بیش از سی درصد کودکان ایرانی چاق هستند

چاقی بیماری قرن ماست و متاسفانه گریبان کودکان را نیز گرفته‌ است و آینده آنان را با انواع و اقسام بیماری‌ها و جوانمرگی در هم آویخته است.

مهم‌ترین دلیل چاق شدن، اول کم تحرکی، و سپس تغذیه نادرست می‌باشد، پس چندان کار دشواری نیست که در سطح کشور با چاقی مبارزه کنیم و وزن‌ها را مناسب نماییم و مانع اضافه وزن ایرانیان شویم، اما شیخ حافظ می‌گوید تدبیر کار اگر چه آسان است، «اما افتاد مشکل‌ها»، و گویا در حال حاضر زن یا مرد این میدان با توانایی ریشه‌کنی این آفت و گرفتاری در ایران هنوز زاده نشده است!

خبر جدید اینکه، نادر همتی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان لرستان که در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، خبر داده:

«طبق آمار‌های انجمن چاقی در ایران بیش از ۳۰ درصد کودکان چاق هستند و این آمار در بعضی از استان‌ها بیش از ۴۲ درصد است.
چاقی باعث بروز مشکلات زیادی در زندگی آینده این کودکان می‌شود و طبق آمار‌ها از هر چهار کودک ایرانی یک نفر درگیر مشکلات چاقی است.»

بیش از سی درصد کودکان ایرانی چاق هستند

چند خبر قدیمی مربوط به اضافه وزن و چاقی که هنوز هم تازه هستند:

آذر ۹۳: طبق آمار انجمن تشخیص و درمان چاقی ایران، حدود ۳۰ درصد کودکان به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند، از هر ۴ کودک ایرانی یک کودک!

آذر ۹۴: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴ از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، ۵۰ میلیون نفر چاق هستند. میزان مرگ و میر به علت چاقی از مجموع مرگ و میر به علت چهار سرطان اصلی ریه، روده، پستان و پروستات بیشتر است. امروزه شایع‌ترین علت مرگ و میر قابل پیشگیری در بسیاری از کشورها چاقی است؛ در حالی که این آمار قبل از این متعلق به سیگار بود!

شهریور ۹۶: مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: طی دو دهه گذشته شیوع چاقی و اضافه وزن در کودکان ایرانی دو برابر شده است.
طبق مطالعه انجام شده حدود ۲۰ درصد دانش آموزان هفت تا ۱۸ ساله ایرانی دچار چاقی شکمی هستند و علت اصلی آن نیز مصرف بیش از حد شیرینی، شکلات، نوشابه، آبمیوه و نوشیدنی های قندی، فست فودها و مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی و مصرف کم سبزی و میوه و افزایش کم تحرکی در بین کودکان است.

بهمن ۹۶: ۱۴ درصد کودکان ایرانی در معرض اضافه وزن قرار دارند که در بسیاری از استان‌ها مانند گیلان و اردبیل، این آمار به ۲۰ درصد می‌رسد.

خرداد ۹۷: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت : در ایران ۲۹ میلیون نفر دچار اضافه وزن و چاقی هستند و مرگ‌های ناشی از چاقی در کشور دو برابر شده است.

مرداد ۹۷: مرگ حدود ۵۰ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۵ به دلیل اضافه وزن و چاقی

منبع:
خبرگزاری آنا
خبرگزاری مهر
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری فارس
باشگاه خبرنگاران

بیش از سی درصد کودکان ایرانی چاق هستند
به این مطلب امتیاز دهید
Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar