مرغ سیاه پوست

ایام سمانی

«ایام سمانی» یا مرغ سیاه‌پوست مرغ و خروس‌هایی هستند که از داخل و بیرون سیاهند، یعنی منقار و چشم و پر و پا و گوشت و استخوان و سایر اعضای این گونه مرغ‌ها سیاه است.

مرغ سیاه پوست

زادگاه این مرغ‌ها جاوه یکی از جزایر کشور اندونزی است و به زبان بومی آنجا ایام یعنی مرغ و سمانی نام روستایی که این مرغ اولین بار در آنجا دیده شد.

این مرغ‌ها اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط هلندی‌ها به اروپا برده شدند و بقیه مردم دنیا فهمیدند که یک چیزی به نام مرغ سمانی هم وجود دارد!

این مرغ‌ها، شاید برای متفاوت بودنشان و شاید برای کمیاب بودنشان خیلی گران قیمتند تا حدی که گاه به آن ها مرغ لامبورگینی هم می‌گویند. در آمریکا تا چند هزار دلار هم خرید و فروش شده‌اند!

مرغ سیاه پوست

در ایران ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید: «سفید سفید، صد تومن، سرخ و سفید، سیصد تومن، حالا که رسید به سبزه، هر چی یگی می‌ارزه»، سبزه هم یعنی دختری که پوست تیره‌ای دارد!

سیلکی

در میان مرغ‌ها گونه دیگری هم وجود دارد که سیاه پوستند و مرغ سیلکی یا ابریشمی نام دارند. مرغ‌های سیلکی پوست و استخوان‌های سیاه رنگ، لاله‌های گوش آبی رنگ، و پنج پنجه بر روی هر پا دارند و اما رنگ پرهایشان متفاوت است.

مرغ سیلکیمرغ سیلکیمرغ سیلکی

زادگاه اولیه سیلکی‌ها کشور چین باستان است.

 

کلام آخر
برای اینکه به نژادپرستی و حیوان آزاری متهم نشویم می‌گوییم که گوشت همه مرغ‌ و خروس‌ها، چه سفید پوست، و چه سیاه‌ پوست، خوشمزه است؛ اما گیاهخواری ارجحیت دارد!

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar