عقب نشینی فیسبوک از سانسور تصویر دخترک برهنه جنگ ویتنام+عکس

انتشار یکی از مشهور‌ترین عکس‌های جنگ ویتنام در صفحه فیسبوک پرتیراژ ترین روزنامه نروژی و اقدام فیسبوک به حذف این تصویر جنجال گسترده‌ای به پا کرد، که در نهایت مدیران فیسبوک از تصمیم پیشین خود برگشته و اعلام کردند در حذف تصویر دختر برهنه ۹ ساله ویتنامی دچار اشتباه شده‌اند.عقب نشینی فیسبوک از سانسور تصویر دخترک برهنه جنگ ویتنام

به گزارش سایت به روز نیوز تصویر مورد مناقشه عکسی مشهور از جنگ ویتنام است که موفق به دریافت جایزه پولیتزر شده است. این تصویر که متعلق به سال ۱۹۷۲ است و فرار دختر ۹ ساله‌ای را از یک روستا در ویتنام نشان می‌دهد.

این روستا با بمب‌های ناپالم بمباران شده بود و در تصویر مورد مناقشه، چند کودک از جمله یک دختر ۹ ساله ویتنامی که کاملا برهنه است در حال فرار دیده می‌شوند.

روزنامه آفتن پوستن نروژ این تصویر را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده بود اما مدیران فیسبوک با اعلام اینکه انتشار تصویر کودکان برهنه مصداق پورنوگرافی از کودکان است، اقدام به حذف تصویر کردند.

پس از به پا شدن جنجال گسترده بابت این موضوع و نامه انتقادی سردبیر این روزنامه نروژی به مارک زاکربرگ (مدیر فیسبوک)، فیسبوک اعلام کرد اهمیت جهانی این عکس را پس از انتقادهای گسترده درک کرده است و انتشار این تصویر در صفحات این شبکه اجتماعی بلا مانع است.

با این حال سردبیر روزنامه آفتن پوستن نروژ پس از عقب نشینی مدیران فیسبوک، همچنان معتقد است اقدام به حذف تصویر و عدم تشخیص درست دو مقوله هرزه نگاری از کودکان و عکس‌های تاریخی مشهور از اثرات نبود یک سردبیر خبری در فیسبوک است، نکته ای که از نظر اسپن هانسنهاس سردبیر پرتیراژ ترین روزنامه نروژی، یک نقصان جدی در کار شبکه اجتماعی پرمخاطبی چون فیسبوک است.

گفتنی است جنجال این اقدام فیسبوک در نروژ به حدی بود که حتی نخست وزیر این کشور تصویر مورد مناقشه را در صفحه فیسبوک خود بازنشر کرد تا عکس‌العمل مدیران فیسبوک را در قبال آن بیازماید، اما با عقب نشینی فیسبوک از تصمیم پیشین خود، نخست وزیر نروژ نیز ابراز خشنودی کرد.
منبع: عصر ایران

اطلاعات بیشتر در مورد این عکس تاریخی

نیک اوت
نیک اوت

هوین کونگ اوت، معروف به نیک اوت، عکاس خبرگزاری آسوشیتد پرس برای گرفتن عکس از کودکان جنگ‌زده و در مرکز تصویر فان تی کیم فو، دختر ۹ ساله‌ عریان، بعد از بمب‌باران جنوب ویتنام با بمب‌های ناپالم در زمان جنگ ویتنام و آمریکا، برندهٔ جایزهٔ پولیتزر شد.

نیک اوت و فان تی کیم فو ۴۲ سال بعد
نیک اوت و فان تی کیم فو ۴۲ سال بعد
guest
1 نظر
تازه ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
نت فیس
نت فیس
4 سال پیش

عالی بود ممنونم از سایت خوبتون