اجتناب از باورهای غلط و رایج در مورد پوست و مو

عقاید و باورهای نادرست متفاوتی در مورد نگهداری از پوست و زیبایی وجود دارند. از آنجایی که عادت‌های نادرست زیبایی و ایده‌ها به طور کامل توضیح داده نشده‌اند، افراد بسیاری از این روش‌های نادرست استفاده می‌کنند. در اینجا به برخی از عادات نادرست اشاره می‌کنیم که باید همواره از آنها خودداری نمایید.

محتوا پنهان

اجتناب از باورهای غلط و رایجشستشوی صورت با آب و صابون مفید است

خیر. صابون به هیچ عنوان قادر به پاک کردن آرایش و آلودگی‌های موجود بر روی پوست نمی‌باشد. علاوه بر این، بسیاری از صابون‌ها دارای ماهیت قلیایی هستند. آنها نه تنها تعادل اسیدی ـ قلیایی پوست را برهم می‌زنند بلکه منجر به خشکی پوست نیز می‌گردند.

شستشوی صورت با آب و صابون چندین بار در روز برای پوست‌های حساس و چرب مناسب می‌باشد

این کار نیز نادرست می‌باشد. پوست را نباید بیش از دو بار در روز با آب و صابون بشویید. صابون سطح پوست را قلیایی می‌سازد و این امر پوست را در معرض حملات باکتریایی قرار می‌دهد و در نتیجه احتمال افزایش جوش و آکنه افزایش می‌یابد.

ماساژ صورت برای تمام انواع پوست‌ها مناسب می‌باشد

ماساژ صورت و بدن اغلب با استفاده از کرم‌های مختلفی انجام می‌گیرد. پوست‌های چرب را نباید با کرم ماساژ داد زیرا این این امر غدد چربی را بیش از پیش فعالتر خواهد ساخت. نگهداری از پوست‌های چرب صرفا باید با شستشو، لایه برداری و ماسک انجام گیرد.

کرم باید به پوست مالیده شده و طول شب بر روی پوست باقی بماند

پوست ظرفیت محدودی در جذب دارد و بیش از حد خود نمی‌تواند جذب داشته باشد. زمانی که ما در حال خواب هستیم، منافذ پوست باید آزاد باشند. اگر پوست شما بسیار خشک است، می‌توانید از مرطوب کننده‌های مایع استفاده نموده و سپس مرطوب کننده باقی مانده بر روی سطح پوست را با دستمال پشمی پاک کنید.

مالیدن کرم دور چشم در شب و پاک نکردن آن تا صبح منجر به از بین رفتن چین و چروک اطراف چشم می‌گردد

این نیز یکی از عادت‌های نادرست افراد به شمار می‌رود. پوست دورچشم بسیار حساس تر و نازک تر از سایر نقاط می‌باشد. کرم را نباید هرگز در تمام طول شب در اطراف چشم نگه دارید. کرم‌های دور چشم را باید ده دقیقه بعد از استفاده پاک نمایید.

پوست معمولی نیازی به مراقبت مداوم ندارد

این نیز یکی از باورهایی است که افراد همواره به یکدیگر توصیه می‌کنند. انواع پوست‌ها به مراقبت نیاز دارند و باید هر روز آلاینده‌های سطح پوست زدوده شوند و همچنین برای نشاط و شادابی باید از پوست خود مراقبت نمایید.

جوش‌های سرسیاه حاصل از تجمع آلودگی در منافذ پوستی می‌باشند
این امر به هیچ عنوان صحیح نمی‌باشد. جوش‌های دانه سیاه به دلیل تجمع و سفت شدن روغن طبیعی پوست تشکیل می‌شود. از آنجایی که منفد باز است، بخشی از این روغن در معرض هوا قرار گرفته و اکسیده می‌شود و در نتیجه به صورت سیاه دیده می‌شود.

نوجوانان نباید نگران جوش‌های پوستی شوند زیرا آنها به مرور زمان از بین خواهند رفت

این نیز توصیه نادرستی است. نوجوانان باید بسیار مراقب جوش‌های پوستی باشند زیرا ممکن است میزان جوش‌ها بیشتر شود. جوش‌ها را می‌توانید با مراقبت دقیق از بین ببرید.

علائم کشش پوست فقط بعد از بارداری تشکیل می‌شوند

صحیح نیست. علائم کشش پیش از بارداری نیز رخ می‌دهند زیرا دلیل این امر از بین رفتن قدرت کشسانی پوست می‌باشد. این امر زمانی رخ می‌دهد که فرد کاهش وزن داشته باشد.

در زمستان نباید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

در زمستان نیز استفاده از کرم های ضدآفتاب ضروری می‌باشد زیرا در زمستان نیز در زیر آفتاب هستیم. کرم‌های ضدآفتاب به منظور محافظت از پوست در برابر اشعه ماورابنفش خورشید ساخته شده‌اند.

اگر با ریزش مو مواجهید، ماساژ سر با روغن منجر به افزایش رشد مو می‌گردد

ریزش مو به دلیل ضعیف بودن ریشه‌های مو صورت می‌گیرد و ماساژ می‌تواند منجر به افزایش ریزش گردد. در حین ماساژ از مالش خودداری نماید. کافی است پوست سر را با انگشتان دست به صورت دورانی تکان دهید.

در پوست چرب باید کرم به صورت ضخیم‌تری مالیده شود

بسیاری از افراد بر این باورند که در فصل‌های گرم و مرطوب، کرم باید با ضخامت بیشتری به خصوص بر روی پوست‌های چرب مالیده شود. اما این در حالی است که این امر منجر می‌شود پوست لکه دار دیده شود. به جای این کار می‌توانید از نمونه‌های پودری استفاده نمایید. پودرها نیز همانند کرم در رنگ‌ها و سایه‌های مختلفی عرضه می‌شوند. این امر ظاهر چرب پوست را از بین برده و بافت صاف‌تری را به ارمغان می‌آورد.

به منظور از بین بردن چربی پوست باید پودر بیشتری استفاده شود

پودرها منجر به کاهش چربی و روغن پوست در تابستان می‌گردند اما باید از آنها به مقدار کمی استفاده نمود. پودر اضافی را با دستمال پشمی از روی پوست پاک کنید. پودر زیاد می‌تواند منجر به لکه دار دیده شدن پوست در حین تعرق گردد. پودر همچنین در مکان‌هایی نظیر چروک یا گودی پوست انباشته شده و ظاهر نامناسبی را ایجاد می‌نماید. بنابراین ضروری است که میزان اضافی آن پاک شود.

شستشوی مرتب و مکرر موها مضر می‌باشد

این نیز یکی از رایج‌ترین باورهای نادرست می‌باشد. ضرر می‌تواند ناشی از محصولی باشد که شما از آن استفاده می‌کنید. اگر روزانه چندین بار موهای خود را می‌شویید ضروری است که از یک شامپوی معمولی استفاده نمایید و به خاطر داشته باشید که در هر بار شستشو از شامپوی کمتری استفاده کنید.

هر چه میزان مصرف شامپو بیشتر باشد، موها تمیزتر می‌شوند

این باور غلط نیز باید اصلاح شود. تمیزتر شدن موها ارتباط زیادی به میزان شامپوی استفاده شده ندارد بلکه تمیزی به نحوه آب کشیدن موها بعد از استفاده از شامپو بستگی دارد.

اگر روزانه صد بار موهای خود را بشویید، موها سالم و براق خواهند شد

این امر هیچ سودی برای مو نداشته و حتی منجر به صدمه به موها می‌گردد. با این کار چربی موهای چرب نیز به دلیل تحریک غده‌های چربی افزایش می‌یابد.
گردآوری: سایت به روز نیوز
مترجم: رسول رحیمی
منبع: indianexpress.com

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments