خناسان و وعده آب و برق مجانی

پاسخ رئیس جمهور به پرسش خناسان

رئیس جمهور در ۱۲ بهمن ۹۹ گفت که امروز وعده آب و برق مجانی که در ۱۲ بهمن ۵۷ داده شده بود را محقق کردیم.

دکتر روحانی گفت:

«سخنرانی بسیار مهمی که امام در بهشت زهرا ایراد کرد، و خب همه سخنان ایشون در بهشت زهرا مورد استقبال تاریخ بود، یه تکه‌ای از سخنرانی امام بود که بعضی از خناسان اون را دنبال می‌کردند به عنوان اینکه امام فرموده بود که ما کاری می‌کنیم که برای مستضعفان آب و برق مجانی بشه، خب مدتی بود که خناس‌ها می‌گفتند چی شد آن آب و برق مجانی؟

و این دولت افتخار می‌کنه، دولت دوازدهم، که این کار را انجام داد، در سایه فداکاری و تلاش مسئولین، وزارت نیرو، وزارت نفت، و ما امروز تونستیم بگیم برای افرادی که مصرف بسیار کمی دارند و بطور طبیعی از افرادی هستند، از اقشار کم درآمد هستند، اینها امروز براشون هم برق و هم آب و هم گاز مجانی است…»

خناسان و وعده آب و برق مجانی

معنی خناس

در لغت‌ نامه دهخدا آمده است که «خناس» به معنی شیطان و دیو است که وسوسه می‌کنند. معنای دیگر «خناس» مردم بدکار و بدعمل است.

در ویکیپدیای عربی آمده است که الخَنَّاس به یک نوع از انواع شیطان‌ها گفته می‌شود.

در سوره ۱۱۴ آیه الناس در تعریف «خناس» آمده است: «مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ‌(۴) الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ (۵)»؛ خناس آن كسی است كه در سينه‌هاى مردم وسوسه مى‌‌كند!

منظور از «وسوسه» افکار نامطلوب و اندیشه‌هاى بد و ناروا است.

در شبکه الکوثر آمده: «در بعضی از روایات آمده است که «وسواس خناس» نام یکی از شیاطین است که کار او وعده دادن و آرزومند کردن انسان‌هاست. او بعد از این مرحله انسان را برای رسیدن به آرزویش تشویق به ارتکاب گناه می‌کند و زمانی که دچار گناه شد استغفار را از یاد او می‌برد.»

در ویکی شیعه به نقل از یک روایت آمده است: «شیطان خناس به‌ صورت خوکی معلق در قلب انسان است که خداوند او را بر انسان مسلط کرده است. این شیطان به نحوی است که وقتی انسان به یاد خداوند می‌افتد از قلب انسان پنهان می‌شود و از جسم و بدن انسان فرار می‌کند.»

 

بهشت زهرا یا مدرسه فیضیه قم؟

خبرگزاری‌ها می‌گویند بر خلاف گفته رئیس جمهور، وعده آب و برق مجانی در ۱۰ اسفند سال ۵۷ در دیدار امام (ره) با طلاب مدرسه فیضیه قم مطرح شد:

«… دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را، عظمت می‌دیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم…»

guest
2 نظر
تازه ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
مینا جهاندیده
مینا جهاندیده
15 روز پیش

سلام اقای ریس جمهورمن
یک شهروند بلوچ هستم اگرشما واقعا به مابلوچا اهمیت میدهی من یک زن بلوچ هستم یعنی خانوادی فقیر هستیم نیاز به کمک مالی داریم کس کمک نمیکنه قرارهرپسرخاله مو دارند اعدام می کنند بخاطر قتل بی گناه نمیدونم چه کارکنم فقط70میلیون نیازمندیم شماره کارت ش 6037701606093075

مینا جهاندیده
مینا جهاندیده
15 روز پیش

سلام اقای ریس جمهورما من یک شهروند بلوچ هستم اگرشما واقعا به مابلوچا اهمیت میدهی من یک زن بلوچ هستم یعنی خانوادی فقیر هستیم نیاز به کمک مالی هستیم شوهررفته مرز کاربکنه ماشین چپ کردن این شماره کارت شوهرمه زکریا جهاندیده6037701606093075