید با آرام کردن نبض بیمار و ضربان قلب انجام می‌گرفت اما رباتیک اقدام و دقتی فراتر از توانایی‌های دست انسان را فراهم آورده است.

با استفاده از یک جوی استیک و صفحه نمایش لمسی برای کنترل ربات، پزشکان توانستند این عمل جراحی را با حرکات بسیار جزئی با موفقیت به پایان برسانند. به گزارش گاردین، این اولین دستگاهی که منجر به دقت سه بعدی در حین عملکرد در داخل چشم انسان می‌گردد.

با نگاهی به آینده این فناوری، مک لارن اعلام کرد که علم رباتیک درمان‌های جدیدی را برای نابینایی ایجاد خواهد کرد که از این میان می‌توان به درمان ژنتیکی و استفاده از سلول‌های بنیادی اشاره کرد که باید با دقت بسیار بالایی در زیر شبکه قرار بگیرند.
مترجم: رسول رحیمی
منبع: digitaltrends.com

Share this page to Telegram
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar