سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان

راننده تاکسی بودن برای یک زن در کشور افغانستان کار چندان ساده‌ای نیست و نبوده، در روزهای نخست، مردها و همکاران تاکسی‌رانش، به سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان، فحش و متلک می‌گفتند و تهدید و مسخره‌اش می‌کردند و حتی لاستیک ماشینش را سوراخ می‌کردند.

سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان

او می‌گوید:«در اولین روزهای کارم مورد تهدید قرار گرفتم، خشونت، بدرفتاری و بد گفتاری‌های زیادی را متقبل شدم و حتی به بهانه مراعات نکردن نوبت مورد لت و کوب دیگر تکسی رانان قرار گرفتم، تایرهای موترم را پنچر می‌کردند تا نتوانم کار کنم»!

سارا می‌گوید این دوران دشوار، تقریبا به پایان رسید، از زمانی‌که «مصاحبه‌هایم از طریق رسانه‌ها پخش شد، مردم دیدند و من را درک کردند که واقعا خادم مردم هستم، چون من شخصی هستم که از هر نوع مشکلات مردم با خبر هستم، تا جایی‌که دستم می‌رسد با همه کمک و همکاری می‌کنم.»

مسافرکشی تنها یا اولین شغل سارا نیست، او پیش از انتخاب پیشه رانندگی مدت ۲۰ سال در بخش‌های مختلف فعالیت کرده است. سارا آموزگار نیز هست و مدرک کارشناسی دارد و پس از ساعات تدریس با تاکسی‌اش کار می‌کند.

سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان

سارا تجربه هفت ساله فیزیوتراپی را نیز دارد و در کنار شغل آموزگاری و رانندگی به بیمارانی که بیشترشان معلولند خدمات فیزیوتراپی نیز می‌دهد.

او یک مزرعه کوچک پرورش زنبور و تولید عسل نیز دارد که سود اندکی از آن به دست می‌آورد.

سارا همچنین به ۲۵ خانم نیز تعلیم رانندگی می‌دهد، و در کنار همه این‌ها، سارا فعال جامعه مدنی نیز هست و یاری رسان بخش دادخواهی زنان و عضو شبکه زنان افغان!

سارا ۴۲ سال دارد و هنوز ازدواج نکرده است. او می‌گوید که دوست داشت مثل دیگر دختران ازدواج کند، اما مسئولیت‌های زیادی که دارد مانع می شوند: «علت ازدواج نکردنم تامین معیشت خواهرم و فرزندانش می‌باشد…»

گروه طالبان ۱۴ سال پیش شوهر خواهرش را کشتند، طالبان برادر سارا را نیز معلول کرد و سارا علاوه بر کمک به خواهر و خواهرزاده‌هایش کمک خرج فرزندان برادر معیوبش نیز هست. سارا همچنین سرپرستی از مادر پیرش را بدوش می‌کشد.

سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان

تاکسی سارا
سارا تاکسی‌اش را با فروش زمینی که از پدرش به ارث برده بود خرید و رانندگی را از همسایه‌هایش آموخت.

بیشتر مسافرانش خانم‌ها و دختران دانش آموز و دانشجو هستند اما گاه به گاه مردها نیز را نیز به مقصدشان می‌رساند، هر چند که برخی از آن مردان در آینه راهنمای تاکسی‌اش به او خیره شوند.

سارا می‌گوید وقتی زنان سوار تاکسی او می‌شوند احساس امنیت بیشتری دارند و با او درد دل می‌کنند. خیلی از آنان حالا مشتریان پروپا قرص سارا هستند و حتی برخی اوقات در ایستگاه منتظرش می‌مانند تا برگردد.

سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان

پیام سارا
سارا می‌گوید: ««زنان چیزی کمتر از مردان ندارند، اگر اراده و جرات داشته باشند می‌توانند در کنار مردان در کارها سهم گرفته و جامعه را به سوی ترقی سوق دهند»!

سارا بهایی، نخستین زن تاکسی‌ران افغانستان

منبع:
اسپوتنیک
دويچه وله دری
ملکه پناهی – خبرهای خوب افغانستان
ضیاگل عظیمی – خبرگزاری بانوان افغانستان

اینستاگرام سارا بهایی
instagram.com/sara_bahai

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments