چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟

خانه افراد علاوه بر همه آن چیزی که هست مکان آسایش و آرامش افراد نیز هست. نبود خواب و استراحت کافی، و وجود استرس و اضطراب و خشم و نفرت سبب می‌شود تا افراد نتوانند خارج از خانه به اندازه کافی مفید باشند و حتی می‌توانند به اندازه کافی مخرب و زیان زننده باشند.

چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟

همسایه بد و آزار دهنده یکی از عواملی است که سبب می‌شود تا کاشانه امن و مطبوع انسان‌ها به کابوس و جهنم آن‌ها تبدیل شود و باید در اسرع وقت و بطور ریشه‌ای با این مزاحمت‌ها برخورد کرد!

چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟چگونه همسایه آزاری را ریشه کن کنیم؟

برای اینکار نیاز به همت والا و همکاری آموزش و پرورش و آموزش عالی و شهرداری و دولت و پلیس و قوای قضاییه و صدا و سیما و روان درمانان هست.

برای ریشه کنی همسایه آزاری در جهت آسایش روان و جسم شهروندان باید از همین لحظه و با تمام توان و با استفاده از مدیران شایسته و مقتدر و خبره و با سواد اقدام نمود.

آموزش
باید به صورت کلاسیک و در مدارس و دانشگاه‌ها به کودکان و نوجوانان و جوانان اجتماعی بودن و شیوه درست ارتباط داشتن با دیگران و روابط متقابل مناسب و آزار ندادن و آزرده نشدن و حق و حقوق افراد در اجتماع و گروه را آموخت.

صدا و سیما نیز می‌تواند با فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی و ترانه‌ها در جهت آموزش افراد جامعه برای تعامل مفید و مناسب با دیگران و احترام و رعایت حقوق همدیگر گام بردارد.

نو سازی شهرها
یکی از عوامل مهم که باعث می‌شود تا افراد در خانه‌هایشان از سوی همسایه‌ها آزار ببیند، دیوارها و سقف و کف کاغذی و شیشه‌های یکجداره و نازک آپارتمان‌ها و نبود مکان‌های مناسب برای زندگی شایسته و تفریح و بازی می‌باشد.

باید از هم اکنون شهرداری‌ها در سراسر شهرهای بزرگ با تخریب ساختمان‌های چند طبقه‌ای و چند واحدی، مجتمع‌های آپارتمانی سی چهل طبقه‌ای ضد زلزله، که تمامی واحدهای آن‌ها از هر جهت در مقابل سر و صدا و گرما و سرما مقاومند، بسازند.

احداث مجتمع‌های آپارتمانی آسمان‌خراش بجای ساختمان‌های کوچک چند طبقه سبب می‌شود تا فضای کافی در حول و حوش این مجتمع‌ها برای بازی کودکان و نوجوانان، فضای مناسب برای دوچرخه سواری و انواع و اقسام ورزش‌ها و بازی‌های گروهی، فضای سبز و جنگل‌کاری، مکان‌های ویژه برای گردهمایی و جلسات افراد ساکن مجتمع و مراسم جشن و عروسی و عزا و پارک خودروها و غیره وجود داشته باشد.

مجتمع‌ها باید توسط مدیران شایسته اداره شوند و نگهبانان حرفه‌ای حافظ نظم و امنیت و آسایش افراد ساکن در مجتمع‌ها باشند.

با احداث و مدیریت شایسته این مجتمع‌ها و امکانات موجود در آن‌ها مجالی برای همسایه‌آزاری و تکرار مزاحمت‌ها وجود نخواهد داشت.

همسایه‌هایی که از بیماری روانی و عقده‌هایشان رنج می‌برند و رنج می‌دهند نیز بزودی توسط مدیران و نگهبانان مجتمع‌ها شناسایی و به روان‌درمانان و روان پزشکان ساکن همان مجتمع‌ها معرفی می‌شوند تا درمان شوند.

اما…

احتمالا خواهید گفت حالا کو تا همت عالی و گچ و سیمان و عایق بندی دست به دست هم دهند و نوسازی و به سازی شهرها شروع شود، حالا با همسایه بد چه کنیم؟

حالا باید چه کرد؟
هرچند با همت والا و مدیریت آگاه و توانا می‌شود به سرعت چهره شهرها را تغییر داد و کیفیت زندگی را بهبود بخشید، اما در وضعیت فعلی چگونه می‌توان از همسایه بد در امان بود؟

چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟

اپلیکیشن «همسایه بد» و کارآفرینی در جهت ریشه‌کنی همسایه بد

در حال حاضر باید توسط مقامات مرتبط اپلیکیشن «همسایه بد» ساخته شود و در دسترس قرار گیرد تا ساکنان آپارتمان‌ها بتوانند به سرعت و با چند کلیک خواهان رفع مزاحمت از سوی همسایه‌های بد شوند.

در آنسو، باید مقامات مرتبط در تمامی محله‌ها پلیس‌های محلی ویژه درگیری‌های همسایگان و دادگاه‌های کوچک محلی بوجود بیاورند تا در اسرع وقت به شکایات آنلاین افراد رسیدگی شود.

تمامی هزینه‌های ایجاد اپلیکیشین و دفاتر و استخدام و آموزش نیروها و قضات بعهده همسایگان بد خواهد بود!

تصور کنید همسایه بد شما خودروی خود را جلوی در ورودی ساختمان شما پارک کرده، یا نصفه شب صدای بوق و دزدگیر خودروی همسایه بد مانع از آرامش و آسایش شما می‌شود. شما با استفاده از اپلیکیشن مذکور با چند کلیک موضوع را گزارش می‌دهید. چند ثانیه بعد پلیس محله خودروی مختلف را روانه پارکینگی در دوردست می‌کند.

یا فرض کنید همسایه بد شما با رفت و آمد زیاد یا سر و صدای آزار دهنده و همیشگی، مزاحم آسایش شماست. شما توسط گوشی همراه خود از موضوعاتی که شما را آزار می‌دهند فیلم می‌گیرید و توسط اپلیکیشن «همسایه بد» برای پلیس محله ارسال می‌کنید، در یک چشم بهم زدن افراد تنومند پلیس حاضر می‌شوند و در بار اول به همسایه بد اخطار می‌دهند. در صورت تکرار مزاحمت و در صورتی‌که این نوع شکایات از سوی چند همسایه ارسال شوند، پلیس و دادگاه محلی این قدرت را دارد که همسایه بد را از آن محله اخراج کند و آپارتمان او را بفروشد و پس از کسر هزینه‌های دادگاه و پلیس، مبلغ بدست آمده را در اختیار او بگذارد!

اما…

ساخت اپلیکیشن «همسایه بد» و ایجاد پلیس و دادگاه محله کار چندان مشکلی نیست و می‌شود در چند روز این خدمات را بوجود آورد، اما ممکن است شما بگویید همین الان با همسایه بد چه کنیم؟

چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟

حالا باید چه کرد؟
اگر تذکر و اخطارهای دوستانه کار ساز نبود، گزارش و مستندات و استشهاد محلی تهیه کنید و از همسایه بد شکایت کنید. احتمالا این موضوع وقت‌گیر است و نتیجه دلخواه شما را نخواهد داد.

توصیه می‌شود که به کلاس‌های یوگا و مدیتیشن بروید و با کمک روانشناسان و روانپزشک یاد بگیرید که خود را آرام کنید و صبر و صبوری پیشه گیرید.

در این دنیا ما زورمان به خیلی‌ها نمی‌رسد و در بسیاری از جاها حقوق ما پایمال می‌شود و به ما زور می‌گویند، همسایه بد هم یکی از آن‌ها.

و عاقلان گفته‌اند: «زندگی، صد سال اولش سخت است»!

 

پیشنهادی برای نشنیدن سر و صدای مزاحم همسایه
در فیلمی که در زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید آمده است که تمرکز به صداهای مزاحم سبب حساسیت و آزار بیشتر می‌شود و پیشنهاد شده که از دو مدل گوشی صداگیر استفاده شود تا صداهایی را که باعث آزارتان می‌شوند نشنوید!

[مشکل این پیشنهاد این است دیگر هیچ صدایی نمی‌شنوید، حتی صداهایی که دوست دارید یا باید بشنوید!]

 

برخورد خشن چطور است؟

چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟

اگر در زمان انسان‌های اولیه و در غارها زندگی می‌کردید ما هم به شما توصیه می‌کردیم با چماق آنقدر توی سر همسایه بدتان بکوبید تا متمدن شود. اما در حال حاضر هر گونه اقدام خشونت آمیز علیه دیگران جرم محسوب می‌شود و شما را گرفتار مشکلات بیشتری می‌کند.

 

چگونه در حال حاضر از شر همسایه بد خلاص شویم؟

چگونه از شر همسایه بد خلاص شویم؟

بهترین راه، اگر برایتان مقدور باشد، این است که از آن خانه و محله کوچ کنید و در انتخاب خانه و کاشانه بعدی نهایت پرس و جو را بعمل آورید تا گرفتار مزاحمت‌های انسان‌های نادان و مردم آزار نشوید!
اگر ساختمانی را که انتخاب کردید، دارای آسانسور با کیفیت و خدمات پشتیبانی آسانسور می‌باشد، بهترین انتخاب، انتخاب بالاترین طبقه آن ساختمان است.
اگر هم دستتان به دهانتان می‌رسد خانه تک واحدی و ویلایی بگیرید، هر چه دورتر از مردم، بهتر!

 این قصه به پایان رسید، اما حکایت همچنان باقی است!

 

قسمت‌‌های بعدی:
بخش اول: همسایه بد
بخش دوم: قوانین آپارتمان نشینی

 

مطلب مرتبط:
همسایه خوب چه کسی است؟
«همسایه» در ضرب‌المثل‌ها و نقل قول‌ها

Share this page to Telegram

1
لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar
1 نظرات مستقل
0 پاسخ به دیگران
0 دنبال کنندگان
 
نمایش نظرات بیشترین امتیاز
نمایش نظرات با بیشترین پاسخ
1 تعداد نظر دهندگان
مینا نویسندگان آخرین نظرات
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
مینا
مهمان
مینا

منم یه همسایه خیلی عوضی دارم، میدون ۹۷ نارمکم، اول صبح صندلی میز جابه جا می‌کنه، کل روز یه چهارپایه آهنی داره می‌کشه روی زمین، مثلا فوق لیسانس جزاست، از خدا هر روز مرگ خودشو و همه فامیلاشو می‌خوام که این عوضی رو درمان نمی‌کنن ببرن تیمارستان بستریش کنن، بقیه آزار نکشن، چون واقعا هدایت شدنی نیست!
کی کله صبح چهارپایه آهنی می‌کشه سقف طبقه چهارم رو سر طبقه سومی؟!