اندر حکایت پوشک بچه و هوای تازه

این روزها با انتشار خبرهایی در مورد احتکار پوشک و کمبود مواد اولیه آن و گرانی و نرخ صعودی ارز، مامان‌ها و باباها و عمه‌ها و خاله‌ها و دخترهای بزرگ‌تر خانواده نگران بودن یا نبودن کالایی به نام پوشک شدند.

مقامات هم سریع واکنش نشان دادند و گفتند که به اندازه کافی مواد اولیه پوشک وارد شده و عزیزان استفاده کننده از پوشاک نگران بودن یا نبودن این کالا نباشند.

اندر حکایت پوشک بچه و هوای تازه

عناوین خبرهای‌های منتشر شده در مورد پوشک:
قحطی پوشک
بحران پوشک بچه
نرخ پوشک بچه نجومی شد
کشف انبار احتکار پوشک بچه در البرز
کمبود پوشک بچه توطئه دشمن است
نایاب شدن پوشک بچه و توطئه دشمن
محل احتکار پوشک بچه در قم کشف شد
مردم نگران تامین شیرخشک و پوشک نباشند
گرانی و احتکار، گریبان پوشک نوزادان را گرفت
مشکل کمبود پوشک در بازار به زودی حل می‌شود
درگیری بر سر خرید پوشک بچه در فروشگاه های ایران

خبر خوش
چند دهه قبل، و هزاران سال پیش از آن، چیزی به نام پوشک ضد آب وجود نداشت و امورات مردم بدون وجود پوشک می‌گذشت و در آن زمان‌ها هیچکس نگران بودن و قیمت پوشک نمی‌شد، هرچند که نگران شدن مامان‌ها و باباها و عمه‌ها و خاله‌ها و دخترهای بزرگ‌تر خانواده را باید به فال نیک بگیریم چرا که این نگرانی نشانه‌ای از پیشرفت و مدرن بودن است، اینطور نیست؟

تونل زمان
بد نیست کمی به عقب برگردیم و ببینیم اولین بار چه زمانی چیزی به نام پوشک ضد آب وارد زندگی مردم شد!

چندان عجیب نیست اگر بدانیم که مخترع پوشک یک خانم باشد. در سال ۱۹۴۶ میلادی خانم ماریون داناوان که خسته از شستشوی مکرر ملافه‌ها و تشک و پتو و لباس‌های خودش، ناشی از شاشیدن مکرر بچه‌هایش، شده بود با استفاده از پرده پلاستیکی اطراف دوش حمام خانه‌شان چیزی را اختراع کرد که امروز به آن پوشک می‌گوییم، چیزی که پیش از او به فکر کسی نرسیده بود!

او در سال ۱۹۴۹ اولین پوشک‌های خود را به بازار عرضه کرد و در سال ۱۹۵۱ حق اختراع خود را به مبلغ یک میلیون دلار [برابر با ۹ و نیم میلیون دلار فعلی] فروخت.

با این حساب حدود سال ۱۳۳۰ یعنی حدود ۶۵ سال پیش تولید حرفه‌ای پوشک آغاز شد و اواخر حکومت شاه این افتخار نصیب بچه پولدارها شد که از پوشک یکبار مصرف که در آن زمان کالایی لوکس و لاکچری محسوب می‌شد استفاده کنند!

اندر حکایت پوشک بچه و هوای تازه
آگهی پوشک در سال ۱۳۴۹ مجله زن روز
یک بسته با ۲۰ پوشک ۶۵ ریال

شاید اگر خانم ماریون داناوان کمی صبورتر بود، هرگز پوشک اختراع نمی‌شد و بیشترین وقت خانم‌های امروزی به شستشو و خشک کردن می‌گذشت و امروز نیز کسی نگران بود و نبود پوشک نمی‌شد و بچه‌های ایرانی […] برهنه بزرگ می‌شدند و هوای تازه بیشتری قسمت و نصیب عضو شریفشان می‌شد!

اندر حکایت پوشک بچه و هوای تازه

منبع:
سایت های خبری
دانشنامه ویکیپدیا