از تکذیب تا تایید ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین

هواپیمای 737

در حالیکه از همان ابتدا، خبرها و مستنداتی در احتمال سقوط هواپیمای مسافربری‌ 737 اوکراین توسط پدافند ایران منتشر شد، مقامات و کارشناسان ایرانی تکذیب کردند. امروز ستادکل نیروهای مسلح در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اکراین خبر داد که: «پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، مورد اصابت پدافند هوایی قرار گرفته است»!

مروری بر برخی نظرهای منتشر شده در این ارتباط:

علی ربیعی سخنگوی دولت: «امروز به روش کاملا حساب شده و شناخته شده در عملیات روانی به نقل از یک منبع آگاه از پنتاگون که خواسته نامش فاش نشود خبر اصابت دو موشک به هواپیمای اوکراینی را با آب و تاب در رسانه‌ها منعکس کرده است. در اینده که مشخص شد این ادعای دروغ عاری از حقیقت است هیچ کس مسئولیت این دروغ بزرگ را بر عهده نخواهد گرفت.
متاسفم که سیستم عملیات روانی دولت آمریکا و همراهان آگاه و ناآگاه ان‌ها با این دروغ پردازی‌ها بر زخم‌های جانکاه خانواده‌های داغدار نمک می‌پاشند و برای تامین اهداف خود در این عملیات روانی خانواده‌های قربانیان این حادثه را نیز قربانی می‌کنند.»
.
احمد جباری، رئیس کمیته حمل و نقل مجلس هشتم و نهم: «نظریه اصابت موشک به این هواپیما بسیار بعید به نظر می‌رسد چرا که هرگونه اصابت موشکی به یک هواپیما آنهم در آسمان منجر به فروپاشیدن آن می‌شود و قطعات هواپیما در آسمان تا کیلومترها از هم پخش می‌شود… تصاویر هواپیما در حال سقوط موجود است و نشان می‌دهد که هواپیما متأثر از یک نقص فنی احتمالی در حال کاهش ارتفاع است و قطعات هواپیما نیز در یک نقطه مشخص در روی زمین پیدا شده که نشان از انفجار ناشی از سوخت هواپیما در روی زمین است»!
.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی: «شایعاتی مبنی بر تروریستی بودن، انفجار یا تیراندازی به هواپیما به عنوان علت بروز سانحه و سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی درست نیست و نقص فنی دلیل این حادثه بوده است.»!
.
علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: ‌«موضوع برخورد موشک به این هواپیما به هیچ‌وجه نمی‌تواند صحت داشته باشد… آنچه محرض است و با اطمینان می‌توانیم اعلام کنیم این است که موشکی به این هواپیما اصابت نکرده است… برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی از لحاظ علمی غیر ممکن و چنین شایعاتی، هیچ گونه منطقی ندارد»!
.
علی عابدزاده: «اوکراین به عنوان کشور بهره‌بردار مسئول پرداخت خسارت است»!
.
جمعی از متخصصین اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و جمعی از دانش آموختگان مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف در خصوص رد ادعای اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی بیانیه‌ای صادر کردند: «بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام
جهت تنویر افکار عمومی دلایل رد قاطع شلیک و اصابت موشک به هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ خط هوایی اوکراین که صبحگاه ۱۸ دیماه…»!
.
هوشنگ شهبازی، کارشناس حمل و نقل هوایی گفت: «عقل سلیم می‌گوید باید منطقی فکر کنیم. به هیچ عنوان امکان برخورد موشک به این هواپیما وجود نداشته است… اینکه عده‌ای شایعه می‌کنند این هواپیما مورد اصابت موشک ام یک و ام دو و غیره قرار گرفته است، غیر‌ منطقی است، اینها سوءاستفاده‌های رسانه‌های معاند است‌.»
.
حسن رضایی‌فر، رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری، در مورد تصویر کلاهک موشک یافته شده در محل سقوط هواپیما: «ما رسماً‌ این عکس را رد می‌کنیم… این عکس واقعیت ندارد… ما اصلاً در محل سایت سانحه، هیچ قطعه‌ای از موشک پیدا نکردیم»!
.
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس: «ما از طرف خودمان اطمینان داریم که هیچ موشکی در آن وقت و در آن محدوده مکانی شلیک نشده بود… در زمان پرواز هواپیمای اوکراینی هیچ گونه موشکی شلیک نشده است»!
.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه: «مسکو دلیلی برای مقصر شمردن ایران در ماجرای سقوط این هواپیما ندارد»!
.
دکتر سیدمحمدباقر ملائک، استاد دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه شریف و مدرس دروس مکانیک پرواز و طراحی هواپیما: «… سیستم‌های روسی ایراداتی دارند ولی تصور نمی‌کنم اینقدر مزخرف باشند که هواپیمایی که دور می‌شود را با یک هواپیمای مهاجم اشتباه بگیرند…»
.
خبرگزاری جمهوری اسلامی: «هفت دلیل برای دروغ بودن ادعای اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی»!
.
باشگاه خبرنگاران جوان: «تیر خلاص به دروغ شلیک موشک به بویینگ ۷۳۷ اوکراین»
.
روزنامه کیهان: «مقامات آمریکایی و غربی به سیاق همیشگی‌شان مشغول دروغ‌پردازی، فضاسازی و اتهام‌پراکنی علیه ایران شدند و با ایجاد جنگ روانی ادعا کردند که عامل سرنگونی این هواپیما، شلیک موشک بوده است»!
.
علی علیزاده: «بویینگ آمریکایی مردم ما را کشت ولی آمریکا با رسانه‌هایش قاتل و قربانی را عوض کرد.»
.
مهدی جامی: «هزینه سرسام آور سقوط هواپیما در تهران برای شرکت بوئینگ: ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار! از قرار به یک کمپین تبلیغاتی برای مقابله و بازگرداندن اعتماد به بازار می‌ارزد.»
.
مسعود بهنود: «هنوز هیچ یقینی وجود ندارد. حتی موطلایی هم با کرشمه و تردید خبر را داد، بعد از آن هم کسی تایید قطعی نکرده احتمال برخورد موشک به هواپیمای مسافری را.
در عجبم این «فعالان سیاسی» و «ایراندوستان» و «آزادیخواهان» از کجا هم علت حادثه، هم مسئولان آن را شناسایی کردند.!»
.
حسین دلیریان، خبرنگار و کارشناس مسائل دفاعی امنیتی: «ادعای سرنگونی هواپیمای مسافربری با موشک پدافندی همان قدر مضحک است که ادعای آمریکا درباره اشتباه گرفتن پرواز ایران ایر با جنگنده اف ۱۴ مضحک بود. اسیر عملیات روانی دشمن نشوید»! [ایشان بعد از آگاهی از اصل ماجرا نوشت: «به دلیل اینکه مبنای قضاوتم، نکات اشتباه برخی آقایان مسئول بوده، توئیت‌های قبلی که نتیجه تحلیل اظهارات آقایون با استفاده مفاهیم نظامی بوده را حذف می‌کنم و مجددا به خانواده شهدا وجانباختگان این حادثه دلخراش، تسلیت عرض کرده و از خدا برای بازماندگان صبر جزیل خواهانم»!] .
محمدرضا باقری، ‏‏‏‏‏‏فعال فرهنگی و کارشناس ارشد مدیریت رسانه: «کافر همه را به کیش خود پندارد. آمریکا همان رژیمی است که هواپیمای مسافربری ما را بر فراز خلیج فارس با موشک زد، فکر میکند ما هم اینطور هستیم.»

 

پس از قبول مسئولیت

رهبر انقلاب اسلامی: «… به ستاد کل نیروهای مسلح مؤکداً درباره‌ پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه‌ی دردناک سفارش کنم. مراقبت و پیگیری‌های لازم برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای را از مدیران و مقامات ذی‌ربط مطالبه نمایم.»
.
حسن روحانی: «… نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آماده باش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و دهها انسان بی‌گناه قربانی شدند.»
.
محمد جواد ظریف: «خطای انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده منجر به فاجعه شد»!
.
حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور: «آنچه خبر می‌پنداشتند دروغ بود. آنچه دروغ می‌پنداشتند خبر بود. ما -را – گول خوردیم.امان از ‌ پنهانکاری»! کمی بعد این توییت را حذف کرد و توییت جدیدی ارسال نمود:«آنچه خبر می‌پنداشتیم، دروغ بود. آنچه دروغ می‌پنداشتیم، خبر بود. چرا ؟ چرا؟ چرا؟ چرا ؟ امان از ‌ #پنهانکاری و #دیوانسالاری‌نظامی چاره‌ای جز #شفافیت و #صداقت نیست.»
همچنین توییت قبل‌ترشان را نیز حذف کرد: «هشدار به کاگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان هشدار داده می‌شود از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایران‌ستیزان خودداری کنند.»!
.
حمید بعیدی‌نژاد: «من در اظهارات دیروز خود به رسانه‌های انگلیس، یافته‌های رسمی مقامات مسئول در کشورم را انتقال دادم که موشک در آن برهه زمانی نمی ‌توانست به هواپیمای اوکراینی اصابت کند؛ برای انتقال چنین یافته هایی عذرخواهی می‌کنم و پشیمان هستم»!
.
سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: «بعد از شنیدن این خبر در غرب کشور پس از اجرای عملیات نظامی علیه پایگاه های آمریکایی و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده، آرزوی مرگ کردم… بنده وقتی مطلع شدم صبح روز چهارشنبه این خبر را بلافاصله به مسئولان اطلاع دادم… با مسئولان تماس گرفتم و گفتم این اتفاق افتاده و من احتمال بالا می‌دهم که هواپیمای خودی را زدیم… همه مسئولیت‌های این کار را می پذیریم و هرگونه تصمیمی مسئولان بگیرند، ما مطیع اجرای آن هستیم»!
.
حسام‌الدین قاموس مقدم، دبیر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): «آن موشک، به رسانه‌های داخلی، اعتماد عمومی، منافع ملی و امنیت کشور شلیک شد و ترکش‌های آن، جان انسان‌های بی‌گناه و باور ما را نشانه رفت. فحش‌های سازمان‌یافته و شخصی زیادی از دیروز دریافت کردم.‌ فضای توییتر همین است و نباید اشتباه کرد. برای اینکه کمتر اشتباه کنم، دیگر کمتر می‌نویسم»!
.
داوود حشمتی، روزنامه نگار -هفته نامه صدا: «آقا ما یک کلمه شبهه‌دار از سر بی‌اطلاعی در مورد هواپیما گفتیم از خجالت و شرمندگی رومون نمیشه حرف بزنیم.
فقط سوالم‌ اینه: شماها چطوری با این حجم از دروغ، هنوز قلبتون کار می‌کنه؟»

از تکذیب تا تایید ساقط کردن هواپیمای مسافربری 737 اوکراین

منبع:
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایلنا
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
خبرگزاری میزان
توییتر

 

مطلب مرتبط:
۱۴۷ ایرانی و از جمله ۱۵ کودک در پروازی مرگبار جان باختند

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments