اگر یک روز بیت‌کوین غیب شود!

بیت‌کوین : امروز یک سکه خیالیِ بیت‌کوین ۴۶ هزار و ۸۵۰ دلار ارزش دارد، معادل چیزی بیش از یک میلیارد تومان!

بیت‌کوین [Bitcoin]، ورای سر و صدا و تبلیغات بسیار، پولی خیالی و بی‌پشتوانه است که از نظر حقوقی هیچ کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نمی‌شناسد!

در سال ۲۰۰۹ بیت‌کوین را شخص یا گروهی از اشخاص ناشناس اختراع کردند و همچنان معلوم نیست سر نخ و کنترل بیت کوین دست چه کسانی است.

ارزش بیت‌ کوین در ابتدا صفر دلار بود، اما آن‌هایی که پشت این داستان بودند، با تبلیغات توانستند چیزی را که وجود خارجی ندارد تا چند هزار دلار به مردم بفروشند!

در اصل قیمت واقعی بیت‌ کوین معجونی از حرص و طمع و نادانی است، اما عاقبت بیت‌کوین چه خواهد شد؟

احتمالا یک روز دوستداران بیت‌ کوین بیدار می‌شوند و متوجه می‌گردند که هیچ اثر و ضمانتی از بیت‌کوین نیست و هیچکس نیز پشیزی برای بیت‌کوین‌های آن‌ها نخواهد پرداخت!

اگر یک روز بیت‌کوین غیب شود!

اگر یک روز بیت‌کوین غیب شود!

اگر یک روز بیت‌کوین غیب شود، احتمالا خیلی از آدم‌های طماع یا سکته می‌کنند یا خودکشی، هیچکس هم مسئولیت این واقعه را به دوش نمی‌گیرد.

آنهایی هم که امروز بازار داغ‌کن بیت‌کوین هستند، در آن روز می‌گویند: «مگر آدم عاقل بابت چیزی که وجود خارجی ندارد پول می‌دهد؟! و خودکرده را تدبیری نیست!»

نکته مهم این است که چه کسی یا کسانی از داستان بیت کوین استفاده کردند!

و…

-: بیت کوین چیزی مشابه شیطان است، هیچکس شیطان را ندیده، اما بسیاری به وجود شیطان و تاثیر او بر زندگی اعتقاد دارند و بحث با آن‌ها بر سر حذر کردن از بیت کوین بی‌فایده است!

-: a fool and his money are easily parted

-: تا که احمق باقی است اندر جهان
مرد مفلس کی شود محتاج نان (مولوی)

-: چرا دستگاه ماینر را جوری نمی‌سازند که با باتری قلمی کار کنه، یا چرا نمی‌شود با کامپیوتر معمولی و یک نرم‌افزار ارزان بیت‌ کوین را استخراج کرد؟

چون می‌خواهند به این باور برسیم که استخراج بیت کوین خیلی زحمت و هزینه دارد، تا بتوانند گران‌ترش کنند و پول بیشتری از جیب مردم به جیب‌شان وارد کنند!

-: چرا تصویر بیت‌ کوین معمولا یک سکه طلا است و نه یک ژتون پلاستیکی که به ماهیت مجازی بیت‌کوین نزدیک‌تر است؟

آقای خرچنگ: «می‌گن بیت کوین پشتوانه مالی نداره، اما داره! چیه؟ حماقت آدما برای پول گذاشتن روی یه چیز بی‌معنی»!

saeresz: «بیت کوین نشون می‌ده که انسان‌ها می‌تونن برای هیچ و پوچ انرژی بزارن و قیمت تعیین کنن، کاری باطل، اعتبار مالی دادن به رمز ارزی که در فضای سایبر هست، طلا در مقابل صفر و یک‌های بی‌ارزش. بیت کوئین برای غارت جیب عوام و ملت‌ها اختراع شده و هدر دادن انرژی»!

 

آیا بیت کوین بخریم؟
واقعیت این است که این شانس، در کوتاه مدت و در برابر تورم و کاهش روزافزون پول ملی ایران، وجود دارد که خرید بیت‌کوین یا استخراج آن بر سرمایه شما بیفزاید، اما…

اما پیشنهاد ما این است که با چند دوست یا خویشاوند معتمد شریک شوید، مطالعه کنید، و بر حسب توان و سرمایه‌تان یک کار تولیدی را راه‌اندازی کنید، و از شانس و زرنگ‌بازی و موهومات و سود بدون زحمت دوری کنید!

 

معنی کلمه Bitcoin به فارسی
«Bitcoin» مشتق از دو واژه «bit» و «coin» می‌باشد.

کوین [bit] به معنای سکه است، اما بیت [coin] کوتاه شده دو واژه «binary» و «digit» می‌باشد. «binary digit» به معنای رقم دودویی یا رقم دوتایی می‌باشد.

ما در ریاضیات از ده رقم صفر تا ۹ استفاده می‌کنیم، اما در کامپیوتر و محاسبات و ارتباطات دیجیتال فقط از ارقام صفر و یک استفاده می‌شود.

هر چند بیت‌کوین یک اسم خاص است و اسم خاص را نباید ترجمه کرد، اما بر اساس توضیحات بالا معادل فارسی «Bitcoin» «سکه‌رقی» می‌باشد!

فرهنگستان عبارت «رمزارز» را پیشنهاد داده است.

 

مطلب غیر مرتبط:
هندوانه‌هایی به اندازه زیتون

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments