گر حکم شود که مجرم گیرند، باید که ۸۰ میلیون گیرند!

جعفر محمدی در سایت عصر ایران در مطلبی با عنوان «از ماهواره تا فیلترشکن: شما یا «مجرم» هستید یا در میان دهها میلیون مجرم زندگی می‌کنید!»، بطور تلویحی نوشته که چون تعداد مجرمان استفاده کننده از ماهواره و فیلترشکن بسیار هستند، باید قانون تغییر کند!

گر حکم شود که مجرم گیرند، باید که ۸۰ میلیون گیرند!

جعفر محمدی بر اساس استفاده مجرمانه از ماهواره و فیلترشکن تخمین زده که حدود پنجاه شصت میلیون مجرم در ایران وجود دارد و نوشته که جلب و محاکمه این تعداد گناهکار «نه ممکن است و نه عاقلانه»، بنابراین، اصلاح قوانین، «نیاز فوری ایران امروز است»!

ربع قرن نظر پاک خطا پوش
چاره کار به این آسانی نیست، و نیازمند تغییرات اساسی در اعتقادات و آرمان‌های نظام دارد، از آن طرف تجربه چهل ساله نشان داده که مردم را نمی‌شود تغییر داد و قانونمند ساخت، و بهترین کار همین است که مقامات می‌کنند: خواب خرگوشی، چنان‌که در متن عصر ایران نیز به آن اشاره شده:

در ماده ۲ قانون ممنوعیت به کار گیری تجهیزات دریافت از ماهواره، که در بهمن ۱۳۷۳ به تصویب مجلس رسید، آمده است: «وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری تجهیزات دریافت‌ از ماهواره اقدام نماید. مهلت جمع آوری تجهیزات موجود دریافت از ماهواره از تاریخ تصویب این قانون یک ماه می‌باشد.» از آن ضرب الاجل قانونی یک ماهه تا کنون، قریب به ربع قرن می‌گذرد و نگاهی به پشت‌بام خانه‌های میلیون‌ها ایرانی نشان می‌دهد که تا چه حد این «قانونِ بی اعتنا به جامعه» عملیاتی شده است!

 

جرم‌های بیشتر، مجرمان بیشتر
نمونه جالب از افزایش مجرمان و مجرم زایی توسط دولت و قانون‌مندان ماجرای تلگرام بود که بیش از چهل میلیون ایرانی را معتاد تلگرام کردند و بعد با فیلتر کردن تلگرام آن‌ها را با فیلترشکن آشنا کردند و از انسان‌های معصوم و بی‌گناه مجرم ساختند!

جرم‌های بیشتر، مجرمان بیشتر
اما مجرمان ما فقط محدود به این دو نوع جرم لطیف نمی‌شوند و انواع و اقسام جرم‌های خشنی چون نزاع و درگیری خیابانی و خانوادگی و قتل و خشونت و تجاوز و دزدی و کلاهبرداری و فحشا و غیره نیز داریم.

یکی از کاربران سایت عصر ایران در همین زمینه اشاره کرده بود:

«ما در اقیانوسی از جرایم در حال دست و پا زدن هستیم. از تخلفات رانندگی بگیر تا ماهواره و فیلترشکن و حجاب و پوشش و تراشیدن ریش تا کم فروشی و گران فروشی و اجحاف و احتکار و غیره و ذالک»!

بطور مثال اگر بد حجابی و کم حجابی و کج حجابی و بی حجابی بسیاری از خانم‌های ایرانی را عملی مجرمانه و خلاف قانون بشمار بیاوریم، باید اقرار کنیم که این کشور روزانه شاهد تردد ده‌ها میلیون مجرم در شهرها و مناطق مختلف است، البته در این نوع جرم، همسران و پدران و برخی از دیگر اطرافیان نیز شریک جرم و مجرم هستند!

کم دانی و روان بیمار
نمونه جالب توجه در رفتار مجرمانه مجرم‌های ایرانی در ارتباط با رانندگی است. در رانندگی با خودرو و موتورسیکلت، دو قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی وجود دارد که رعایت این دو قانون بطور صد در صد و در درجه اول به نفع خودروسواران و موتورسیکلت‌رانان است، اما بسیاری این قوانین را رعایت نمی‌کنند که نشانی آشکار از کم‌دانی و جهل‌شان است.

به علاوه بسیاری از رانندگان ایرانی، در صورت عدم وجود پلیس و دوربین راهنمایی مرتکب تخلف و قانون شکنی و احجاف به دیگران می‌شوند. دلیل این رفتار مجرمانه تنبلی و خودخواهی و استبداد و روان بیمار و کم‌دانی و نادانی می‌باشد.

تغییر قانون درمان نیست، پاک کردن صورت مسئله است
آیا می‌شود و آیا درست است وقتی که قادر نیستیم و توانایی مبارزه با مجرم و جلوگیری از جرم را نداریم، جرم را قانونی و حلال و مباح کنیم؟
در برخی از کشورهای اروپایی استعمال مواد مخدر و نیز فحشا را آزاد و جایز کردند و به این وسیله بار بزرگی را از دوش دادگستری و زندان‌های آنجا برداشتند.

زمانی در آمریکا خرید و فروش و نوشیدن مشروبات الکی ممنوع و غیر قانونی بود و سبب شده بود که تعداد مجرمان بسیار شود و در نهایت چاره را پاک کردن این مسئله دانستند.

اما جمهوری اسلامی نمی‌تواند، در عمل و بطور شفاف و روشن، قوانین و اعتقادات و آرمان‌های دینی خود را نادیده بگیرد و قوانین خود را تغییر دهد تا تعداد بی‌شمار مجرمان بوجود آمده کاهش یابد!

پس از چهل سال تجربه و آزمون و خطا، چاره چیست؟

آنچه که بدیهی است دولت توان بازداشت و تنبیه و مجازات و درمان و آموزش و تغییر ۸۰ میلیون مجرم را ندارد، دست روی دست گذاشتن و خواب خرگوشی نیز برای دولت و مردان قانون چندان گوارا و دلچسب و بی‌گزند نیست، قانون را نیز که نمی‌توانند تغییر دهند، چرا که تغییر قانون، تغییر جمهوری اسلامی است…

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments