آدم بدشانس که باشد به افغانستان ارسال می‌شود!

در خبرها آمده که ۲۰ آبان ماه حامد آس، جوان ناشنوای ایلامی، که سوار بر موتورسیکت قصد زیارت امام رضا(ع) را داشته، در خرم‌ آباد دستگیر می‌شود و به جرم «شبیه افغانی‌ها بودن» به افغانستان ارسال می‌شود!

آدم بدشانس که باشد به افغانستان ارسال می‌شود!

آدم که شانس نداشته باشد کر و لال بدنیا می‌آید، آن‌هم در یک خانواده فقیر و سیاه‌چادر نشین و در منطقه‌ای فقیر، و هیچ شانسی هم برای آموزش و پیشرفت ندارد، اما این پایان بد شانسی‌هایش نیست!

وقتی پیدا شد
۱۴ آذر ماه، پدر حامد آس می‌گوید: «ما اطلاع داریم که فرزندم در شهر کابل افغانستان پیدا شده و در کنسولگری است. فرزند من ۱۷ روز است که در کشور افغانستان آواره شده و ما خبر دقیقی از وضعیت وی نداریم، آیا فردی با این وضعیت جسمانی می‌تواند شرایط سخت را تحمل کند؟»

آدم بدشانس که باشد به افغانستان ارسال می‌شود!

اذیت و آزار، از ملشکاهی تا افغانستان
در خبرها آمده که حامد آس، ساکن مهر شهرستان ملکشاهی استان ایلام، در تاریخ بیستم آبانماه گذشته، به قصد زیارت امام رضا(ع)، خانه را بدون اطلاع والدینش ترک می‌کند و در شهرستان خرم آباد استان لرستان توسط عوامل انتظامی کلانتری ۱۲ این شهرستان به عنوان تبعه افغان دستگیر می‌شود.

پس از مراحل قانونی دادستان خرم آباد وی را به اردوگاه ابراهیم آباد محل اسکان اتباع افغان در شهرستان اراک منتقل می‌کنند و طبق شواهد و گفته کسانی که همراه او بودند، این جوان در طول مسیر از سوی راننده و افراد دیگری که داخل خودرو بودند مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد تا اینکه پس از چند روز از طریق مرز تایباد به کشور افغانستان منتقل می‌شود!

چند روز بعد و با پیگیری‌های خانواده‌اش، حامد آس در شهر هرات پیدا می‌شود و تصویری از او در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در هرات منتشر می‌شود و سرکنسول ایران در هرات ابراز امیدواری می‌کند که دیگر چنین مواردی تکرار نشود!

از حامد آس تا بابا خان
کامل آس، پدر جوان اخراج شده از کشور، می‌گوید: «حامد را به اسم «باباخان» به کشور افغانستان منتقل می‌کنند»!

قاضی پرونده، و حکایت تکذیب می‌شود!
۱۲ آذر ماه خبر می‌رسد که حجت الاسلام علی سبزواری، معاون رییس کل دادگستری لرستان، می‌گوید: «در دستگاه قضایی لرستان و مرکز استان هیچگونه پرونده‌ای تحت عنوان حامد آس یا مشابه اسم وی تشکیل نشده و ثبت نگردیده و هیچیک از همکاران قضایی به آن رسیدگی نکرده‌اند و هیچ پرونده‌ای مبنی بر دستگیری تبعه افغانی یا ایرانی، یا برگشت هر شخصی به کشور دیگر که متضمن انتساب به ایشان باشد موجود نبوده است و دادگستری لرستان اخبار منتشر شده مبنی بر صدور حکم این فرد ایلامی را تکذیب می‌کند!»

پدر حامد می‌گوید: پس از دستگیری فرزندم با قاضی تماس گرفته می‌شود و طبق اطلاعاتی که ما به دست آوردیم قاضی بدون دیدن فرزندم از منزل دستور می‌دهد که فرزندم را به عنوان اتباع خارجی به کشور افغانستان انتقال دهند»!

خبرگزاری مهر نوشته: «هیچ مدرک هویتی و حتی یک عابر بانک، کاغذ و یا شماره تلفنی همراه وی نبوده است»، اما پدر وی می‌گوید: «مأموران نیروی انتظامی حتی به موبایلی که همراه این نوجوان ۱۸ ساله که توانایی صحبت کردن را ندارد توجهی نمی‌کنند، در صورتی که شماره تماس تمام نزدیکان وی در این تلفن همراه وجود داشته است و حتی گوشی فرزندم را به ما تحویل نداده‌اند»!

چرا حامد آس بازداشت شد
علاوه بر اینکه حامد آس دو جرم به نام «کر و لال بودن» و «شبیه افغانی‌ها بودن» را مرتکب شده بود، جرم سومی نیز داشت: «پوشیدن لباس کردی»!

نیمه پر لیوان
روی خوش قضیه این است که این جوان نگون‌بخت علاوه بر گشت و گذار در کشور افغانستان و دربدری در کابل و نیمروز و هرات، به گفته پدرش در دوران بازداشت «به شهر اراک و سپس به شهر قم و از آنجا به شهر مشهد منتقل می‌شود»، و دستکم دو شهر مذهبی را زیارت می‌کند!

پایان خوش سفر دور و دراز حامد آس‌
حامد آس ۱۷ آذر به ایران برگشت!

آدم بدشانس که باشد به افغانستان ارسال می‌شود!
حامد آس پس از بازگشت به ایران در بارگاه مطهر رضوی

کار اطلاعاتی
در مورد اینکه چه کسی یا سازمانی این جوان کر و لال را در افغانستان یافت حرف و حدیث زیاد است، اما سخنان جناب سرهنگ پس از چند هفته دربدری حامد آس شنیدنی است!

جناب سرهنگ علی‌اکبر قربانی می‌فرمایند: «با کار اطلاعاتی که توسط همکاران بنده و با رابط گیری که در کشور مقابل انجام شد بحمدالله فرد مورد نظر به سرعت شناسایی شد»!

ما اگر بودیم با این گافی که زده شد چند ماه یا چند سالی کر و لال می‌شدیم و لااقل ادعای «سرعت عمل» و «کار اطلاعاتی» نمی‌داشتیم!

اطلاعات رسانه‌ای
جالب است که در چنین سال و قرنی، و در مورد چنین خبری، که چند روزی مردم را سرگرم کرد و خبر داغ این روزها بود، اطلاعات ضد و نقیض بسیاری در مورد سن و سال این جوان کر و لال  وجود دارد، صدا و سیما او را ۲۸ ساله می‌داند و خبرگزاری‌های دیگر او را نوجوان ۱۷ ساله، و جوان ۱۸ ساله، و جوان ۱۹ ساله، و جوان ۲۰ ساله نامیدند!

با این اوضاع و احوال تصور کنید چقدر اطلاعات در مورد صد سال یا هزار سال پیش از این می‌تواند دقیق باشد!

آدم بدشانس که باشد به افغانستان ارسال می‌شود!

بدشانس قبلی
در سال ۹۶ قاسم رضایی، یکی از جانبازان دوران دفاع مقدس، که به خاطر بیماری اعصاب و روان نتوانست راه خانه‌اش را پیدا کند، در پارک افسریه ناپدید می‌شود و سر از افغانستان درآورد. علت اخراج وی از کشور شباهتش به افغانی‌ها بوده، متاسفانه او در افغانستان به خاطر نداشتن سرپناه و سرما در زمستان جان باخت.

سکوت به معنای خارجی بودن است!
غلامرضا قلی‌زاده، معاون مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، می‌گوید: «معمولا کسانی که در درباره هویت خودشان اظهارنظر نمی‌کنند، در طیف تبعه خارجی قرار می‌گیرند. اردوگاه‌ فقط مجری اجرای دستور قضایی است»!

 

منبع:
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایلنا
خبرگزاری فارس
خبرگزاری مهر
خبرگزاری تسنیم

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments