چرا به برجستگی گلو «سیب آدم» می‌گویند؟

به برجستگی روی گلو، که در آقایان برجسته‌تر و بزرگ‌تر از خانم‌ها است سیب آدم [Adams apple]، [تفاحة آدم] می‌گویند، اما چرا سیب؟ چرا آدم؟

چرا به برجستگی گلو «سیب آدم» می‌گویند؟

میوه ممنوعه
در ادیان ابراهیمی آمده که حضرت آدم(ع) و همسرش حوا می‌توانستند در بهشت هر چیزی بخورند بجز میوه یک درخت، و چون این دو، به وسوسه شیطان، میوه ممنوع شده را خوردند، از بهشت رانده و به زمین تبعید شدند.

 

علت نامگذاری سیب آدم

هر چند که در کتب آسمانی به نام این میوه اشاره نشده، اما برخی از یهودیان اعتقاد دارند که هنگامی‌که حضرت آدم تلاش کرد تا یک سیب ببلعد آن سیب در گلویش گیر کرد و از آن زمان به برجستگی گلو «سیب آدم» می‌گویند!

برخی نیز اعتقاد دارند چون برآمدگی گردن شبیه سیب است و چون سیب مرتبط با حضرت آدم و سبب اخراج وی شده، نام سیب آدم را روی این برآمدگی گذاشتند!

برخی هم درباره این نامگذاری گفته‌اند اگر ضربه‌ای بر سیب آدم وارد شود سبب مرگ می‌شود، و این مرگ بی‌شباهت به اخراج از بهشت نیست، از آن رو نام «سیب آدم» بر آن ناحیه نهاده‌اند.

درفرهنگ لغت وبستر چاپ ۱۹۰۳ به نقل از فرهنگ اصلاحات عامیانه برور آمده که طبق یک باور قدیمی این برجستگی قطعه‌ای از همان سیبی است که حضرت آدم خورده است!

الکساندر گوده، مترجم و زبان‌شناس آلمانی معتقد است که عبارت «سیب آدم» از ابتدا بد ترجمه شده است. به اعتقاد وی منشا عبارت «سیب آدم» عبارت عبری «tappuach ha adam» است که ترجمه درست آن «تورم مرد» می‌باشد.

چرا به برجستگی گلو «سیب آدم» می‌گویند؟
چرا به برجستگی گلو «سیب آدم» می‌گویند؟

منبع:
en.wikipedia.org

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments