خیابان‌گردی: آموزش رانندگی با خودروی شخصی شما!

مدتی است که آگهی‌های زیادی در ارتباط با آموزش رانندگی توسط خودروهای شخصی دیده می‌شود.

خودروهای استانداردِ آموزش رانندگی باید مجهز به دو فرمان و دو پدال ترمز و گاز و تابلوهای ویژه و علائم هشدار باشند تا از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند، اما متاسفانه بیکاری و سودجویی و فساد اخلاقی باعث شده تا در این زمینه نیز شاهد رفتار غیر اخلاقی و مخاطره آمیز باشیم.

خیابان‌گردی: آموزش رانندگی با خودروی شخصی شما!

برای آموزش اصولی رانندگی چه باید کرد؟
متاسفانه کشور ما در امر رانندگی و داشتن راننده‌های بد و تعداد تصادفات رانندگی و مرگ و میر جاده‌ای نمره بسیار بدی را دارد. سالانه ده‌ها هزار نفر در اثر سوانح رانندگی کشته می‌شوند و صدها هزار نفر زخمی و مجروح و معلول.

به گفته کارشناسان علت اکثر تصادفات مثلث شوم خیابان‌ها و جاده‌های بد و خودروهای بد و رانندگان بد است!

یکی از کارهای مهم و ضروری آموزش صحیح رانندگی به همراه کنترل همیشگی رانندگان است.

باید رانندگی و قوانین و احترام به حقوق دیگران را از کودکی آموزش داد.

احداث پارک‌های ویژه رانندگی برای کودکان و نوجوانان که بخشی از تحصیل اجباری آنان باشد می‌تواند تاثیر موثری داشته باشد.

خیابان‌گردی: آموزش رانندگی با خودروی شخصی شما!

شهرک ویژه رانندگی
باید در تمامی شهرهای ایران شهرک‌های رانندگی احداث شود و فقط در این شهرک‌ها آموزش رانندگی داده شود و امتحان گرفته شود.

احداث این شهرها که زیر نظر متخصصان امر رانندگی ساخته می‌شوند، علاوه بر اینکه باعث ایمنی مردم می‌شود، نکته خوبی را به رانندگان آتی می‌آموزد و آن این است که جای کسی که رانندگی را بخوبی نمی‌داند فقط در این شهرک‌های آموزشی است.

توصیه می‌شود که به آسانی به افراد گواهینامه داده نشود، در این شهرک‌ها می‌شود بدون خطر شرایط پرخطر فرضی را برای تست رانندگان فراهم کرد، مثل رانندگی در سرازیری یا سربالایی  و رانندگی در شریط جوی غیر عادی چون برف و باران و طوفان و جاده‌های لغزنده و حضور ناگهانی خودروهای مقوایی و مانکن‌های پلاستیکی در مسیر!

علاوه بر این، باید رانندگان از نظر اخلاق و اعتقاد به قانون و رعایت حقوق دیگران و همینطور داشتن سلامت روان نیز آزمایش شوند و پس از گرفتن گواهینامه نیز مرتب زیر نظر گرفته شوند و هر گونه بی‌قانونی و رفتار ناشایست و رانندگی در حال خستگی یا استفاده از موبایل باعث شود تا گواهینامه آن‌ها باطل شود و مجددا برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

خیابان‌گردی: آموزش رانندگی با خودروی شخصی شما!

جان آدم‌ها مهم‌تر از نق و نوق رانندگان ناشی و بد است!

***

بد نیست یادآوری شود
حدود صد سال است که در کشور ما گواهینامه رانندگی، که پیشتر تصدیق‌نامه نام داشت، صادر می‌شود. [صد سالی که متاسفانه باعث پیشرفت و بهتر شدن رانندگی و رانندگان نشده است!]

اولین خودرو در ایران
اولین خودرو در ایران را حدود ۱۲۰ سال پیش مظفرالدین شاه وارد ایران کرد، رنویی با رنگ آبی آسمانی!

اولین گواهینامه رانندگی
برخی می‌گویند اولین گواهینامه به نام سیداحمد میرسپاسی [احمد لیستر] صادر شد. وی راننده حسن وثوق‌الدوله، نخست‌وزیر وقت و بعداً راننده احمد شاه پس از آن راننده رضا شاه شد. گفتنی است که آن زمان رانندگی خودروها چیزی در مایه رانندگی هواپیماهای مسافربری فعلی بوده و رانندگان ارج و قرب خاصی داشتند. همچنین در ابتدا گواهینامه به افرادی داده می‌شد که قطعات خودرو را بشناسند و در تعمیر آن وارد باشند!

برخی می‌گویند نخستین راننده ایرانی که موفق به دریافت گواهینامه شد سیف‌اله خان بود که در تاریخ ٩ مرداد ١٣٠٨ تصدیق‌نامه‌ای از کورس شوفری ایران به اسم او صادر شد!

خیابان‌گردی: آموزش رانندگی با خودروی شخصی شما!

اولین گواهینامه زنانه
در باره اولین زنی که گواهینامه رانندگی گرفت، گفته می‌شود که هلن شه‌بنده و شوکت‌الملوک جهانبانی در سال ۱۳۱۹ گواهینامه گرفتند!

Share this page to Telegram

لطفا بنویسید که درباره نوشته فوق چه نظری دارید:

avatar