تلگرام و دانش آموزان و موج استفاده از فیلتر شکن

یکی از اشتباهات مسئولینی که فیلتر کردن سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را بهترین روش می‌دانند این بود که تلگرام را در روز نخست فیلتر نکردند و گذاشتند تا تلگرام غولی در فضای واقعی و مجازی ایران شود، تا جایی که بیش از ۴۰ میلیون ایرانی کاربر تلگرام شدند و بازدید روزانه از تلگرام حتی بیشتر از بازدید روزانه از پدر و مادر و فرزند و خویش و قوم و دوست و آشنا شد!

کار به جایی رسیده بود که اگر کسی می‌گفت «تلگرام ندارم» یا «تلگرام چی هست؟»، انگ «عقب مانده از زمان» و «جاهل دوران» به پیشانی‌اش می‌چسباندند و چپ چپ به او می‌نگریستند، انگار که از مریخ آمده است.

تلگرام و دانش آموزان و موج استفاده از فیلتر شکن

آب ریخته جمع شدنی نیست
حالا که مسئولان تلگرام را فیلتر کردند، بسیاری از مردم که تا کنون نمی‌دانستند در دنیای مجازی قفلی به نام «فیلتر» وجود دارد و کلید جادویی به نام «فیلتر شکن» هست، برای یافتن این کلید به تکاپو افتادند، از طریق جستجوگر گوگل و از طریق دوست و آشنا.

ترند (trend) یا کاوش گوگل
ترند (trend) یا کاوش گوگل، آماری از جستجوهای اینترنتی مردم تهیه می‌کند و اخرین آمار کاوش گوگل نشان می‌دهد که در این روزها چقدر اشتیاق مردم ایران برای دسترسی به فیلتر شکن افزایش یافته است.

تلگرام و دانش آموزان و موج استفاده از فیلتر شکن
خطرات نصب فیلتر شکن در موبایل دانش آموزان
به نوشته حمید رضا کناری در سایت عصرایران، «تلگرام به عنوان یکی از ابزارهای اطلاع رسانی در برخی از مدارس کشور به عنوان راه ارتباطی برای ارائه پیام‌های درسی و یا انضباطی استفاده می‌شود.»

فیلتر کردن پیام رسان‌های عمومی و مورد استفاده بخش‌های مختلف مردم، به ویژه کودکان و نوجوانان، و عدم وجود جایگزینی مشابه تلگرام باعث می‌شود جامعه به سمت استفاده از فیلتر شکن سوق داده شود.

«نصب فیلترشکن در موبایل دانش آموزان می‌تواند باعث دسترسی باز و بدون محدودیت آن‌ها به فضای اینترنت شود و این وضعیت می‌تواند مشکلاتی را برای خانواده‌ها [و کودکان و نوجوانان] ایجاد کند.»

«حتی در توسعه یافته‌ترین کشورهای دنیا هم محدودیت‌هایی برای گروه‌های سنی مختلف به ویژه کودکان وجود دارد. کودکان معمولا از سواد رسانه‌ای برخوردار نیستند و به همین دلیل به راحتی فریب فریبکاران مختلف و مطالب نادرست و نامناسب در اینترنت را خورده و تحت تاثیر محتوای منفی سایت‌هایی مانند سایت‌های پورنوگرافی، سایت‌های سوء‌استفاده جنسی کودکان، سایت‌های تبلیغ نژادپرستی و یا افراط گرایی قرار می‌گیرند.»

در پایان عصر ایران، کمی دیر هنگام، پیشنهاد داده: «پیشنهاد می‌شود مدیران مدارس سریعا روش‌های اطلاع رسانی دیگری را جایگزین تلگرام کنند.»

چند تا از نظرات کاربران عصر ایران
تو اروپا خانواده ها پول می دهند نرم افزار سانسور می خرند برای کودکانشون.این که همه تو ایران تو کار فیلتر شکن و حک و شکستن قفل نرم افزازند تو دنیا منحصر بفرد!

***

برو آمو. کار از این حرفا گذشته

***

شما اول “ارسال به تلگرام “ رو از زیر صفحه خبرت بردار بعد برای همه نسخه بنویس.

***

هزاران کسب و کار روی تلگرام باید زودتر باز بشه

***

مسئولین اگر به فکر مسائل فرهنگی بودند که وضع جامعه ما اینطور نبود.
صد حیف از این روزهایی که در این جامعه تلف می شود به خاطر ندانم کاری این مسئولین

***

مرغی که پرید دیگه پریده!

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments