بیش از سی درصد کودکان ایرانی چاق هستند

چاقی بیماری قرن ماست و متاسفانه گریبان کودکان را نیز گرفته‌ است و آینده آنان را با انواع و اقسام بیماری‌ها و جوانمرگی در هم آویخته است.

مهم‌ترین دلیل چاق شدن، اول کم تحرکی، و سپس تغذیه نادرست می‌باشد، پس چندان کار دشواری نیست که در سطح کشور با چاقی مبارزه کنیم و وزن‌ها را مناسب نماییم و مانع اضافه وزن ایرانیان شویم، اما شیخ حافظ می‌گوید تدبیر کار اگر چه آسان است، «اما افتاد مشکل‌ها»، و گویا در حال حاضر زن یا مرد این میدان با توانایی ریشه‌کنی این آفت و گرفتاری در ایران هنوز زاده نشده است!

خبر جدید اینکه، نادر همتی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان لرستان که در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، خبر داده:

«طبق آمار‌های انجمن چاقی در ایران بیش از ۳۰ درصد کودکان چاق هستند و این آمار در بعضی از استان‌ها بیش از ۴۲ درصد است.
چاقی باعث بروز مشکلات زیادی در زندگی آینده این کودکان می‌شود و طبق آمار‌ها از هر چهار کودک ایرانی یک نفر درگیر مشکلات چاقی است.»

بیش از سی درصد کودکان ایرانی چاق هستند

چند خبر قدیمی مربوط به اضافه وزن و چاقی که هنوز هم تازه هستند:

آذر ۹۳: طبق آمار انجمن تشخیص و درمان چاقی ایران، حدود ۳۰ درصد کودکان به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند، از هر ۴ کودک ایرانی یک کودک!

آذر ۹۴: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴ از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، ۵۰ میلیون نفر چاق هستند. میزان مرگ و میر به علت چاقی از مجموع مرگ و میر به علت چهار سرطان اصلی ریه، روده، پستان و پروستات بیشتر است. امروزه شایع‌ترین علت مرگ و میر قابل پیشگیری در بسیاری از کشورها چاقی است؛ در حالی که این آمار قبل از این متعلق به سیگار بود!

شهریور ۹۶: مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: طی دو دهه گذشته شیوع چاقی و اضافه وزن در کودکان ایرانی دو برابر شده است.
طبق مطالعه انجام شده حدود ۲۰ درصد دانش آموزان هفت تا ۱۸ ساله ایرانی دچار چاقی شکمی هستند و علت اصلی آن نیز مصرف بیش از حد شیرینی، شکلات، نوشابه، آبمیوه و نوشیدنی های قندی، فست فودها و مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی و مصرف کم سبزی و میوه و افزایش کم تحرکی در بین کودکان است.

بهمن ۹۶: ۱۴ درصد کودکان ایرانی در معرض اضافه وزن قرار دارند که در بسیاری از استان‌ها مانند گیلان و اردبیل، این آمار به ۲۰ درصد می‌رسد.

خرداد ۹۷: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت : در ایران ۲۹ میلیون نفر دچار اضافه وزن و چاقی هستند و مرگ‌های ناشی از چاقی در کشور دو برابر شده است.

مرداد ۹۷: مرگ حدود ۵۰ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۵ به دلیل اضافه وزن و چاقی

منبع:
خبرگزاری آنا
خبرگزاری مهر
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری فارس
باشگاه خبرنگاران

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments